„Wolne Media! Wolni Ludzie! Wolna Polska!” Będzie pikieta na rynku

28
screen z wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/3155987798008646
W niedzielę, 19 grudnia o 15.00 na ostrowskim rynku odbędzie się protest pod hasłem "Wolne Media! Wolni Ludzie! Wolna Polska!". Organizatorzy chcą zachęcić mieszkańców, aby wyszli z domów i sprzeciwili się próbie niszczenia wolnych mediów. "Nie dla ponownej próby odebrania nam prawa do wolnych mediów! Gwarantuje nam to m.in. art. 54. Konstytucji RP, który każdemu zapewnia wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania informacji" - wyjaśniają.

To deja vu sprzed kilku miesięcy. Wówczas przerwano prace nad tzw. ustawą „Lex TVN”. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia znienacka temat powrócił do sejmu oraz na komisje. W błyskawicznym tempie dokument został przegłosowany przez większość parlamentarną złożoną z posłów Zjednoczonej Prawicy.

Dokument, który może wpłynąć na funkcjonowanie jednej z największych stacji informacyjnych w Polsce oraz na wszystkie pozostałe kanały Grupy Discovery nadające w naszym kraju, trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Ten odniósł się do kwestii ustawy, którą wkrótce ma się zająć. – Bardzo dokładnie zbadam tę propozycję legislacyjną, którą uchwalił parlament – powiedział, cytowany przez Wiadomości WP.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone komentują przegłosowanie tzw. „Lex TVN”

Od wielu miesięcy mówi się, że wejście w życie tej nowelizacji ustawy medialnej może wywołać międzynarodowy kryzys na linii Stany Zjednoczone – Polska i pogorszyć stosunki dyplomatyczne z naszym największym i najważniejszym sojusznikiem. Ostrzeżenia już płyną zza Oceanu, ale także z Brukseli, bo to, co wydarzyło się w piątek w polskim Sejmie, nie przeszło bez echa także w Unii Europejskiej. „Głosowanie ustawy medialnej wymierzonej w Grupę TVN wywiera kolejną presję na i tak już niespokojny sektor medialny w Polsce. Gdy ustawa stanie się prawem, Komisja nie zawaha się podjąć działań w przypadku niezgodności z prawem UE” – napisała na Twitterze Vera Jourova, przewodnicząca Komisji Europejskiej, która wydała oświadczenie. Jej pełną treść publikujemy poniżej.

Także przedstawiciele Stanów Zjednoczonych odnieśli się do tego, co miało miejsce w piątek w Sejmie: „Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP. Oczekujemy, że Prezydent Duda będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i działalności gospodarczej” – napisał na Twitterze Bix Aliu, zastępca ambasadora USA w Polsce.

#WolneMedia, czyli zapowiedź protestu w Ostrowie Wielkopolskim

Co wydarzenia w Sejmie oraz opinie ich dotyczące, które płyną z UE oraz USA, mają wspólnego z lokalną społecznością w południowej części Wielkopolski? Okazuje się, że całkiem sporo, bo w Ostrowie odbędzie się pikieta w proteście przeciwko temu, co wydarzyło się w piątek w polskim parlamencie.

„WolneMedia! WolniLudzie! WolnaPolska! Ostrowski Spacer Protestacyjny „Łańcuch Światła” zaprasza na obywatelskie zgromadzenie spontaniczne – 19 grudnia 2021 roku (niedziela) – godz. 15.00, rynek w Ostrowie Wielkopolskim. Tak, jak w wielu miastach Polski i my powiemy nasze obywatelskie, głośne „nie” dla ponownej próby odebrania nam prawa do wolnych mediów! Gwarantuje nam to m.in. art. 54. Konstytucji RP: »Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania informacji« czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku.

Organizatorzy podkreślają, że bez wolnych mediów nie będzie wolnych wyborów, a demokracja zacznie umierać. „Nie bądź obojętny! Zabierzmy ze sobą flagi Polski i Unii Europejskiej. Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 proszone są o zabranie certyfikatów. Takie osoby nie są wliczane do liczby osób biorących udział w zgromadzeniu spontanicznym” – czytamy dalej.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

28 KOMENTARZE

  1. PIS to potrafi odwrócić uwagę suwerena jak nikt inny… Tu macie LEX TVN a my po cichutku ustawę budżetową i segregacyjna pod obrady sejmu… I cyk przegłosowane.

  2. Fajna impreza. „Wolne media! Wolni ludzie!” Konstytucja nam to gwarantuje. Ale będziemy was segregować na tym proteście bo Konstytucja nie gwarantuje wam wolności zgromadzeń. Kto będzie sprawdzał te certyfikaty?

  3. Masakra!! jak nas okradają z kolejnych pieniędzy, inflacja hula na całego to nikt strajku nie organizuje!!!!!!!!!!!!!!!! ale jak media czy aborcja to nagle wszyscy na rynek!!??
    To pokazuje, że opozycja krzyczy tylko w tematach zastępczych. Czyli bierze udział w zamiataniu kluczowych problemów POLSKI pod dywan… rzygam WAMI opozycjo, Rzygam!!

  4. Do wszystkich przeciwników TVN i wielbicieli PiS.Wasz guru gardzi wami.on żyje nienawiścią i żądzą odwetu na wszystkich i za wszystko.

  5. Do PO,njkt bardziej nie gardzi ludzmi jak totalna opozycja, a standardy zaczerpnięte z TVN i wyborczej pokazujecie na okrągło.

  6. Logo ,grafika którego używacie jest prawem zastrzeżone, wykupione od autora Janiszewskiego ,łamiecie prawo ,ale co się nie robi aby mącić.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick