Poznań z nowymi atrakcjami dla turystów dzięki unijnym dotacjom

0
Jak spędzić lato w mieście? To pytanie zadają sobie niemal wszyscy. Nie każdego stać na drogi wyjazd za granicę, ale okazuje się, że ciekawie można spędzić czas również w wielkim mieście.

Bo Poznań dzięki Funduszom Europejskim zyskuje nowe atrakcje turystyczne. I to nie byle jakie! Dotacje unijne pozwoliły na ekspozycję murów Palatium Mieszka I i Dobrawy z X wieku. To istna podróż do początków państwa polskiego na Ostrowie Tumskim.

To właśnie tu wszystko się zaczęło. Palatium Mieszka I jest pierwszą murowaną budowlą postawioną przez Piastów. Wszystko to w sąsiedztwie odnowionego kościoła Najświętszej Marii Panny im Summo z XV wieku. Co ciekawe by poznać przeszłość nie potrzeba przewodnika. Ciekawostki historyczne w nowoczesnej multimedialnej formie zapewnia łatwa w obsłudze aplikacja mobilna. Wystarczy kilka kliknięć, by dosłownie przenieść się w czasie i poznać historię Ostrowa Tumskiego.

Podróż w przeszłość już od września będzie możliwa również w centrum Poznania. Przy zbiegu ulic Tadeusza Kościuszki i święty Marcin powstaje Centrum Szyfrów Enigma. To unikatowa placówka na skalę europejską, która będzie przybliżać historię złamania najtrudniejszego szyfru II wojny światowej przez absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego.

W środku nowoczesna ekspozycja multimedialna, dostosowana do potrzeb najmłodszych i tych bardziej wymagających miłośników historii. Ponadto oryginalne eksponaty z czasów II wojny światowej – maszyna szyfrująca Enigma, pamiątki i rzeczy osobiste matematyków, którzy złamali kod czy oryginalny dziennik Kriegsmarine. Często pamiątki przekazane Centrum Szyfrów Enigma pochodzą z prywatnych kolekcji lub przedmioty były przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie.

Więcej na temat atrakcji turystycznych Poznania dofinansowanych ze środków unijnych Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 40).

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick