DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Pozbądź się azbestu! Są kolejne pieniądze na jego usunięcie

Azbest powoduje przewlekłe choroby układu oddechowego np. pylice i krzemice, a w skrajnych przypadkach nawet raka. Stosowania tego surowca na terenie Unii Europejskiej zakazano w 1997 roku. W dalszym ciągu można go jednak zauważyć na dachach domów i budynków gospodarczych.

Z kolei w 2002 roku rząd przyjął krajowy program usuwania azbestu, który zakłada m.in. że do 2032 roku każdy właściciel budynku musi pozbyć się tego materiału. I to właśnie m.in. czynnik finansowy powoduje, że wiele osób rezygnuje z wymiany dachów z eternitu. Aby pomóc mieszkańcom, wiele samorządów daje możliwość skorzystania z dofinansowania na ten cel. Jednym z nich jest powiat krotoszyński. – Od 2017 realizujemy program usuwania azbestu. Do tej pory udało się zutylizować blisko 3,5 tysiąca ton azbestu z naszego terenu, który znajdował się na ponad 1,5 tysiąca budynków – wylicza Paweł Radojewski, wicestarosta krotoszyński.

W bieżącym roku w puli pieniędzy przeznaczonych na program usuwania azbestu znalazło się 320 tysiąca złotych, które pochodzą z trzech źródeł. Są to: dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz środki przekazane przez gminy Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny.

Każdy zainteresowany wzięciem udziału w programie musi złożyć wniosek, który dostępny jest w krotoszyńskim starostwie bądź w siedzibach gmin wchodzących w skład powiatu.

Złożone dokumenty trafiają następnie do siedziby starostwa, które w przetargu wyłania firmę realizującą zadanie. Program obejmuje transport, odbiór i utylizację surowca. – Eternit jest odbierany od mieszkańców. Wcześniej jednak powiadamiamy o terminie przyjazdu. Azbest musi być ściągnięty z budynku, zabezpieczony folią i złożony na palecie – tłumaczy Danuta Kułaga, naczelnik wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie.

Mieszkańcy muszą sami zapłacić za ściągnięcie azbestu oraz położenie nowego pokrycia na dachu. Firma wyłoniona przez starostwo w przetargu wywozi zebrany od mieszkańców surowiec na składowisko odpadów niebezpiecznych.

Termin składania wniosków mija 31 marca. Natomiast odbiór azbestu będzie odbywał się od maja do sierpnia.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz