Pozbądź się azbestu! Są kolejne pieniądze na jego usunięcie

0
320 tysiąca złotych przeznaczy w tym roku powiat krotoszyński na utylizację azbestu. Program skierowany jest do mieszkańców gmin wchodzących w jego skład, a finansowany z kilku źródeł. Od osób, których wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, azbest zostanie odebrany, przetransportowany do firmy zajmującej się utylizacją oraz unieszkodliwiony.

Azbest powoduje przewlekłe choroby układu oddechowego np. pylice i krzemice, a w skrajnych przypadkach nawet raka. Stosowania tego surowca na terenie Unii Europejskiej zakazano w 1997 roku. W dalszym ciągu można go jednak zauważyć na dachach domów i budynków gospodarczych.

Z kolei w 2002 roku rząd przyjął krajowy program usuwania azbestu, który zakłada m.in. że do 2032 roku każdy właściciel budynku musi pozbyć się tego materiału. I to właśnie m.in. czynnik finansowy powoduje, że wiele osób rezygnuje z wymiany dachów z eternitu. Aby pomóc mieszkańcom, wiele samorządów daje możliwość skorzystania z dofinansowania na ten cel. Jednym z nich jest powiat krotoszyński. – Od 2017 realizujemy program usuwania azbestu. Do tej pory udało się zutylizować blisko 3,5 tysiąca ton azbestu z naszego terenu, który znajdował się na ponad 1,5 tysiąca budynków – wylicza Paweł Radojewski, wicestarosta krotoszyński.

W bieżącym roku w puli pieniędzy przeznaczonych na program usuwania azbestu znalazło się 320 tysiąca złotych, które pochodzą z trzech źródeł. Są to: dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz środki przekazane przez gminy Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny.

Każdy zainteresowany wzięciem udziału w programie musi złożyć wniosek, który dostępny jest w krotoszyńskim starostwie bądź w siedzibach gmin wchodzących w skład powiatu.

Złożone dokumenty trafiają następnie do siedziby starostwa, które w przetargu wyłania firmę realizującą zadanie. Program obejmuje transport, odbiór i utylizację surowca. – Eternit jest odbierany od mieszkańców. Wcześniej jednak powiadamiamy o terminie przyjazdu. Azbest musi być ściągnięty z budynku, zabezpieczony folią i złożony na palecie – tłumaczy Danuta Kułaga, naczelnik wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Krotoszynie.

Mieszkańcy muszą sami zapłacić za ściągnięcie azbestu oraz położenie nowego pokrycia na dachu. Firma wyłoniona przez starostwo w przetargu wywozi zebrany od mieszkańców surowiec na składowisko odpadów niebezpiecznych.

Termin składania wniosków mija 31 marca. Natomiast odbiór azbestu będzie odbywał się od maja do sierpnia.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick