DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Powstanie sporo nowych lokali wyborczych. Jak się w tym nie pogubić?

W trzecim odcinku z cyklu „Przedwyborcze ABC” poruszamy temat lokali wyborczych. Zmiana przepisów oraz inwestycje samorządowe wymusiły wprowadzenie korekt w dotychczas obowiązującym porządku.

Nadchodzą zmiany na liście lokali wyborczych. To następstwo nowelizacji Kodeksu wyborczego. Do tej pory stałe obwody głosowania tworzyło się w miejscowościach zamieszkałych przez co najmniej 500 mieszkańców (maksymalnie do 4 000 osób). Teraz stały obwód głosowania tworzy się w miejscowościach liczących 200 mieszkańców.

Ta zmiana doprowadziła, na obszarze podlegającym komisarzom wyborczym w Kaliszu, zwiększenie liczby obwodów o 33 proc. Determinuje on wyznaczenie większej liczby lokali wyborczych, co jest zadaniem samorządów.

W gminie Ostrów Wielkopolski będzie ich o 12 więcej, niż w wyborach parlamentarnych 2019 roku. Zbliżenie lokali wyborczych do mieszkańców ma zachęcić do udziału w wyborach. Cztery lata temu wzięło w nich udział 61,74 proc. uprawnionych do głosowania.

– Do tej pory mieliśmy 21 lokali stałych i 3 lokale odrębne. Po zmianie przepisów prawa zwiększy nam się liczba lokali o 12 – podkreśla Beata Pospiech, sekretarz Miasta i Gminy Krotoszyn. – Nie będzie lokalu wyborczego w przedszkolu przy ul. Andersa. Przeniesiono go do Szkoły Podstawowej nr 11. Przy Królowej Jadwigi będzie kosmetyczna zmiana, bo miejsce będzie to samo, ale głosowanie będzie się odbywało w przedszkolu sąsiadującym z dawnym budynkiem szkoły – podkreśla Andrzej Baraniak, sekretarz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Ostatnia zmiana dotyczy budynku przy ul. Staroprzygodzkiej. Do tej pory można było głosować w kompleksie łączącym przedszkole i szkołę. Teraz jeden lokal zostanie przeniesiony do nowego przedszkola przy tej ulicy.

Dokładne adresy lokali wyborczych zostaną ogłoszone w kilku miejscach: na stronie Biuletynu Informacji Publicznej właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu gminy. Kolejnymi lokalizacjami w przypadku Ostrowa Wielkopolskiego są: budynek urzędu miejskiego, a także kilkanaście tablic informacyjnych na terenie miasta. – Wskazane są tam też oczywiście lokale przystosowane do osób z niepełnosprawnościami – dodaje sekretarz.

PRZEDWYBORCZE ABC. Śledź nasz nowy cykl na wlkp24.info

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz