Powstaje amfiteatr. Na pierwszy rzut oka nie będzie go widać [ZDJĘCIA]

0
Fot. UM Jarocin
Już widać zarys przyszłego amfiteatru. Ten kultowy, wybudowany w latach 70. został zburzony kilka lat temu. Nowy właśnie powstaje i w niczym nie będzie przypominał poprzedniej konstrukcji. Jarociński amfiteatr ma być zielonym miejscem wkomponowanym w park ze sceną rozkładaną wyłącznie na czas koncertów i wydarzeń kulturalnych.

Kto pamięta legendarny amfiteatr w Jarocinie, z którego rozbrzmiewały punk i rock, ten wie, że budynek był rzucającą się w oczy bryłą zbudowaną z cegieł i betonu. Nowy, który właśnie powstaje, ma w niczym nie przypominać dotychczasowego. Stanie niemal w tej samej lokalizacji, ale zostanie nieco przesunięty względem poprzednika, aby zachować odzyskane osie widokowe Parku Radolińskich. Poprzedni zaburzał je, a dodatkowo był w tak złym stanie, że zdecydowano o jego rozbiórce.

CZYTAJ TEŻ: Pandemia trwa, ale biblioteki się nie poddają. Nowe możliwości dla czytelników

Powstający amfiteatr przybrał już ostateczny kształt. Według założeń ma nie górować nad parkiem i nie być bryłą, jak miało to miejsce w przeszłości, a wtapiać się w park i zieleń, aby komponować się z całym założeniem parkowym.

Odmienny wygląd amfiteatru jest możliwy dzięki… likwidacji sceny. Będzie ona dostępna, ale wyłącznie w czasie trwania wydarzeń kulturalnych. Nie znajdzie miejsca w parku na stałe. Jak wyjaśniają przedstawiciele miasta, koncepcja zielonego amfiteatru eliminuje z przestrzeni publicznej beton, zachowując jednocześnie pełen zakres możliwości organizowania imprez.

Teren wokół amfiteatru będzie wyposażony w:

  • system nawadniania (dla utrzymania w dobrym stanie trawiastych powierzchni),
  • oświetlenie,
  • monitoring,
  • darmowy dostęp do Internetu.

CZYTAJ TEŻ: Totalna dewastacja. Zniszczyli kosze i lampy. Dopiero co je zamontowano

Mieszkańcy będą mogli spędzać czas na terenie amfiteatru każdego dnia. Będzie dostępny przez cały rok, a nie tylko przy okazji organizacji wydarzeń kulturalnych.

Budowa nowego amfiteatru nie wiąże się z tym, że całkowicie zostanie zapomniana poprzednia budowla. Obrys fundamentów kultowej sceny powstałej w latach 70. został zachowany i będzie wyeksponowany poprzez budowę murka z betonu architektonicznego. Miejsce dotychczasowej sceny będzie porośnięte trawą. Historię dawnego amfiteatru będą przypominać m.in. wypisane teksty oraz interaktywna mała architektura.

CZYTAJ TEŻ: Uchwała krajobrazowa. Wprowadzać czy nie? Sprawdzamy sytuację w regionie

Rewitalizacją założenia pałacowo-parkowego zajmuje się firma Park-M Poland, która w przeszłości realizowała rewaloryzację m.in. ogrodów przy Zamku Królewskim w Warszawie, przy Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i przy pałacu Branickich w Białymstoku.

Prace związane z budową zielonego amfiteatru mają się zakończyć w pierwszej połowie 2021 roku.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick