Uchwała krajobrazowa. Wprowadzać czy nie? Sprawdzamy sytuację w regionie [DYSKUSJA]

5
Fot. Paweł Czerwiński / Unsplash
Władze Kalisza planują zorganizować cykl spotkań informacyjnych w związku z pracami nad tzw. uchwałą krajobrazową. Jest to zbiór przepisów wprowadzających rozwiązania regulujące m.in. zasady umieszczania reklam w przestrzeni publicznej, stawiania ogrodzeń, a nawet obiektów małej architektury. Choć niektórzy utożsamiają ją z zakazem stawiania billboardów, zazwyczaj dotyczy ona ustalenia pewnych standardów obowiązujących w przestrzeni miejskiej. Chodzi o to, by obiekty tego typu nie szpeciły miasta i nie utrudniały funkcjonowania mieszkańcom.

Coraz więcej miast wprowadza uchwały krajobrazowe bądź przygotowuje dokumentację niezbędną do jej wdrożenia. Zazwyczaj najprężniej działają w tej kwestii przedstawiciele największych miast w Polsce, bo w znacznym stopniu to właśnie ich dotyczy problem dużej liczby reklam. Im mniejszy samorząd, tym mniejszy kłopot bądź jego brak.

O lepszy krajobraz Kalisza

Przedstawiciele Kalisza ogłosili właśnie, że zainteresowani mieszkańcy mogą zgłosić chęć udziału w spotkaniu poświęconym temu tematowi. Będzie ono dotyczyło “Zasad i warunków sytuowania na terenie miasta Kalisza obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane”.

Chętni mogą się zgłaszać telefonicznie pod numerem 62 765 43 55 (od poniedziałku do piątku między 7.30 a 15.30). Rejestracja będzie możliwa do 19 marca. W kolejnych dniach zarejestrowani otrzymają informacje o dacie i godzinie spotkania.

Uchwały krajobrazowe w regionie

W Ostrowie Wielkopolskim w 2017 roku prezydent Beata Klimek poinformowała, że miasto przygotowuje się do wprowadzenia w życie uchwały krajobrazowej. Powołano nawet zespół, którego zadaniem było przygotowanie projektu tej uchwały. Kilkumiesięczna praca jego członków zakończyła się stworzeniem dokumentacji, która została poddana konsultacjom z mieszkańcami przeprowadzonymi także w 2017 roku.

Zapytaliśmy przedstawicieli urzędu, na jakim etapie znajdują się prace w tej chwili. Jak usłyszeliśmy, trwają rozmowy nad formą uchwały. Projekt został przygotowany w konsultacji z plastykiem miejskim i jest tematem komisji gospodarki miejskiej. Otrzymaliśmy zapewnienie, że prace nad tym dokumentem będą kontynuowane. Urząd nie zakłada konkretnego terminu skierowania projektu pod obrady rady miejskiej, ponieważ chce się skupić na dopracowaniu wszelkich możliwych szczegółów.

W ostatnich latach także w Pleszewie zastanawiano się nad formą tego typu dokumentu. Ostatecznie zdecydowano się nie wprowadzać uchwały krajobrazowej w życie. Jak dowiedział się portal wlkp24.info, na terenie miasta nie ma problemu m.in. z reklamami czy ogrodzeniami, który należałoby rozwiązać przy pomocy nowych przepisów prawa.

Jak oceniacie pomysł walki m.in. z billboardami? Czy Waszym zdaniem szpecą przestrzeń miejską? Znacie konkretne przykłady? Czy w którymś z miast regionu występuje taki problem? Otwieramy dyskusję w komentarzach.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

 1. 6
  2

  myślę,że ustawa winna dotyczyć również szpetnych,popadających nieraz w ruinę starych zabudowań,trzymanych tykko jako schowki,kurniki,garaże.Dotyczy to w szczególności wsi oraz zabudowań poza centrum miasta.

 2. Widzieliście reklamy w Nowym Yorku? polecam, dążymy do kraju czystego od wszystkiego, równiez od ludzi z inicjatywą.
  Ciekawe gdzie zwykły zjadacz budżetu znajdzie zatrudnienie w Orlenie???

 3. 3
  1

  Wprowadzić od zaraz brzydota reklam zaśmieca krajobraz na potęge, zwłaszcza że nikt już nie zwraca uwagi co reklamują bo jesteśmy reklamą zmęczeni wyskakującą z każdego boku nawet adblocki nie pomagają

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick