Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Kto pamięta legendarny amfiteatr w Jarocinie, z którego rozbrzmiewały punk i rock, ten wie, że budynek był rzucającą się w oczy bryłą zbudowaną z cegieł i betonu. Nowy, który właśnie powstaje, ma w niczym nie przypominać dotychczasowego. Stanie niemal w tej samej lokalizacji, ale zostanie nieco przesunięty względem poprzednika, aby zachować odzyskane osie widokowe Parku Radolińskich. Poprzedni zaburzał je, a dodatkowo był w tak złym stanie, że zdecydowano o jego rozbiórce.
CZYTAJ TEŻ: Pandemia trwa, ale biblioteki się nie poddają. Nowe możliwości dla czytelników
Powstający amfiteatr przybrał już ostateczny kształt. Według założeń ma nie górować nad parkiem i nie być bryłą, jak miało to miejsce w przeszłości, a wtapiać się w park i zieleń, aby komponować się z całym założeniem parkowym.
Odmienny wygląd amfiteatru jest możliwy dzięki… likwidacji sceny. Będzie ona dostępna, ale wyłącznie w czasie trwania wydarzeń kulturalnych. Nie znajdzie miejsca w parku na stałe. Jak wyjaśniają przedstawiciele miasta, koncepcja zielonego amfiteatru eliminuje z przestrzeni publicznej beton, zachowując jednocześnie pełen zakres możliwości organizowania imprez.
Teren wokół amfiteatru będzie wyposażony w:
CZYTAJ TEŻ: Totalna dewastacja. Zniszczyli kosze i lampy. Dopiero co je zamontowano
Mieszkańcy będą mogli spędzać czas na terenie amfiteatru każdego dnia. Będzie dostępny przez cały rok, a nie tylko przy okazji organizacji wydarzeń kulturalnych.
Budowa nowego amfiteatru nie wiąże się z tym, że całkowicie zostanie zapomniana poprzednia budowla. Obrys fundamentów kultowej sceny powstałej w latach 70. został zachowany i będzie wyeksponowany poprzez budowę murka z betonu architektonicznego. Miejsce dotychczasowej sceny będzie porośnięte trawą. Historię dawnego amfiteatru będą przypominać m.in. wypisane teksty oraz interaktywna mała architektura.
CZYTAJ TEŻ: Uchwała krajobrazowa. Wprowadzać czy nie? Sprawdzamy sytuację w regionie
Rewitalizacją założenia pałacowo-parkowego zajmuje się firma Park-M Poland, która w przeszłości realizowała rewaloryzację m.in. ogrodów przy Zamku Królewskim w Warszawie, przy Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i przy pałacu Branickich w Białymstoku.
Prace związane z budową zielonego amfiteatru mają się zakończyć w pierwszej połowie 2021 roku.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz