DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Potwierdzono ASF w regionie. Wprowadzane są strefy zapowietrzone

Potwierdzono ognisko ASF w Wielkopolsce. Wykryto je w stadzie świń w Łaszkowie w gminie Blizanów (powiat kaliski). Kilka dni temu służby podejrzewały, że chodzi właśnie o tzw. afrykański pomór świń. „Na obszarze wokół tego ogniska choroby zostaną wyznaczone dwa okręgi. Pierwszy okręg to okręg zapowietrzony o promieniu 3 km od ogniska choroby, drugi to okręg zagrożony o promieniu 10 km od ogniska choroby i 7 km od okręgu zapowietrzonego. Pod kontrolę zostaną poddane wszystkie gospodarstwa kontaktowe, które miały jakiś kontakt z ogniskiem choroby i nie spełniły do tego czasu warunków bioasekuracji” – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

CZYTAJ: Brak transportu i podpisanej umowy. NFZ nakłada karę na szpital w Ostrzeszowie

Zabiciu podlegają świnie znajdujące się w tym gospodarstwie oraz we wszystkich w promieniu kilometra od ogniska choroby. Jest to zalecenie Głównego Lekarza Weterynarii. niebieską strefę nałoży również Komisja Europejska. Zabito już 131 sztuk trzody. „Prowadzone są dalsze działania inspekcji powiatowej związane chociażby z odkażeniem terenu, na miejscu pracuje zespół dochodzeń epizootycznych przy głównym lekarzu weterynarii. Inspekcja weterynaryjna dokona pobrań próbek z gospodarstw kontaktowych oraz znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie ogniska” – informuje Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

Ognisko w Łaszkowie jest czwartym wykrytym w tym roku w Wielkopolsce i pierwszym w tym regionie. Potwierdzono je w gospodarstwie w tzw. białej strefie, w której wcześniej nie zidentyfikowano żadnych przypadków ASF wśród dzików. Dodatkowo w okolicy nie ma zbyt wielu gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej. Ich liczbę szacuje się na ok. 6 tys. sztuk.

Sytuację dotyczącą podjętych działań oraz dalszych rekomendacji omówiono podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. – Najważniejszym zadaniem dla polskiej weterynarii i służb jest ustalenie przyczyn, w jaki sposób i kto doprowadził do pojawienia się ogniska ASF na terenie powiatu kaliskiego. To sytuacja kuriozalna, bowiem nie było przypadków padłych dzików, u których stwierdzono zakażenie wirusem ASF w tym regionie – podkreśla główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka.

Jak informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki, w ubiegłym roku w cały kraju odnotowano 48 ognisk ASF. Żadne nie wystąpiło w Wielkopolsce. „W 21 przypadkach odmówiono wypłaty odszkodowań z uwagi na chociażby złe zarządzenie personelem, czy nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji. Od początku roku w Wielkopolsce do tej pory stwierdzono 5 ognisk ASF. Wygaszono 2 ogniska ASF” – czytamy w komunikacie.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz