ASF w powiecie kaliskim? Padło 14 świń w jednym z gospodarstw

1
Fot. pixabay.com
W jednym z gospodarstw na terenie Gminy Blizanów jest podejrzenie wystąpienia wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Sprawa dotyczy zwierząt na terenie jednego z gospodarstw w powiecie kaliskim. Ze stada liczącego 120 zwierząt padło 14. Objawy występujące u chorych macior mogą wskazywać na ASF. Potwierdzą to jednak wyniki badań, które zostały zlecone.

Powiatowego Lekarza Weterynarii powiadomił weterynarz wezwany do martwych macior. – Mamy podejrzenia, że może to być ASF. Wskazują na to objawy, czyli ronienia i rodzenie martwych prosiąt przez maciory – tłumaczy Miłosz Bąkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu.

CZYTAJ TAKŻE: O krok od tragedii. Zderzenie samochodu z pociągiem osobowym

Od wszystkich martwych zwierząt zostały pobrane próbki do badań. Wyniki mają pojawić się we wtorek popołudniu. – Obecnie gospodarstwa pilnuje patrol policji. Właściciel otrzymał zakaz wywożenia oraz zwożenia świń na teren gospodarstwa – dodaje Bąkowski.

Jeśli podejrzenia Powiatowego Lekarza Weterynarii się potwierdzą, będzie to pierwszy przypadek ASF w powiecie kaliskim od wielu lat.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick