DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Poseł Katarzyna Sójka apeluje w sprawie ostrzeszowskiego szpitala. Radni powiatu odpowiedzieli

Zdaniem Katarzyny Sójki zaproponowane uchwały przez prezesa szpitala nadal pozostają bez odpowiedzi. „Dodatkowe środki finansowe z NFZ za zwiększony ryczałt oraz nadwykonania, + środki powiatu zaledwie 1,5 mln – uspokoiły jedynie tymczasowo sytuacje” – pisze posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Jej zdaniem należy pilnie podjąć rozwiązania w dwóch kwestiach. „Po rozmowach zarówno z Prezesem Szpitala oraz Samorządowcami: w kwestii zakupu Rentgena – SAMORZĄDOWCY Gmin naszego powiatu deklarują współpracę i razem zadeklarowali współfinansowanie RENTGENA w wysokości 50%. Ok. 4 – 4,5 mln – tyle ma wynieść tegoroczna nadwyżka w budżecie Powiatu Ostrzeszowskiego – w obecnej sytuacji uważam, że cała ta kwota powinna zostać przeznaczona na INWESTYCJE w SZPITALU” – czytamy.
We wpisie czytamy także, że nie może być tak, by powiat zasypał dziurę finansową OCZ przez dodatkowo otrzymane środki z NFZ za nadwykonania i na tym zakończył swoje działania. „Systematycznie zabiegam i interesuję się możliwościami rozwiązania problemu Szpitala pomimo, że organ prowadzący nadal nie widzi potrzeby współpracy ze mną w kwestii szpitala – jeśli nie jako posła na Sejm – to lekarza i Mieszkanki Naszego Powiatu”.
Na wpis Katarzyny Sójki odpowiedzieli radni powiatowi. Odnieśli się to braku odpowiedzi na strategii działań przedstawionej przez prezesa Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia. „(…) jest dla nas radnych Rady Powiatu nie do zaakceptowania, gdyż w swojej istocie może się sprowadzać głównie do likwidacji oddziału położniczego i przekształceniu oddziału chirurgicznego w chirurgię jednego dnia. Jak zaś gremialnie stwierdziliśmy na wspólnym posiedzeniu komisji w dn. 26.01.2023 r. jest to ostateczność, a nie punkt wyjścia. Radni Powiatu bardzo chcieliby złożyć deklaracje, co do »jasnych strategii«, niestety przede wszystkim brak przewidywalności, co do sposobu i zakresu finansowania polskiej służby zdrowia uniemożliwia nam powyższe”.
Radni odnieśli się także do środków powiatu, które zostały przeznaczone na szpital. Ich zdaniem to „aż 1,5 mln zł”, a nie „zaledwie 1,5 mln zł” i są to jedyne możliwości finansowe budżetu powiatu ostrzeszowskiego.
Jednocześnie odpowiedzieli, że powiat nie posiada żadnej nadwyżki budżetowej, a spodziewana kwota wynikająca z bilansu ubiegłorocznego budżetu to kwota poniżej 4 mln zł. „(…) Niestety w żaden sposób nie może być przekazana w całości na wsparcie OCZ z przyczyn związanych z brakiem bilansowania się tegorocznego budżetu. Wskazać trzeba, że chociażby, do sfinansowania do końca roku zadań oświatowych w budżecie powiatu brakuje ok. 4 mln zł.”
W odpowiedzi radnych powiatowych czytamy także, że składka zdrowotna rozdysponowywana jest centralnie, nie trafia bezpośrednio do powiatu, lecz w całości przekazywana jest do NFZ. „I choćby z tego względu, to przede wszystkim Państwo, powinno tak prowadzić politykę zdrowotną, aby nie doprowadzać do zaistniałej sytuacji, która dotyczy nie tylko szpitala w Ostrzeszowie, ale jak powszechnie wiadomo, stanowi problem krajowy. Wszechobecna drożyzna i bardzo wysoka inflacja jeszcze bardziej pogarsza sytuację finansową powiatu”. 
Radni zapewnili także Katarzynę Sójkę, że są otwarci na rozmowę ze wszystkimi, którzy chcą pomóc szpitalowi. „Jako radni, zawsze jesteśmy gotowi na dialog i propozycje ze strony Pani Poseł w sprawie wsparcia OCZ. Proponujemy jednak przenieść debatę w tej sprawie na salę ze stołem, niż rozprawiać o tym za pomocą mediów społecznościowych.”

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz