Policja apeluje. „Dajmy sobie i innym szansę”

0

Policja apeluje o dostosowanie stylu jazdy do istniejących warunków atmosferycznych. Padający śnieg, marznący deszcz i do tego coraz większy mróz to większe wyzwania dla kierowców. Zarówno pojazd jak i uczestnicy ruchu muszą być odpowiednio przygotowani do poruszania się po drogach. Dotyczy to nie tylko opon zimowych, ale również odśnieżenia pojazdu.

Przy obecnie panujących warunkach na drodze znacznie wydłuża się droga hamowania i bardzo łatwo wpaść w poślizg. Zmniejszenie prędkości i zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu, na pewno wpłynie na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy też, że trudniej rusza się ze skrzyżowań i więcej czasu potrzebujemy na włączenie się do ruchu.

Nie zapominajmy też, że zanim wsiądziemy do auta powinniśmy oczyścić je ze śniegu. Niektórzy kierowcy ograniczają się do włączenia wycieraczek. Warto pamiętać, że śnieg spadający z dachu wprost na przednią szybę, lub pod koła jadącego za nami auta stwarza równie duże niebezpieczeństwo jak śliskie, ośnieżone drogi.

Zimowa aura to problem nie tylko dla kierowców, ale również dla pieszych. Podchodzenie zbyt blisko krawędzi jezdni przy śliskim chodniku może skończyć się upadkiem prosto pod samochód, którego kierowca może nie mieć czasu na zareagowanie. Kierowcy muszą zachować prędkość zapewniającą panowanie nad prowadzonym pojazdem, ale piesi muszą dać im szanse taką reakcję podjąć. Ciemne ubrania zimowe przy wcześnie zapadającym zmroku nie ułatwiają dostrzeżenia osoby. Każdy, nawet najmniejszy element odblaskowy pozwoli kierowcy wcześniej zauważyć pieszego będącego na jezdni lub zbliżającego się do niej.

Rowerzyści pamiętajcie o wyposażeniu roweru, który powinien mieć: z przodu jedno białe lub żółte światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt i jedno czerwone światło (może być migające); co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do rowerów lub umieszczane na odzieży rowerzystów – odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co oczywiście bezpieczni.

Pamiętajmy, że zachowanie ostrożności dotyczy wszystkich użytkowników dróg.

Dajmy sobie i innym szansę na bezpieczne zachowania w tych trudnych warunkach drogowych!

źródło:KPP Ostrów

 

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick