
Od 2019 roku obchodzimy Narodowe Święto Chrztu Polski. To właśnie wtedy Sejm RP ustanowił je na 14 kwietnia. Oznacza to, że mamy dziś do czynienia z jednym z najmłodszych świąt państwowych.
Chrzest Polski był w zasadzie chrztem przyjętym przez Mieszka I – księcia zjednoczonych plemion na terenach dzisiejszej Rzeczpospolitej. Tamte wydarzenia miały mieć miejsce w 966 roku, co oznacza, że obchodzimy w tym roku ich 1060. rocznicę. Tak należy założyć, choć badacze dziejów spierają się co do dokładnej daty. W zachowanych zapiskach widnieją również lata 965, 967 czy 968.
Kolejne odkrycia także nie dają jednoznacznej pewności, ale z pewnym prawdopodobieństwem przyjmuje się, że chrzest Mieszka I (i jego najbliższych współpracowników) nastąpił w Wielką Sobotę. W 966 roku przypadała ona właśnie 14 kwietnia. Stąd właśnie powszechnie przyjęta teza, że Chrzest Polski nastąpił 14 kwietnia 966 roku.
Gdzie dokonało się to historyczne wydarzenie? Co do tego również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Łatwiej wskazać obszar niż konkretne miejsce. Historycy mówią o współczesnym obszarze Wielkopolski (tereny księcia Polan), ale wymienianych jest kilka lokalizacji: Gniezno, Ostrów Lednicki, a także Poznań. Hipotezy badaczy, w tym archeologów, bywają sprzeczne. Stąd ciągłe dywagacje i poszukiwania odpowiedzi na pytania o najważniejsze wydarzenia, które zapoczątkowały historię Polski.
Problemów nastręcza upływ czasu. Z czasów Mieszka I zachowało się niewiele reliktów, a to utrudnia prowadzenie badań. Zwłaszcza, gdy potrzeba więcej dowodów na poparcie podnoszonych tez.
Jak doszło do chrztu? Tutaj można powołać się na opisy Gala Anonima, XII kronikarza, który twierdził, że Mieszka I namówiła do przyjęcia chrześcijaństwa czeska księżna Dobrawa – jego żona. Tutaj wątki religijne przeplatają się z geopolityką. Pracownicy Muzeum Historii Polski podkreślają, że tym ślubem chciał zjednać sobie władcę Czech licząc na „wspólne działanie przeciw Związkowi Wieleckiemu – groźnemu sąsiadowi znad Bałtyku”. W historiografii można natrafić także na informacje o obawie Mieszka przed niemiecką ekspansją na tereny zajmowane przez Polan. Zapobiec temu miało porzucenie pogaństwa.
Źródła:
– https://muzeumgniezno.pl/artykul_img,52,wyszukiwanie.html
– https://muzhp.pl/kalendarium/chrzest-mieszka-i
– https://www.ekai.pl/14-kwietnia-swieto-chrztu-polski-i-1060-rocznica-chrztu-mieszka-i/
– https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=35AE4484B7243954C12588210046C8F4
– https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190000656
Trafiłeś na ten artykuł w mediach społecznościowych? To jeden z wielu materiałów, jakie każdego dnia publikujemy na wlkp24.info. Aby nie przegapić żadnego, zaglądaj bezpośrednio na wlkp24.info.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz