DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Pokolenie Z – czym się charakteryzuje i jak odnajduje się na rynku pracy?

Pokolenie Z – charakterystyka

Główną cechą osób należących do tego pokolenia jest to, że nie znają świata bez technologii. Wychowały się ze smartfonem lub tabletem w ręce, z dostępem do komputera i sieci. Nie mają problemów z posługiwaniem się wszelkimi nowinkami technologicznymi. Media społecznościowe i aplikacje mobilne są dla nich głównymi kanałami komunikacyjnymi, dzięki którym mogą nawiązywać kontakty z ludźmi z całego świata. Mówi się, że pokolenie Z jest rozmowną generacją. Nie mają oni problemów z nawiązywaniem nowych kontaktów, ale zdecydowanie częściej są to kontakty online niż w świecie realnym. Co ciekawe, zetki nie przywiązują się zbytnio do relacji. Równie szybko jak je rozpoczęli, są w stanie je zakończyć. Chcą wypowiadać się na różne tematy, dlatego często udzielają się w dyskusjach w sieci. Pragną rozwoju i podejmują wyzwania, które często przerażają poprzednie pokolenia. Jednocześnie nic nie jest w stanie ich zaskoczyć, ponieważ wszystkie informacje mogą uprzednio sprawdzić w Internecie. Potrzebują ciągłego dostępu do informacji, bez problemu przeszukują Internet, by znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytania, ale także by sprawdzić rzetelność wiedzy, którą otrzymują innymi kanałami. W związku z tym często korzystają z aplikacji sprawdzających skład produktów spożywczych czy kosmetyków. Bywają roszczeniowi ze względu na tzw. bezstresowe wychowanie. Potrzebują mieć wszystko „na żądanie”, w każdej chwili, kiedy tylko czegoś zapragną. Nie wystarcza im już tradycyjna telewizja, znacznie częściej korzystają z serwisów streamingowych czy telewizji cyfrowej, które zapewniają możliwość cofnięcia, zatrzymania i odtwarzania konkretnego filmu w dowolnym momencie. Część z nich jest bardzo dobrze wykształcona, zaś inni to artyści i niepokorni. Przedstawiciele pokolenia Z są wielozadaniaowi, co częściowo wynika z tego, że od najmłodszych lat ćwiczyli takie czynności jak rozmowy, pisanie SMS-ów i oglądanie serialu jednocześnie. Zetki to indywidualiści, a nawet samotnicy i egoiści. Zależy im na niezależności. Patrzą na świat realnie, ale często z przewagą pesymizmu.

Pokolenie Z – jak odnajduje się na rynku pracy?

Wbrew pozorom, przedstawiciele pokolenia Z dobrze radzą sobie w roli pracowników. Są lojalni, zaangażowani w powierzone zadania i raczej nie odchodzą z firmy z dnia na dzień, tak jak skłonne jest to robić poprzednie pokolenie, czyli X. Technologie są dla nich codziennością, dlatego często wykorzystują je w pracy, chociażby do poszukiwania informacji w sieci jak rozwiązać dany problem. Zatem szybko radzą sobie z pojawiającymi się wyzwaniami. Ich multitasking dla wielu firm jest zaletą, ale często sprawia, że nie mogą skupić się na jednej czynności przez dłuższy czas. Najważniejszą wartością dającą stabilizację jest dla nich możliwość rozwoju oraz adekwatne wynagrodzenie. Raczej nie zależy im na umowie o pracę. Potrafią brać na siebie dużo pracy, lubią wyzwania. Najlepiej, gdyby mogli wykazać się w nich kreatywnością. Nie chcą jednak, aby ktoś nadmiernie ich kontrolował. Nie boją się wyjazdów do pracy nawet na inny kontynent czy rozmowy video z przełożonymi z Chin. Łatwo przychodzą im kontakty z klientami. Często mają problem z rozumieniem pojęcia poufności informacji, co wynika z uzewnętrzniania całego swojego życia w mediach społecznościowych.

Pokolenie Z – wskazówki dla pracodawców

Początkowo praca z zetkami prawdopodobnie będzie wymagała okiełznanie ich niepokornych dusz, jednak ich niespotykane dotąd umiejętności mogą być przydatne dla pracodawców w świecie, który obecnie nie mógłby funkcjonować bez technologii. Aby pracownicy z pokolenia Z dobrze czuli się w przedsiębiorstwie, pracodawca powinien:

  • pozwolić się im wykazać – zorganizować konkurs wśród pracowników np. na nowe logo firmy,
  • zapewnić komunikację wewnętrzną wykorzystującą rozwiązania mobilne – na początek może to być grupa na Facebook’u,
  • pozwolić się rozwijać – zapewnić jasny system premiowy i określić możliwości awansu, organizować szkolenia, również z wykorzystaniem technologii,

· nie zmuszać do wyjazdów integracyjnych – wystarczą im kontakty online.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz