Pobiegli, by zapalić znicze i upamiętnić Powstanie Wielkopolskie

1
Członkowie i sympatycy zrzeszeni wokół Stowarzyszenia Biegacze Jarocin po raz kolejny w niecodzienny i charakterystyczny dla siebie sposób uczcili pamięć o walczących w Powstaniu Wielkopolskim oraz samym niepodległościowym zrywie, który był jedynym zwycięskim w historii Polski.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego

Amatorzy biegania zebrali grupę chętnych i przebiegli Jarocin, aby zapalić znicze i oddać hołd przy pomnikach, na skwerach oraz przy tablicach upamiętniających wydarzenia z przełomu 1918 i 1919 roku. – Wyznaczyliśmy dziewięciokilometrową trasę, odwiedziliśmy osiem pomników, osiem tablic informacyjny z nazwiskami powstańców. Niestety, do najważniejszego, znajdującego się na terenie jednostki wojskowej w Jarocinie nie mogliśmy dotrzeć ze względu na obostrzenia covidowe – wyjaśnia Marcin Wiencek, prezes Stowarzyszenia Biegacze Jarocin.

Jednym z uczestników tego wydarzenia był Józef Hoffmann, który, co prawda, nie wziął czynnego udziału w biegu, ale miał niebagatelny wkład w powodzenie akcji. – Wsiadłem na rower i miałem w plecaku znicze, które zapalaliśmy pod tablicami. Oddaję cześć i honor kolegom i koleżankom, którzy w tej zimnej aurze biegli od tablicy do tablicy – podkreśla.

To nie pierwsze tego typu wydarzenie zorganizowane przez Biegaczy Jarocin. Podobna inicjatywa miała miejsce w 2020 roku. Wcześniej odbył się także bieg sztafetowy z Jarocina na Westerplatte, aby upamiętnić dzień wybuchu II wojny światowej oraz bieg katyński. Tego typu inicjatywy to jednak tylko część szerszej działalności organizacji. – Każdy może do nas dołączyć. Mamy sekcję biegową oraz od tego roku nordic walking, więc serdecznie zapraszamy. A poza tym staramy się pomóc osobom potrzebującym. Organizujemy różnego rodzaju turnieje, biegi oraz eventy nie tylko biegowe. Mamy mnóstwo pasji i przez tę pasję chcemy pomagać ludziom podkreśla Marcin Wiencek.

Biegacze spotykają się kilka razy w tygodniu: w niedziele biegają po lesie (zbiórka u zbiegu ulic Estkowskiego i Broniewskiego), we wtorki w hali sportowej zimą i latem na bieżni, a w czwartki na treningach biegowych w jarocińskim parku.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick