Plusy i minusy zabawy klockami LEGO

2
Jak wiadomo, LEGO jest największą firmą specjalizującą się w produkcji klocków konstrukcyjnych na świecie. Firma powstała w Danii w 1932 roku i od tego momentu rozwija się bardzo dynamicznie. Należy również zaznaczyć, że LEGO praktycznie każdego roku wypuszcza zupełnie nowe serie klocków inspirowane serialami, bajkami, filmami. Jakie są zalety oraz wady omawianych zabawek?

Ogromne możliwości

Klocki LEGO wyróżniają się na trudnym i wymagającym rynku przede wszystkim wysoką jakością. Kolejnym atutem bardzo szeroka dostępność wspomnianych produktów. W zestawy klocków można zaopatrzyć się zarówno w internetowych, jak i stacjonarnych sklepach z zabawkami. Na rynku funkcjonują także sklepy, w których można zaopatrzyć się tylko w klocki LEGO. Do licznych atutów należy zaliczyć również fakt, że systematycznie na rynek wprowadzane są różne zestawy. Doskonałymi przykładami mogą być LEGO Jurassic WorldLEGO Minecraft czy LEGO Harry Potter. Istnieje możliwość łączenia ze sobą poszczególnych zestawów, gdyż wszystkie klocki do siebie pasują. W ten sposób użytkownicy mają praktycznie nieograniczone możliwości, jeżeli chodzi o konstruowanie pojazdów, robotów czy zamków. Z kolei fani serii związanej z określoną serią mogą ją kolekcjonować. Na rynku dostępne są zestawy skierowane dla osób dorosłych czy najmłodszych dzieci. Nie ma znaczenia wiek, płeć oraz zainteresowania użytkowników.

Rozwój kreatywności i umiejętności społecznych

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dzięki temu, że na rynki dostępnych jest mnóstwo zestawów, które można ze sobą łączyć w dowolnej konfiguracji, dzieci mogą ćwiczyć swoją kreatywność. Ogranicza je bowiem tylko własna wyobraźnia. Nie jest rekomendowane, by rodzice kazali pociechom konstruować budowle tylko na podstawie instrukcji dołączonej do opakowania. Klocki LEGO można układać nie tylko samodzielnie, ale również w towarzystwie rówieśników. W ten sposób dziecko będzie ćwiczyło niezwykle przydatną umiejętność, jaką jest praca w grupie. W przypadku, gdy każde dziecko będzie chciało stworzyć budowle według swojej wizji, konieczne będzie pójście na kompromisy. Ponadto dzieci będą musiały pozostałym uczestnikom przedstawić argumenty świadczące o tym, że ich pomysł jest najlepszy. Nie można zapomnieć, że klocki LEGO uczą cierpliwości. W przypadku większych zestawów, ułożenie konstrukcji z wszystkich elementów może zająć mnóstwo czasu. Dziecko musi być zatem cierpliwe, dzięki temu będzie w stanie ukończyć budowle.

Jakie są wady klocków Lego?

Należy mieć świadomość, że klocki LEGO tak jak każde produkty posiadają również wady. Oczywiście klocki wyróżniają się bardzo wysoką jakością, ale ich cena jest jednak wysoka. Oznacza to, że nie wszyscy rodzice mogą sobie pozwolić na to, by kupić swoim dzieciom duży zestaw omawianego rodzaju klocków. Jak wiadomo, poszczególne elementy są niewielkich rozmiarów. Elementy mogą tym samym stosunkowo łatwo się zgubić. Ponadto są trudne do wyczyszczenia, w przypadku, gdyby dzieci ubrudziły produkty np. plasteliną. Nie można zapomnieć, że małe elementy mogą stanowić niebezpieczeństwo dla najmłodszych dzieci. Pociechy mogą np. je połknąć. Dostępne są zestawy LEGO Duplo skierowane do maluchów, jednak może dojść do sytuacji, że starsza pociecha będzie bawiła się z młodszą w jednym pokoju zestawem zawierającym drobne elementy. Rodzice muszą być zatem bardzo uważni.

redaktor wlkp24.info
redakcja@wlkp24.info

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick