Pleszew w… Barcelonie! „To olbrzymie wyróżnienie dla naszego miasta”

0
Pleszewskie inwestycje w kulturę, a więc Zajezdnia Kultury oraz budynek gminnej biblioteki zostały nominowane w prestiżowym konkursie w Barcelonie. Inicjatorzy projektu mają nadzieję, że miasto zajdzie w nim jak najdalej, choć podkreślają, że już samo wyróżnienie to ogromny sukces.

Pleszew został nominowany do udziału w prestiżowym konkursie „2022 European Prize for Urban Public Space” organizowanym przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie. Miasto zgłosił Piotr Lewicki, znany polski architekt. Jego uwagę przykuł projekt „Pociągu do kultury”, a więc wyremontowana dawna część miasta związana z kolejnictwem. Od kilku lat funkcjonują tam Zajezdnia Kultury oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew.

– Jest to olbrzymie wyróżnienie dla Pleszewa. To, co w ostatnich latach robimy w kulturze, nie tylko w tej części artystycznej, ale całej infrastrukturze kulturalnej, zostało dostrzeżone na forum międzynarodowym. Sama nominacja do nagrody w Barcelonie jest dla nas wyróżnieniem. Mam nadzieje, że kolejne etapy również będą pomyślne dla naszej gminy – powiedział Telewizji Proart burmistrz Arkadiusz Ptak.

Projekt „Pociąg do kultury” powstał w latach 2017-2019 dzięki dofinansowaniu z budżetu unijnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, który obsługuje urząd marszałkowski.

W styczniu 2021 roku informowaliśmy, że Pleszew został wyróżniony w prestiżowym konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Plebiscyt zorganizowało Towarzystwo Urbanistów Polskich we współpracy ze Związkiem Miast Polskich. Nagrodzoną przestrzenią był właśnie teren, w który wpisują się Zajezdnia Kultury oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew.

Projekt został doceniony i wyróżniony spośród 18 innych reprezentujących przestrzenie miejskie m.in. w Gdyni, Kielcach i Tomaszowie Mazowieckim.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick