Pleszew otrzymał nagrodę w prestiżowym konkursie architektonicznym

2
Zrewitalizowane tereny stały się wizytówką Pleszewa w skali kraju / fot. W. Pera, pleszew.pl
"Pociąg do kultury", a więc inicjatywa polegająca na nadaniu nowego blasku niegdyś kolejowym terenom Pleszewa, została nagrodzona w prestiżowym konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Plebiscyt zorganizowało Towarzystwo Urbanistów Polskich we współpracy ze Związkiem Miast Polskich.

Biblioteka Publiczna i Zajezdnia Kultury w Pleszewie znajdują się w wyjątkowym z architektonicznego i historycznego punktu widzenia miejscu. Są zlokalizowane na dawnych terenach kolejowych w zrewitalizowanej części miasta, która stała się jego wizytówką. Początkowo mogli się nią zachwycać mieszkańcy i sąsiedzi pobliskiej okolicy. Teraz o tym miejscu usłyszała cała Polska, bo właśnie całą Polskę pokonał Pleszew w prestiżowym konkursie.

Realizacja “Pociąg do kultury” został nagrodzony główną nagrodą w konkursie zorganizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich we współpracy ze Związkiem Miast Polskich. Projekt został doceniony i wyróżniony spośród 18 innych reprezentujących m.in. Gdynię, Kielce i Tomaszów Mazowiecki. – To ogromny powód do dumy i potwierdzenie, że utworzenie nowej siedziby domu kultury i biblioteki w stylistyce kolejowej było bardzo dobrą decyzją mówi burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

Nagrodzony projekt wygrał w kategorii “Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna”. Jak podkreślają organizatorzy, celem konkursu jest propagowanie najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych, utrzymanych na poziomie światowych standardów w tej dziedzinie. Ich zdaniem pleszewski projekt zasłużył na to, by znaleźć się właśnie w tym gronie. W uzasadnieniu werdyktu czytamy: “Kapituła Konkursu doceniła pomysłowość rozwiązań przestrzennych, precyzję w zachowaniu wartości  historycznych oraz jakość społeczną wprowadzonych zmian w procesie rewitalizacji”.

Burmistrz Pleszewa dodał natomiast, że ta nagroda jest ogromnym powodem do dumy i potwierdzeniem, że utworzenie tego miejsca z biblioteką i domem kultury było właściwą decyzją. – Łącznie w zagospodarowanie tego terenu włożyliśmy ponad 15 mln zł. Nie byłoby tak spektakularnego efektu bez dofinansowania z Unii Europejskiej w kwocie niemal 10 mln zł i dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego – podkreślił.

W związku z pandemią koronawirusa nie mogło się odbyć oficjalne wręczenie nagrody. Nastąpi ono w momencie, kiedy sytuacja epidemiologiczna będzie bardziej sprzyjająca.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick