Pijani kierowcy zapłacą za leczenie poszkodowanych w wypadkach? Projekt ustawy jest już w Sejmie

0
Na tego, kto wsiądzie za kierownicę po kilku głębszych i spowoduje wypadek, czeka nie tylko więzienie i zakaz prowadzenia pojazdów, ale także pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji osób poszkodowanych w wypadku. Taki pomysł mają posłowie Koalicji Polskiej (PSL-Kukiz'15). Projekt ustawy jest już na biurku Marszałek Sejmu i niedługo powinno odbyć się jego pierwsze czytanie.

25 procent wypadków drogowych, do których dochodzi na terenie Europy, jest spowodowanych przez kierowców z promilami w organizmie. Polska wygrywa niechlubny ranking pod względem ilości wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, do których dochodzi z winy pijanego kierowcy.

CZYTAJ: Podwyżki coraz bardziej odczuwalne [WYNIKI SONDY]

Posłowie Koalicji Polskiej (PSL-Kukiz’15) chcą zapobiec większości tragedii i do Sejmu złożyli projekt ustawy, według którego pijany winowajca wypadku miałby pokryć koszty leczenia i rehabilitacji pozostałych poszkodowanych w tym zdarzeniu. – Chodzi o to, żeby ten przepis miał charakter prewencyjny. Chodzi o pewną świadomość wśród społeczeństwa – mówi w rozmowie z portalem wlkp24.info Andrzej Grzyb, poseł na Sejm RP z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Na Szpitalny Oddział Ratunkowy codziennie trafiają pacjenci, którzy są uczestnikami wypadków drogowych. Te, do których doszło z winy pijanego kierowcy, są w mniejszości, ale lekarze nie ukrywają, że zdarzają się takie przypadki. – Skala obrażeń poszkodowanych w wypadkach jest bardzo szeroka. Od zwykłych zadrapań naskórka czy siniaków, po ciężkie urazy wielonarządowe oraz głowy. Zdarzają się także, niestety, zgony na miejscu zdarzenia – mówi lek. Adam Stangret, zastępca kierownika SOR-u w Ostrowie Wielkopolskim.

Projekt trafił już na biurko Marszałek Sejmu i niedługo zostanie poddany pod głosowanie przez posłów, a potem senatorów.

CZYTAJ: Ostrowski mural nominowany w ogólnopolskim plebiscycie!

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick