DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Pawlicki o chlewni na 45 tys. świń: "Myślę, że ta inwestycja nie będzie bardziej szkodliwa, niż inne hodowle w Siedleminie"

Ani na moment w gminie Jarocin nie schodzi z ust mieszkańców i samorządowców temat planowanej budowy świniarni na ok. 45 tysięcy zwierząt w cyklu rocznym. Inwestycja miałaby powstać w Siedleminie w odległości nieco ponad kilometra od najbliższych zabudowań. Nieco dalej znajdują się Mieszkania Plus, a niemal po sąsiedzku z nimi – zalew.

Burmistrz Jarocina do mieszkańców nie przyjechał. Nagrał wideo

Na spotkaniu mieszkańców z wiceburmistrzem (z zaproszenia nie skorzystał inwestor) na włodarzy gminy spadła lawina krytyki, która przerodziła się w listę niepochlebnych komentarzy także w Internecie. We wtorek sprawę skomentował burmistrz Adam Pawlicki. To on został zaproszony na spotkanie z lokalną społecznością zorganizowane kilka dni temu w świetlicy wiejskiej, ale wysłał tam zastępcę.

Komentarz wyraził w formie zmontowanego wideo. Pawlicki za pomocą grafik i zdjęć satelitarnych opowiedział o spotkaniu z inwestorem, który – jak podkreślił burmistrz – chciał postawić obiekty hodowlane w centrum wsi przy pałacu, parku i bezpośrednio przy zalewie. – Powiedziałem, że jeżeli planują budynki, to na pewno nie w centrum wsi, bo długofalowo będzie to uciążliwe dla mieszkańców. Zaproponowałem, żeby znaleźć miejsce gdzieś, gdzie nie będzie przeszkadzało mieszkańcom. Gdzieś z dala od zabudowań – podkreślił.

Jak relacjonował dalej, inwestor w niedługim czasie złożył wniosek o warunki zabudowy dla budynków szeregowych, które miałyby zostać ulokowane w środku działki ponad kilometr od zabudowań. – Takiego miejsca, jak to, tak oddalonego od wszelkich zabudowań, trudno byłoby znaleźć w gminie Jarocin – argumentował burmistrz w materiale wideo.

Zaznaczył też, że gmina nie może zabronić rolnikowi hodowli zwierząt. – Myślę, że ten kompromis, który zaproponowałem, był jednym z lepszych rozwiązań, bo przecież nie mogę właścicielowi dużego gospodarstwa rolnego powiedzieć: „my panu nie pozwolimy tutaj zwierząt hodować”. Myślę, że ta inwestycja nie będzie bardziej szkodliwa, niż te hodowle zwierząt, które są w centrum Siedlemina – skwitował.

Na koniec trzyminutowego nagrania podkreślił, że gmina nie decyduje o wydaniu bądź nie pozwolenia na budowę. Zaznaczył, że decyzja o tym leży po stronie Starostwa Powiatowego w Jarocinie. Nie musiał długo czekać na odpowiedź. A właściwie odpowiedzi. Pod postem opublikowano wiele komentarzy. Z trudem można było znaleźć takie, które pochwalałyby tok rozumowania burmistrza Adama Pawlickiego. Wśród komentujących byli m.in. mieszkańcy gminy, ale także przedstawiciele starostwa, do których dotarła wiadomość o tym, że zostali poniekąd wywołani do tablicy.

Starostwo Jarocińskie odpowiada na słowa burmistrza Pawlickiego

Zdanie wyraziły starosta Lidia Czechak i wicestarosta Katarzyna Szymkowiak. Pierwsza z nich skopiowała napisany pod postem Pawlickiego komentarz i opublikowała go także na swoim profilu, wklejając również zrzut ekranu spod posta na fanpage’u burmistrza. Wyjaśniła, w jakim celu: Mój komentarz do wypowiedzi Pana burmistrza w sprawie budowy chlewni na jego stronie został usunięty”. Burmistrz bądź osoba prowadząca jego fanpage, całkowicie zablokowała możliwość dodawania komentarzy pod postem z materiałem wideo. Zniknęły wszystkie wypowiedzi mieszkańców.

W odpowiedzi Lidii Czechak czytamy natomiast: „Panie burmistrzu, Starostwo Powiatowe takiej sprawy nie prowadzi. Czy kiedyś będzie? Czas pokaże. Starosta wydaje pozwolenie na budowę na podstawie warunków zabudowy wydawanych przez pana, jako burmistrza. Wszystko więc dzisiaj jest w Pana rękach. Także radni mogą jeszcze uchwalić miejscowy plan (zagospodarowania przestrzennego – przyp. red.) dla tego terenu, który mógłby zablokować ulokowanie chlewni w Siedleminie. Jak zagłosują? Okaże się w czwartek, my, póki co, w planach mamy ścieżkę rowerową do Zalewu i za to – owszem – odpowiada Starostwo Powiatowe. Inwestor, póki co, żadnych dokumentów do nas nie złożył, a o całej sprawie dowiedzieliśmy się od zaniepokojonych mieszkańców” – napisała w komentarzu starosta.

Na upublicznionym screenie widać także komentarz wicestarosty Katarzyny Szymkowiak. Czytamy w nim: „Opowiada Pan o tej inwestycji tak, jakby Pan od początku znał jej szczegóły. Jeśli tak było, to dlaczego nie wykorzystał Pan żadnego z narzędzi, jakimi Pan – jako burmistrz – dysponował? Inni burmistrzowie – jak chociażby burmistrz Pleszewa – wydali negatywną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Jeszcze inni zaangażowali do całej procedury mieszkańców, którzy od początku o wszystkim wiedzieli i przystępowali do postępowania, które trwało w nieskończoność. W międzyczasie rada gminy uchwaliła miejscowy plan (zagospodarowania przestrzennego – przyp. red.), który zablokował powstanie takiej inwestycji”.

WIĘCEJ NA TEMAT SPRAWY DOTYCZĄCEJ BUDOWY FERMY DROBIU POD PLESZEWEM

Sesja nadzwyczajna tuż, tuż

W czwartek o 15.00 odbędzie się sesja nadzwyczajna zwołana na wniosek radnych opozycyjnych z klubu Dialog i Zaufanie. Jedynym punktem, który ma zostać podczas niej poruszony, będzie ten brzmiący następująco: „Przyjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Zalew Roszków” w obrębach geodezyjnych Roszków i Siedlemin”.

Większość w Radzie Miejskiej ma Ziemia Jarocińska – ugrupowanie burmistrza Pawlickiego. To od decyzji przynajmniej części tych radnych może zależeć przyszłość dalszych losów m.in. postępowania ws. budowy chlewni i tego czy rozpoczną się prace nad miejscowym planem zagospodarowania.

Nie tutaj, to obok

Tymczasem mieszkańcom gminy Jarocin zupełnie nie przeszkodziło zablokowanie komentarzy pod postem na fanpage’u burmistrza. Kilka osób poruszyło temat planowanej budowy chlewni pod wcześniejszym postem o budowanych Mieszkaniach Plus w Potarzycy – miejscowości sąsiadującej z Siedleminem. „Wszystko pięknie fajnie, a może by tak dodac do tego pięknego postu że szykuje się dla tych ludzi smród z chlewni na 45 tysięcy świń” – napisała Justyna. „Czemu Panie Burmistrzu nie wspomniał o tak ogromnej inwestycji w pobliżu mieszkań Plus w Siedleminie? A bo to jest mały szczegół, który jest wykonana po cichu?!!!! Brak szacunku dla mieszkańców a zwłaszcza dla naszych dzieci. Wstyd! A do Potarzycy spokojnie też ten smród doleci” – wtórowała Asia.

* pisownia komentarzy oryginalna

AKTUALIZACJA – 17.17

W czasie publikowania tego artykułu, Starostwo Powiatowe w Jarocinie opublikowało na fanpage’u zdjęcia oficjalnych pism wysłanych do burmistrza Adama Pawlickiego, a także europosłanki Andżeliki Możdżanowskiej. Są dostępne pod tym linkiem.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz