DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Pamiętasz trenażera z lat 70-tych? Możesz pomóc go odrestaurować!

Trenażer TK-660 powstał w Ostrowie Wielkopolskim na przełomie lat 60-tych i 70-tych. Szukano wtedy rozwiązań, by obniżyć koszty szkolenia młodych kierowców, którzy mieli zdobyć uprawnienia do kierowania samochodem ciężarowym. Zbudowany w Ostrowie pojazd wyglądał jak miniaturowa ciężarówka, a służył do nauki jazdy samochodem ciężarowym STAR 660. Szkolili się także na nim kierowcy wojskowi. Trenażer wyposażono w silnik z motocykla WSK, co zdecydowanie obniżyło koszty wstępnego wyszkolenia kierowców samochodów ciężarowych. Zużycie paliwa trenażera na 100 km wynosiło ok. 7 litrów, STAR 660 podczas szkolenia z praktycznej jazdy w mieście mógł spalić nawet 60 l/100 km.

CZYTAJ TEŻ: Dachowali mercedesem. Jeden “wydmuchał” ponad 4 promile, drugi niewiele mniej

Po latach odnaleziono egzemplarz trenażera i trafił on do Pilskiego Muzeum Wojskowego. Teraz pojazd ma zostać uzupełniony o brakujące elementy i przejść kapitalny remont. Jednak by było to możliwe, niezbędne są archiwalne fotografie pojazdu oraz informacje o historii trenażera. I tu o pomoc proszeni są mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego! – Na podstawie znanych na dzisiaj zaledwie 3 archiwalnych fotografii trenażer uzupełnimy o brakujące elementy oraz odtworzymy skrzynię ładunkową. Pojazd można uruchomić, ale silnik wymaga kapitalnego remontu. Naszym celem jest zdobycie kolejnych fotografii archiwalnych oraz informacji o historii trenażera, co pozwoli nam na przywrócenie mu wyglądu z czasów świetności oraz pełnej sprawności technicznej. Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego oraz byłych żołnierzy JW. 1956 o przekazanie informacji lub archiwalnych fotografii pojazdu. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy mogli Państwu zaprezentować ten unikalny pojazd podczas pokazów dynamicznych – mówi dyrektor Przemysław Olsztyński.

Osoby posiadające informacje lub zdjęcia przedstawiające ten pojazd, proszone są o kontakt z Przemysławem Olszyńskim, dyrektorem Pilskiego Muzeum Wojskowego – tel. 601 291 234.

Napisz do autora

Komentarze (7)
 • O
  orto

  piątek, 8 stycznia, 2021

  Pani Ewo! W tytule też proszę napisać poprawnie „z lat 70.” – tak jak w tekście, ponieważ zapis z tą śmieszną dokładką „-tych” jest błędny. Może być też „…z lat 70. XX w.” – do wyboru wg uznania. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • P
  Pp

  piątek, 8 stycznia, 2021

  Już niedługo kolejna niespodzianka

  Odpowiedz
 • O
  orto

  sobota, 9 stycznia, 2021

  Niestety nie ma pani racji. Po liczebnikach porządkowych stosujemy kropkę, a nie końcówki fleksyjne. Można kropkę opuścić, jeśli nie ma wątpliwości, że chodzi o liczebnik porządkowy – np. w dacie (przykładowo) 8 stycznia 2021 r. Ponadto nie powinna pani stosować przecinka w wyrażeniu typu „między Ołobokiem, a Wielowsią” , ponieważ jest to anglicyzm. Prawidłowy jest zapis bez przecinka – „między Ołobokiem a Wielowsią”. To częsty błąd waszych (wszystkich) redaktorów. Reguła ortograficzna (określona w Zasadach pisowni i interpunkcji) wskazuje, że przed spójnikiem „a” nie należy stawiać przecinka, jeżeli w połączeniu z wyrazem „między” określa się położenie lub wspólną cechę dwóch rzeczy. Tak więc do nauki pani Ewo – ponieważ pisanie z błędami jest plamą na honorze.

  Odpowiedz
 • X
  xxxx

  sobota, 9 stycznia, 2021

  Jak to w Polsce !Zrobiła się „gównoburza” o ortografię ,zamiast skupić się na konkretach związanych z artykułem.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz