Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Dyrekcja szpitala wraz z pacjentami wystosowała skargę do Krajowego Biura Wyborczego w związku z tym, że szpital nie jest osobnym obwodem do głosowania. Ba, w ogóle nie znajduje się w żadnym obwodzie do głosowania.
CZYTAJ: Szpital w Wolicy przestał być placówką zakaźną. Czy sytuacja wraca do normalności?
Skarga została wystosowana 9 lipca, a w jej treści czytamy: „Od 1 lipca 2020 decyzją Pana Wojewody Wielkopolskiego z dnia 9.06.2020 WSZZOZ Chorób Płuc i gruźlicy przestał być szpitalem jednoimiennym i powrócił do prowadzenia swojej działalności statutowej. W związku z powyższym wnosimy o uchylenie Postanowienia nr 312/2020 Komisarza Wyborczego w Kaliszu I i powołanie odrębnego obwodu głosowania nr 10 z siedzibą w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy”.
Okazuje się jednak, że taki obwód w tej chwili powstać nie może, bo zakazuje tego kalendarz wyborczy. O wyjaśnienie prawnych zawiłości poprosiliśmy przedstawicieli kaliskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Z przekazanych przez nich informacji wynika, że obwód do głosowania został utworzony 10 czerwca, kiedy w placówce przebywało co najmniej 15 wyborców (taki jest wymóg prawny). 23 czerwca KBW w Kaliszu otrzymało od dyrektora szpitala w Wolicy Sławomira Wysockiego informację, że w związku z zaprzestaniem działalności szpitala jako jednoprofilowego, podjęto działania mające na celu przekształcenie placówki, aby wypełniała działalność statutową.
To oznaczało, że 28 czerwca w szpitalu nie był leczony żaden pacjent, ponieważ wszyscy zostali wypisani bądź przeniesieni do innej lecznicy, a obwód do głosowania może istnieć, kiedy jest ich co najmniej 15. W związku z tym komisarz podjęła decyzję o likwidacji odrębnego obwodu do głosowania z powodu zbyt małej liczby osób (w praktyce nie było ich wcale).
CZYTAJ: Internauci wybrali. Kto wygra w drugiej turze wyborów prezydenckich? Sprawdź!
Nowy obwód nie może zostać powołany, ponieważ nie pozwala na to kalendarz wyborczy. Czytamy w nim, że 10 czerwca 2020 roku upływa termin na „utworzenie obwodów głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, domach studenckich i zespołach tych domów oraz ustalenie ich granic, siedzib i numerów”.
Choć 9 lipca w szpitalu w Wolicy przebywało 39 pacjentów, a do utworzenia obwodu wyborczego wystarczy 15 osób, nie jest to wystarczający argument dla Krajowego Biura Wyborczego, aby ponownie utworzyć w szpitalu obwód, ponieważ nie pozwalają na to przepisy, w myśl których utworzono kalendarz wyborczy.
Zatem jeśli pacjenci przebywający w wolickim szpitalu nie zostaną wypisani do niedzieli 12 lipca, nie będą mogli wziąć udziału w głosowaniu w drugiej turze wyborów prezydenckich.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz