Oszustwa „na wolontariusza”. Policja apeluje

0
Kaliska policja odnotowała kilka zgłoszeń dotyczących oszustw "na wolontariusza". Do komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu zgłosiło się kilka osób, które widziały oszustów podających się m.in. za wolontariuszy Stowarzyszenia Regionalnego Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie.

– Oszuści wyposażeni są w listy opatrzone m.in. znakiem inwalidy, logiem UE nielegalnie zbierają pieniądze. Policjanci w całym kraju apelują o zachowanie ostrożności i czujności – apelują mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Warto pamiętać, że nie każdy może prowadzić zbiórkę pieniędzy. Uprawnione do tego są m.in. stowarzyszenia, fundacje oraz komitety powoływane w celu przeprowadzenia publicznych zbiórek. Wszystko to regulują odpowiednie ustawy. Zanim Informacje o zgłoszeniu publicznej zbiórki publikowane są na Portalu Zbiórek Publicznych MSWiA na stronie zbiorki.gov.pl.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Każda osoba zbierająca legalnie pieniądze, musi posiadać identyfikator z imieniem i nazwiskiem oraz informacje o celu zbiórki i organizatorze. Nie może zabraknąć także numeru zbiórki.

Policjanci apelują, by być ostrożnym i sprawdzić jej prawdziwość, by uniknąć oszustwa. Jeśli będziemy mieli wątpliwość, co do jej legalności, warto skontaktować się z policją np. pod nr. tel.  997 lub 112.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick