Oświadczenie redakcji Telewizji Proart i portalu wlkp24.info ws. listu otwartego autorstwa Jerzego Wójcickiego

0

W czwartek, 5 stycznia 2023 roku Jerzy Wójcicki koordynator Grupy Obywatelskiej Ostrowski Spacer Protestacyjny „Łańcuch Światła” opublikował na Facebooku „list otwarty” skierowany do Telewizji Proart i portalu wlkp24.info. Zauważył w nim, że nie znalazł się na naszych łamach komunikat ws. reportażu redaktora Piotra Świerczka ze stacji TVN24 zatytułowanego „Siła kłamstwa”. Jerzy Wójcicki w swym liście napisał: „Wolni Obywatele są zawsze z Wolnymi Mediami! Proszę o udzielenie odpowiedzi i podjęcie działań solidarnościowych”.

Kilkanaście minut wcześniej redakcja portalu wlkp24.info otrzymała na facebookową skrzynkę wiadomość od Jerzego Wójcickiego o tej samej treści. Niemal równolegle zwrócił się do nas jeden z lokalnych działaczy samorządowych związanych z jedną z opozycyjnych partii, który zadał nam pytanie w podobnym tonie: czy przyłączymy się do akcji.

Jak czytamy na portalu tvn24.pl w artykule zatytułowanym „Lista redakcji udzielających bezprecedensowego wsparcia. »Siła kłamstwa« na kilkudziesięciu stronach internetowych”: „W grudniu otrzymaliśmy z KRRiT pismo informujące, że w związku z emisją tego reportażu przewodniczący Rady wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ukarania nas. Zarzuca nam »propagowanie działań sprzecznych z prawem, polską racją stanu i działań zagrażających bezpieczeństwu« oraz »nierzetelność i nieobiektywność«. KRRiT nie przedstawiła jednak ani jednego konkretnego dowodu na poparcie swoich zarzutów”.

W tym samym artykule czytamy również: „Na wniosek Antoniego Macierewicza Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zamiast stać na straży wolności słowa, chce TVN za ten materiał ukarać”.

Nie przyłączyliśmy się do kilkudziesięciu redakcji mediów ogólnopolskich, lokalnych, ani regionalnych, ale nie oznacza to, że nie stoimy po stronie wolności słowa i rzetelności dziennikarskiej.

Niestety, Jerzy Wójcicki publikując list otwarty, nie dał nam możliwości odniesienia się we właściwy sposób do wydarzeń dziejących się wokół reportażu redaktora Piotra Świerczka dotyczącego katastrofy smoleńskiej zatytułowanego „Siła kłamstwa”. Opublikowany na Facebooku przez koordynatora Grupy Obywatelskiej Ostrowski Spacer Protestacyjny „Łańcuch Światła” list otwarty do Telewizji Proart i portalu wlkp24.info zmusił nas do tego, by odnieść się w pierwszej kolejności właśnie do jego treści.

Treść listu odbieramy jako próbę wywarcia nacisku na redakcje Telewizji Proart i portalu wlkp24.info. Wyrażamy z tego powodu głębokie ubolewanie, że dopuściła się tego (świadomie lub nie, w dobrej wierze lub nie) osoba, która wielokrotnie organizowała protesty mające charakter prodemokratyczny i wolnościowy.

W naszej codziennej pracy wielokrotnie dajemy wyraz temu, że wolność słowa jest dla nas wartością nadrzędną. Udowadniamy to relacjonując wydarzenia ważne dla lokalnej społeczności w tym protesty i manifestacje społeczne niezależnie od poglądów uczestników tych wydarzeń. Relacjonowaliśmy również protesty (https://wlkp24.info/tag/wolne-media/, https://wlkp24.info/tag/strajk-kobiet/), podczas których mieszkańcy regionu Południowej Wielkopolski wyrażali solidarność z wolnymi mediami stając po ich stronie.

W grudniu 2021 roku włączyliśmy się w protest pod nazwą „Media bez wyboru” (https://wlkp24.info/czarna-plansza-zamiast-programu-tv-i-portalu-internetowego-dlaczego-czesc-mediow-nie-jest-dostepna/), do którego dołączyły media z całej Polski. Było to bezprecedensowe działanie podjęte przez wydawców mediów, aby wyrazić sprzeciw wobec pomysłu wprowadzenia dodatkowej opłaty wymierzonej w media działające na polskim rynku i określanej jako „składka”, co przez część nadawców zostało odebrane jako „mylna nazwa”. Ich zdaniem byłby to „haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media”.

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że stosując w przestrzeni publicznej jakąkolwiek formę działań mogących zostać odebranych jako presja wywierana na media, oczekują od nas wyjaśnień w tej sprawie ci, którzy w niedalekiej przeszłości szli protestować w obronie wolności mediów.

Oświadczamy, iż Telewizja Proart i portal wlkp24.info były, są i pozostaną niezależne od wszelkich nacisków ze strony polityków oraz działaczy jakichkolwiek grup społecznych. Zawsze stały, stoją i będą stać po stronie wolności słowa, wolności mediów i rzetelnego dziennikarstwa. Niezależnie od sposobu, w jaki nasza postawa zostanie wyrażona.

Paulina Szczepaniak, redaktor naczelna Telewizji Proart
Sebastian Matyszczak, redaktor naczelny portalu wlkp24.info

redaktor wlkp24.info
redakcja@wlkp24.info