Czarna plansza zamiast programu tv i portalu internetowego. Dlaczego część mediów nie jest dostępnych?

23
screen z wyborcza.pl
Niektóre prywatne media w Polsce rozpoczęły w środę wspólny protest pod nazwą "Media bez wyboru". Od rana nie obejrzymy setek programów telewizyjnych, nie posłuchamy stacji radiowych i nie przeczytamy artykułów w serwisach internetowych wielu portali. To efekt sprzeciwu wobec pomysłu wprowadzenia opłaty mającej obciążyć media. W liście otwartym do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych czytamy, że "jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media".

W środę rano rozpoczął się protest części mediów, które sprzeciwiają się pomysłowi wprowadzenia dodatkowej opłaty skierowanej do mediów działających na polskim rynku i określanego jako “składka”, co przez część nadawców zostało odebrane jako “mylna nazwa”.

Część wydawców podkreśla, że rząd chce go wprowadzić go pod pretekstem Covid-19. Ich zdaniem “jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media”.

Takie słowa można przeczytać w komunikacie, który wyświetla się w niektórych serwisach internetowych zamiast tradycyjnych widoków stron. Czarna plansza “Media bez wyboru” odsyła w niektórych serwisach internetowych do listu otwarte do skierowanego do władz Rzeczypospolitej Polskiej. Do protestu włączyły się także m.in.

Sygnatariuszy listu jest 47. To wydawcy setek stacji radiowych, telewizyjnych, portali internetowych i gazet. Dlatego protest może odczuć niemal każdy internauta, czytelnik oraz słuchacz. W liście otwartym czytam m.in:

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

 1. osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,
 2. ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,
 3. pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,
 4. faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 – 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

W kolejnym fragmencie listu otwartego czytamy: “Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.)”.

Przedstawiciele koalicji rządzącej odpierają zarzuty twierdząc, że podobne rozwiązania funkcjonują w części krajów europejskich jak Wielka Brytania, Francja czy Włochy. W przypadku Polski pieniądze z opłaty miałyby trafić bezpośrednio do Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz nowo utworzonego funduszu, z którego miałyby być finansowane projekty związane z kulturą i dziedzictwem narodowym w obszarze mediów.

Oto lista mediów, które włączyły się do protestu: Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura, Agora S.A., AMS S.A., Bonnier Business, Burda Media Polska, CANAL+, Dziennik Trybuna, Dziennik Wschodni, Edipresse Polska, Eleven Sports Network sp. z o.o., Gazeta Radomszczańska, Gazeta Żoliborza, Green Content sp. z o.o., Gremi Media S.A., Grupa Eurozet, Grupa Interia.pl sp. z. o.o., Grupa Radiowa Agory sp. z o.o., Grupa RMF, Grupa Wirtualna Polska, Grupa ZPR, Helios S.A., Infor Biznes, Kino Polska TV S.A., Lemon Records sp. z o.o., Marshal Academy, Music TV sp. z o.o., Muzo.fm sp. z o.o., naTemat.pl, OKO.press, Polityka, Polska Press Grupa, Ringier Axel Springer Polska, STAVKA sp. z o.o., Superstacja sp. z o.o., Telewizja Polsat sp. z o.o., Telewizja Puls sp. z o.o., Telewizja Regionalna TVT, TIME S.A., TV Spektrum sp. z o.o., TVN S.A., Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin, Tygodnik Powszechny, Wydawnictwo Bauer, Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan, Wydawnictwo Magraf, Wydawnictwo Nowiny, Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze – Tygodnik Podhalański.

Telewizja Proart oraz portal wlkp24.info w pełni popierają argumenty zawarte w liście otwartym, pod którymi podpisały się koncerny medialne oraz wydawcy mediów, sprzeciwiający się wprowadzeniu dodatkowej opłaty obciążającej media funkcjonujące na polskim rynku.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

23 KOMENTARZE

  • 28
   27

   Koncerny medialne płacą podatki. Jest o tym w liście otwartym: “CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.”. Chodzi o sprzeciw wobec pomysłu utworzenia nowego podatku.

  • 25
   11

   To ma być podatek od reklam a takiego koncerny medialne chyba nie płacą skoro chce się go wprowadzić.

  • 11
   11

   Przychód koncernów medialnych to przychody z reklam, a więc jak każdy przychód podmiotu legalnie prowadzącego w Polsce działalność jest już opodatkowany CIT, VAT. A dodatkowo chcąc nadawać trzeba płacić opłatę koncesyjną, opłaty na rzecz ZAIKS itp. Czy nie daje Wam do myślenia fakt, że do TVP trzeba co roku z budżetu państwa dokładać miliardy, a przecież też utrzymuje się z reklam, to jak ma działać w tym wszystkim prywatny nadawca?

  • 15
   13

   Tak, jak sędziowie kradli części do wiertarki i dlatego Pawłowicz musi, jako “sędzia TK” wypoczywać w SPA pod ochroną funkcjonariuszy SOP?!
   A prokurator Piotrowicz jest sędzią TK magister Przyłębskiej.
   Pisowski, bolszewicki walec toczy się dalej, bo prezes nie uznaje żadnego pluralizmu i niezależności.
   Niestety dopóki bieda nie zajrzy do garnka suwerena ta patologia będzie trwać!!!

  • 5
   12

   I płacą teraz wymyślili kolejny sposób na wyciąganie od nich pieniędzy tylko ze tvp za nic nie musi płacić i tak samo pominą media przychylnie mówiące o pis’ie

  • 13
   26

   Koncerny płacą i to niemałe opłaty. A im mało za niedługo od zużytego powietrza będziemy podatek płacić. ***** ***

  • 13
   21

   😉 – czytaj ze zrozumieniem; Koncerny medialne płacą mnóstwo rożnych podatków. Wolne media utrzymują się głownie z reklamy. Obciązenie dodatkowymi nowymi daninami (i ściemnianie ze to z powodu COVID) spowoduje ze nie będą miały szansy przetrwać. Potem to już tylko KOREA PLN … Ludzie czy wy nie widzicie w ktorą stronę to zmierza ???????

  • 5
   14

   Masz takie pojęcie o podatkach w Polsce jak byk o gwiazdach. Najpierw się dowiedz jak jest, a potem komentuj. Widać, że TVPiS wyprała ci mózg…

 1. 16
  9

  Jako kryterium dla internetowych potentatów przyjęto 5-procentową stawkę dla firm, których „globalne przychody sięgają 750 mln euro, a przychody z tytułu reklamy internetowej w Polsce 5 mln euro”. Poważnie Polacy tak wam jest żal tych biednych mediów?

 2. 10
  4

  Jako kryterium dla internetowych potentatów przyjęto 5-procentową stawkę dla firm, których „globalne przychody sięgają 750 mln euro, a przychody z tytułu reklamy internetowej w Polsce 5 mln euro” . Z obowiązku płacenia mają zostać wyłączone najmniejsze media tradycyjne, a wydawcy prasowi zostaną objęci niską stawką do określonego pułapu przychodów.

  MOŻE POWINNIŚCIE TO DODAĆ?

 3. 16
  3

  Właścicieli wlkp24.info umowy z abonamentami nie zobowiązują do nadawania programu?,czarne plakaty to mogą sobie stawiać w prywatnym mieszkaniu . Ta sprawa może trafić do sądu.

 4. 15
  2

  Jak tylko minie umowa uciekam z tego politycznego łobuzerstwa ta kablówka czuje się w Ostrowie monopolistą, mam wrażenie ze to jest odnoga TVN. Podatek płacą wszyscy, bardzo dobra decyzja rządu.

 5. 3
  1

  Ten czarny napis powinien być zdecydowanie inny. Zamiast “MEDIA BEZ WYBORU” Powinno być “KLIENT BEZ WYBORU”. Potraktowano wszystkich klientów jak ścierki od podłogi, bez słowa, za nasze pieniądze z abonamentów wstawili sobie czarne ekrany i wypisują bzdury o kneblowaniu mediów, o zabijaniu wolności słowa co jest oczywiście wierutną bzdurą. Nikt nie lubi płacić podatków ale w innych państwach płaca i jest ok. Ten wczorajszy dzień to strzał w stopę tych, co się do tego strajku przyłączyli. Klient jest coraz bardziej zorientowany w swoich prawach.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick