Czarna plansza zamiast programu tv i portalu internetowego. Dlaczego część mediów nie jest dostępnych?

23
screen z wyborcza.pl
Niektóre prywatne media w Polsce rozpoczęły w środę wspólny protest pod nazwą "Media bez wyboru". Od rana nie obejrzymy setek programów telewizyjnych, nie posłuchamy stacji radiowych i nie przeczytamy artykułów w serwisach internetowych wielu portali. To efekt sprzeciwu wobec pomysłu wprowadzenia opłaty mającej obciążyć media. W liście otwartym do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych czytamy, że "jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media".

W środę rano rozpoczął się protest części mediów, które sprzeciwiają się pomysłowi wprowadzenia dodatkowej opłaty skierowanej do mediów działających na polskim rynku i określanego jako „składka”, co przez część nadawców zostało odebrane jako „mylna nazwa”.

Część wydawców podkreśla, że rząd chce go wprowadzić go pod pretekstem Covid-19. Ich zdaniem „jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media”.

Takie słowa można przeczytać w komunikacie, który wyświetla się w niektórych serwisach internetowych zamiast tradycyjnych widoków stron. Czarna plansza „Media bez wyboru” odsyła w niektórych serwisach internetowych do listu otwarte do skierowanego do władz Rzeczypospolitej Polskiej. Do protestu włączyły się także m.in.

Sygnatariuszy listu jest 47. To wydawcy setek stacji radiowych, telewizyjnych, portali internetowych i gazet. Dlatego protest może odczuć niemal każdy internauta, czytelnik oraz słuchacz. W liście otwartym czytam m.in:

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

 1. osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,
 2. ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,
 3. pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,
 4. faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 – 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

W kolejnym fragmencie listu otwartego czytamy: „Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.)”.

Przedstawiciele koalicji rządzącej odpierają zarzuty twierdząc, że podobne rozwiązania funkcjonują w części krajów europejskich jak Wielka Brytania, Francja czy Włochy. W przypadku Polski pieniądze z opłaty miałyby trafić bezpośrednio do Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz nowo utworzonego funduszu, z którego miałyby być finansowane projekty związane z kulturą i dziedzictwem narodowym w obszarze mediów.

Oto lista mediów, które włączyły się do protestu: Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura, Agora S.A., AMS S.A., Bonnier Business, Burda Media Polska, CANAL+, Dziennik Trybuna, Dziennik Wschodni, Edipresse Polska, Eleven Sports Network sp. z o.o., Gazeta Radomszczańska, Gazeta Żoliborza, Green Content sp. z o.o., Gremi Media S.A., Grupa Eurozet, Grupa Interia.pl sp. z. o.o., Grupa Radiowa Agory sp. z o.o., Grupa RMF, Grupa Wirtualna Polska, Grupa ZPR, Helios S.A., Infor Biznes, Kino Polska TV S.A., Lemon Records sp. z o.o., Marshal Academy, Music TV sp. z o.o., Muzo.fm sp. z o.o., naTemat.pl, OKO.press, Polityka, Polska Press Grupa, Ringier Axel Springer Polska, STAVKA sp. z o.o., Superstacja sp. z o.o., Telewizja Polsat sp. z o.o., Telewizja Puls sp. z o.o., Telewizja Regionalna TVT, TIME S.A., TV Spektrum sp. z o.o., TVN S.A., Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin, Tygodnik Powszechny, Wydawnictwo Bauer, Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan, Wydawnictwo Magraf, Wydawnictwo Nowiny, Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze – Tygodnik Podhalański.

Telewizja Proart oraz portal wlkp24.info w pełni popierają argumenty zawarte w liście otwartym, pod którymi podpisały się koncerny medialne oraz wydawcy mediów, sprzeciwiający się wprowadzeniu dodatkowej opłaty obciążającej media funkcjonujące na polskim rynku.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

23 KOMENTARZE

  • Koncerny medialne płacą podatki. Jest o tym w liście otwartym: „CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.”. Chodzi o sprzeciw wobec pomysłu utworzenia nowego podatku.

  • To ma być podatek od reklam a takiego koncerny medialne chyba nie płacą skoro chce się go wprowadzić.

  • Przychód koncernów medialnych to przychody z reklam, a więc jak każdy przychód podmiotu legalnie prowadzącego w Polsce działalność jest już opodatkowany CIT, VAT. A dodatkowo chcąc nadawać trzeba płacić opłatę koncesyjną, opłaty na rzecz ZAIKS itp. Czy nie daje Wam do myślenia fakt, że do TVP trzeba co roku z budżetu państwa dokładać miliardy, a przecież też utrzymuje się z reklam, to jak ma działać w tym wszystkim prywatny nadawca?

  • Tak, jak sędziowie kradli części do wiertarki i dlatego Pawłowicz musi, jako „sędzia TK” wypoczywać w SPA pod ochroną funkcjonariuszy SOP?!
   A prokurator Piotrowicz jest sędzią TK magister Przyłębskiej.
   Pisowski, bolszewicki walec toczy się dalej, bo prezes nie uznaje żadnego pluralizmu i niezależności.
   Niestety dopóki bieda nie zajrzy do garnka suwerena ta patologia będzie trwać!!!

  • I płacą teraz wymyślili kolejny sposób na wyciąganie od nich pieniędzy tylko ze tvp za nic nie musi płacić i tak samo pominą media przychylnie mówiące o pis’ie

  • Koncerny płacą i to niemałe opłaty. A im mało za niedługo od zużytego powietrza będziemy podatek płacić. ***** ***

  • 😉 – czytaj ze zrozumieniem; Koncerny medialne płacą mnóstwo rożnych podatków. Wolne media utrzymują się głownie z reklamy. Obciązenie dodatkowymi nowymi daninami (i ściemnianie ze to z powodu COVID) spowoduje ze nie będą miały szansy przetrwać. Potem to już tylko KOREA PLN … Ludzie czy wy nie widzicie w ktorą stronę to zmierza ???????

  • Masz takie pojęcie o podatkach w Polsce jak byk o gwiazdach. Najpierw się dowiedz jak jest, a potem komentuj. Widać, że TVPiS wyprała ci mózg…

 1. Jako kryterium dla internetowych potentatów przyjęto 5-procentową stawkę dla firm, których „globalne przychody sięgają 750 mln euro, a przychody z tytułu reklamy internetowej w Polsce 5 mln euro”. Poważnie Polacy tak wam jest żal tych biednych mediów?

 2. Jako kryterium dla internetowych potentatów przyjęto 5-procentową stawkę dla firm, których „globalne przychody sięgają 750 mln euro, a przychody z tytułu reklamy internetowej w Polsce 5 mln euro” . Z obowiązku płacenia mają zostać wyłączone najmniejsze media tradycyjne, a wydawcy prasowi zostaną objęci niską stawką do określonego pułapu przychodów.

  MOŻE POWINNIŚCIE TO DODAĆ?

 3. Właścicieli wlkp24.info umowy z abonamentami nie zobowiązują do nadawania programu?,czarne plakaty to mogą sobie stawiać w prywatnym mieszkaniu . Ta sprawa może trafić do sądu.

 4. Jak tylko minie umowa uciekam z tego politycznego łobuzerstwa ta kablówka czuje się w Ostrowie monopolistą, mam wrażenie ze to jest odnoga TVN. Podatek płacą wszyscy, bardzo dobra decyzja rządu.

 5. Ten czarny napis powinien być zdecydowanie inny. Zamiast „MEDIA BEZ WYBORU” Powinno być „KLIENT BEZ WYBORU”. Potraktowano wszystkich klientów jak ścierki od podłogi, bez słowa, za nasze pieniądze z abonamentów wstawili sobie czarne ekrany i wypisują bzdury o kneblowaniu mediów, o zabijaniu wolności słowa co jest oczywiście wierutną bzdurą. Nikt nie lubi płacić podatków ale w innych państwach płaca i jest ok. Ten wczorajszy dzień to strzał w stopę tych, co się do tego strajku przyłączyli. Klient jest coraz bardziej zorientowany w swoich prawach.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick