Ostrowianie też czytają nowele [ZDJĘCIA]

1
W Forum Synagoga spotkali się miłośnicy literatury. A to za sprawą Narodowego Czytania, do którego Ostrów Wielkopolski włączył się po raz kolejny. W tym roku bohaterkami przedsięwzięcia były nowele z różnych epok literackich.

Ostrów Wielkopolski po raz kolejny uczestniczył w Narodowym Czytaniu – akcji promującej literaturę polską i czytelnictwo. W tym roku w Ostrowie czytano pięć nowel, a mianowicie: „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Orkę” Władysława Reymonta, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawę” Henryka Rzewuskiego (z cyklu gawęd szlacheckich „Pamiątki Soplicy”).

Tę ostatnią publiczność usłyszała w interpretacji gościa specjalnego – Michała Grudzińskiego. Ten aktor teatralny i filmowy, związany z Teatrem Nowym w Poznaniu, do Ostrowa na Narodowe Czytanie przyjechał po raz kolejny. „Katarynkę” Prusa zainscenizowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2.

Pozostałe teksty, o których przybyłym opowiedział profesor Jan Galant, były czytane przez miłośników literatury. W sumie na scenie prezentowało nowele ponad 20 osób. Za opracowanie i reżyserię przedsięwzięcia odpowiedzialna była Wielisława Dankiewicz-Czajka. Oprawę muzyczną natomiast zapewnili: Stanisław Furmanek i Krystyna Rusek.

Ostrowska odsłona Narodowego Czytania odbyła się w sobotę, 7 września, w Forum Synagoga. Przedsięwzięcie, któremu towarzyszył też kiermasz książki, zostało zorganizowane przez: miejscową Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego, Szkołę Podstawową nr 2, Ostrowskie Centrum Kultury i Miasto Ostrów Wielkopolski.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick