Ostrów. Ruszyli w miasto pokazać, jak można je zmienić na lepsze [ZDJĘCIA]

2
Wąskie przejścia skracające drogę na ostrowski rynek budzą sprzeczne odczucia mieszkańców. Jedni z nich korzystają, by skrócić sobie drogę, inni unikają ich po zmroku, bojąc się ewentualnego zagrożenia. Grupa mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego zaprezentowała właśnie koncepcje na to, jak odmienić te miejsca i tchnąć w nie życie.

Dobiegły końca dwudniowe warsztaty Global GovJam. Ostrów Wielkopolski i Poznań to jedyne miasta w Polsce, które w tym roku przyłączyły się do akcji, mającej na celu opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzeni, z której na co dzień korzystamy. Uczestnicy w Ostrowie skupili się na przejściach z rynku w stronę Placu 23 Stycznia i ul. Sienkiewicza. – Podczas jamu dwa zespoły pracowały równolegle nad wyzwaniem dotyczącym tego, jak możemy wykorzystać potencjał przejść przy rynkumówi Ewa Tomczak, animator zmian, która razem z Martą Kuroszczyk zorganizowały ostrowski GovJam 2018.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

Dwa pięcioosobowe zespoły najpierw opracowały koncepcję, a następnie zaprojektowały makiety, z którymi ruszyły na ulice miasta. Jeden projekt dotyczył przystosowania terenu dla osób w wieku ok. 60 lat, a drugi – dla młodzieży. Mieszkańcy mieli okazję wypowiedzieć się na temat przedstawionych pomysłów, zgłosić uwagi i zaproponować zmiany. Następnie oba zespoły przeanalizowały zebrany materiał i przygotowały prezentację podsumowującą warsztaty.

– Mogłaby tu powstać ławka, a na ścianach zawisnąć obrazy namalowane przez dzieci. Powinno być też jaśniej. Może zamontować kolorowe lampy? – zastanawiały się nastolatki oglądając przejście z rynku w kierunku Placu 23 Stycznia. Uczestnicy zaproponowali też lustra na ścianach wyznaczających wąskie przejście. – Byłoby weselej. Można by też grać tu w jakieś gry. Na przykład w klasy – dodała jedna z młodych mieszkanek Ostrowa.

Wyniki zostaną opublikowane, zapoznają się z nimi także władze Ostrowa Wielkopolskiego. W tej chwili trudno jednak przewidzieć, czy pomysły uczestników OstrówGovJam 2018 znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistych projektach rewitalizacji miasta.

Fot. Organizatorzy, wlkp24.info

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. „…na przejściach z rynku w stronę Placu 23 Stycznia i ul. Sienkiewicza” – to chyba jest jakieś strasznie długie przejście – przez prawie całą Kolejową…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick