DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Olej w samochodzie - dlaczego jest tak ważny? [artykuł sponsorowany]

Regularna kontrola poziomu oleju silnikowego

Sprawna praca jednostki napędowej nie jest możliwa bez układu smarowania. Należy jednak zadbać o całkowicie sprawny układ, co gwarantuje rozprowadzenie oleju. Oczywiście znaczenie ma także właściwa ilość oleju. Szkodzi nie tylko niedobór oleju, ale także jego nadmiar.

Prowadzenie samochodu z minimalnym poziomem oleju powoduje, że nie do wszystkich elementów pracujących silnika dociera smarowanie. Efektem mogą być zniszczone panewki lub uszkodzony wał korbowy. Istnieje także ryzyko zatarcia silnika, a przez to unieruchomienie silnika. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wezwanie pomocy drogowej, która załaduje samochód i przetransportuje go do warsztatu. Dlatego, aby uniknąć tego rodzaju nieprzyjemnych sytuacji, warto przed wyruszeniem w podróż zajrzeć pod maskę i sprawdzić stan poziomu oleju. Nie zajmie to dużo czasu, a może uratować nasz pojazd przed poważnymi awariami, a nas przed sporymi kosztami naprawy. Zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w dobry olej silnikowy.

Podczas samodzielnego dolewania oleju należy kontrolować jego poziom. Wlanie za dużej ilości paliwa powoduje, że dochodzi do zwiększenia ciśnienia w układzie korbowym. Skutkiem może być rozszczelnienie silnika spowodowane wydmuchaniem którejś z uszczelek. Sytuacja może być jeszcze poważniejsza, gdy olej dostanie się do cylindrów. Mimo że zdarza się to rzadko, lepiej mieć to na uwadze dolewając samemu oleju. Bowiem jego nadmiar może być bardzo niekorzystny.

Umiejętne sprawdzenie poziomu oleju

Sprawdzenie stanu oleju nie powinno sprawiać nam dużych trudności, a jest niezbędne w dbaniu o dobry stan pojazdu. Najważniejsze podczas sprawdzania stanu oleju jest to, aby silnik nie był rozgrzany, a samochód powinien znajdować się na płaskim i równym podłożu. Należy pamiętać, że należy wyciągnąć bagnet, wytrzeć go w ścierkę i ponownie włożyć na miejsce. Dopiero wtedy można sprawdzić rzeczywisty stan poziomu oleju silnikowego.

Ważne, aby zwrócić nie tylko uwagę na jego ilość, ale także na ewentualne zanieczyszczenia, specyficzny kolor lub zapach. W wypadku diesli z filtrami cząstek stałych może dojść do rozcieńczenia oleju silnikowego z olejem napędowym, co może być bardzo niebezpieczne dla Twojego silnika.

Odpowiednia ilość oleju to mniej więcej ⅔ odległości między wartością minimalną a maksymalną. Fachowcy są zdania, żeby nawet w nowoczesnych samochodach wyposażonych w specjalny wskaźnik elektroniczny, stan oleju sprawdzać metodą tradycyjną. Jest to pewniejszy sposób.

Rodzaj oleju – jaki ma wpływ na stan zużycia silnika?

Odpowiednie stosowanie oleju oraz jego rodzaj jest niezwykle istotne dla pracy silnika. Wybierając olej należy kierować się wytycznymi wskazanymi przez producenta samochodu. Jeżeli masz wątpliwości, zapytaj o wybór optymalnego oleju mechaników, u których zostawiasz swoje auto.

Rodzaje olejów silnikowych

  • OLEJE MINERALNE

Stosuje się je w starszych modelach samochodów, mających co najmniej 10 lat. NIe wolno wykorzystywać ich przy nowszych silnikach.

  • OLEJE PÓŁSYNTETYCZNE

Te oleje są mieszanką mineralnych i syntetycznych, dlatego mają dość uniwersalne właściwości. Doskonale sprawdzą się w silniku kilkuletniego samochodu, jeśli nie wiesz, jaki rodzaj oleju stosowany był wcześniej.

  • OLEJE SYNTETYCZNE

Ten rodzaj oleju najlepiej sprawdzi się do nowych modeli silników w samochodach. Zapewniają one wyśmienitą ochronę silnika w skrajnych temperaturach, posiadają bardzo dobrą odporność na utlenianie, niską lotność, a także znakomicie zabezpieczają przed osadzaniem się zanieczyszczeń.

Najważniejsze funkcje oleju silnikowego

Dla kierowców podstawowym zadaniem oleju jest zapewnienie prawidłowego smarowania wszystkim elementom silnika. Olej silnikowy dzięki lepkości, dodatkom zapobiegającym zużyciu, a także modyfikatorom tarcia zapobiega zatarciu się silnika. Stosując oleje dobrej jakości oraz dodatki myjące i dyspergujące, to znacznie łatwiej utrzyma się silnik w czystości. Wynika to z faktu, że nie dochodzi w nim do odkładania się zanieczyszczeń spowodowanych skrajnie niskimi i wysokimi temperaturami.

Zalet oleju jest znacznie więcej. Odprowadza on ciepło do miski olejowej, przez co chłodzi rozgrzane części, takie jak denko tłoka czy panewka Dzięki temu wpływa na utrzymanie stałej i odpowiedniej temperatury silnika. Olej ma charakter alkaliczny, przez co świetnie neutralizuje kwaśne produkty powstałe w wyniku spalania. W ten sposób chroni silnik przed korozją. Odpowiednio lepki olej wprowadzony między tuleję cylindrową a pierścienie umożliwia osiągnięcie przez silnik założonego ciśnienia sprężania.

Atuty oleju silnikowego:

  • chroni elementy metalowe przed korozją,
  • redukuje tarcia między elementami silnika,
  • pomaga utrzymać silnik w czystości,
  • uszczelnia tłoki w cylindrach,
  • chłodzi silnik,
  • odprowadza ciepło do miski olejowej.

Problemy z olejem

Kłopoty z olejem silnikowym dotyczą nie tylko starszych modeli samochodów mających bardzo wyeksploatowany silnik. Silniki nowszej generacji często potrzebują bardzo dużej ilości oleju przez pierwszych kilka tysięcy kilometrów jazdy. Po przejechaniu odpowiedniej liczby kilometrów pobór oleju zaczyna się stabilizować i być na normalnym poziomie. A kierowcy często zapominają o dolewaniu oleju, przez co dochodzić może do zatarć silnika.

Zużycie oleju silnikowego zależy od kilku czynników. Na większe zużycie oleju wpływ może mieć holowanie ciężkiej przyczepy, bardziej dynamiczna jazda. Fachowcy zdecydowanie odradzają jazdy na minimalnym poziomie oleju, ponieważ zawsze odbije się to w znacznie mniejszej trwałości konkretnych elementów silnika.

Kontrolka silnika

Nie warto czekać, aż na desce rozdzielczej wyskoczy kontrolka z oliwiarką. Bowiem świadczy to o tym, że w układzie smarowania jest niemal zerowe ciśnienie. Rozsądniej jest wyrobić w sobie nawyk i regularnie zaglądać pod maskę celem sprawdzenia poziomu oleju silnikowego.

Należy także pamiętać, że za wysokie zużycie oleju powinno Cię skłonić do diagnozy. Częste dolewanie oleju nie jest dobrym rozwiązaniem, bo większe spalanie się oleju prowadzi do szybszego psucia się zaworu EGR i katalizatora.

Wymiana oleju

Oczywistością jest, że olej należy wymieniać. Przy używaniu oleju mineralnego zaleca się wymianę go po przejechaniu około 10 tysięcy kilometrów, w wypadku oleju półsyntetycznego odległość wynosi od 10 do 12 tysięcy kilometrów. Dla oleju syntetycznego dobrym momentem będzie wymiana po przejechaniu około 15 tysięcy kilometrów.

To, jak często wymienia się olej zależy głównie od producenta samochodu. W nowych samochodach wymagana jest wymiana oleju po około 30 tysiącach kilometrów. Jednak jest to kwestia indywidualna. Dla osób jeżdżących wyłącznie po mieście, w krótkich trasach, yo w takim samochodzie wskazana wymiana będzie częstsza.

Bez względu na to, jakim samochodem się poruszasz, czy ma w sobie nowy czy dość przestarzały silnik, dobrze jest od czasu do czasu zajrzeć pod maskę i sprawdzić, jaki jest stan poziomu oleju.

Artykuł powstał we współpracy z warsztatem samochodowym Autoserwis Kuta z Poznania.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz