Ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

3
screen: Instytut Badawczy Leśnictwa
Na terenie niemal całej Polski obowiązuje III najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Choć wiosna dopiero się rozpoczęła, w lasach już występuje ogromna susza. Ściółka jest wysuszona do tego stopnia, że wystarczy iskra, by powstał pożar.

W naszym regionie były już przypadki pożarów lasów. Największy do tej pory wybuchł 4 kwietnia, kiedy w akcję gaszenia zaangażowano dziewięć zastępów straży pożarnej oraz dwa samoloty zrzucające wodę z góry.

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego to efekt braku opadów w ostatnim czasie. Polskę omijają na razie fronty atmosferyczne, które skutkowałyby deszczem. Także niewielkie opady śniegu w porze zimowej leżą u podstaw obecnej sytuacji w lasach. Niski poziom wód gruntowych, który od lat się obniża.

Na terenie południowej Wielkopolski miejscami występuje III stopień, a miejscami II, który także powinien zasugerować nam szczególną ostrożność w pobliżu lasów. Pamiętajmy, że wiatr przyczynia się do jeszcze szybszego rozprzestrzenienia ognia, który w krótkim czasie może opanować duże połacie poszycia.

źródło: RDLP Poznań
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. niejaki Stanislaw Lem powiedział kiedyś:” Dopóki nie było internetu , nie wiedziałem,że na świecie jest aż tylu debili”. Wpis”Kargula” jest tego świetnym przykładem.

  2. Pewnie drugi rok suszy będzie. Śniegu zimą jak na lekarstwo. Gdzie indziej powodzie są a gdzie indziej ani kropla deszczu przez miesiąc. Jaki ten świat nie sprawiedliwy.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick