„Odpowiedzialność ponosi sam sprawca”. Czy Diecezja Kaliska zapłaci ofierze księdza Arkadiusza H.?

4
Fot. Pixabay
Diecezja Kaliska złożyła apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu. Zgodnie z wyrokiem wymiaru sprawiedliwości Diecezja ma zapłacić 300 tysięcy złotych zadośćuczynienia jednemu z braci Pankowiaków za krzywdy, które wyrządził ówczesny ksiądz Arkadiusz H. W komunikacie kurii czytamy m.in., że to sam sprawca powinien ponieść odpowiedzialność, a tym samym zapłacić zarządzoną kwotę.

Wyrokiem Sądu Okręgowego w Kaliszu, tamtejsza Diecezja ma zapłacić jednemu z braci Pankowiaków kwotę 300 tysięcy zadośćuczynienia. Bracia walczyli o milion złotych, jednak jeden z nich ostatecznie wycofał pozew. Wyrok sądu zapadł w maju i nie jest prawomocny. W związku z tym każda ze stron mogła się od niego odwołać.

CZYTAJ: Ksiądz molestował braci. Jeden z nich otrzyma zadośćuczynienie!

Tak też zrobiła Diecezja Kaliska, która składając apelację tłumaczy, że odpowiedzialność za czyny powinien ponieść sam sprawca, czyli Arkadiusz H. „Złożenie apelacji w żaden sposób nie podważa krzywdy wykorzystania seksualnego doświadczonej przez osoby małoletnie ze strony duchownego. Krzywda ta została jednoznacznie uznana i potępiona przez decyzję sądu kościelnego skazującego sprawcę na karę wydalenia ze stanu duchownego. Odpowiedzialność za przestępcze czyny oraz zadośćuczynienie za nie ponosi przede wszystkim sam sprawca” – czytamy w komunikacie.

CZYTAJ: Ks. Arkadiusz H. został wydalony ze stanu duchowego. „Kara jest aktem sprawiedliwości”

O wydaleniu z kapłaństwa zdecydowano w połowie czerwca, podczas postępowania kanonicznego. To najwyższa kara dla kapłana. Przedstawiciele Diecezji Kaliskiej informowali wtedy, że kara ta „jest aktem sprawiedliwości dla osób pokrzywdzonych i jest szczególnie ważna ze względu na fakt, że w karnym prawie państwowym sprawa jest przedawniona.”

W sprawie wyroku cywilnego kuria „korzystając z prawa do apelacji, deklaruje, że będzie respektowała i stosowała ostateczne wyroki niezależnego sądu”.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick