DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ks. Arkadiusz H. został wydalony ze stanu duchowego. "Kara jest aktem sprawiedliwości"

Wracamy do sprawy ks. Arkadiusza H., który był jednym z bohaterów dokumentu braci Sekielskich zatytułowanego „Zabawa w chowanego”. Produkcja dotyczyła pedofilii w polskim Kościele, a jeden z wątków – wydarzeń sprzed lat, które rozegrały się w Pleszewie.

Oprócz sprawy sądowej, toczył się równolegle proces kanoniczny duchownego. Właśnie dobiegł końca a diecezja kaliska wydała komunikat dotyczący wyniku tego postępowania. „Ks. Arkadiusz H., w wyniku przeprowadzonego postępowania kanonicznego, został uznany winnym zarzucanych mu czynów oraz nałożono na niego karę wydalenia ze stanu duchownego. Od podjętej decyzji przysługuje mu prawo złożenia rekursu zgodne z kanonami 1734 – 1737 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Przed upublicznieniem, decyzja sądu kościelnego została przekazana osobom, których świadectwa doznanej krzywdy stały się podstawą do wydania wyroku skazującego i wymierzenia kary” – zaznaczył ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.

Jak podkreślił, historia, o której mowa, „nie powinna mieć miejsca”. „Ta sprawa mnie po ludzku boli i jako księdza zawstydza. Współczuję wszystkim, którzy do dziś noszą konsekwencje przestępczych zachowań Arkadiusza H.” – napisał w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej rzecznik diecezji.

Przypomniał, że wykorzystanie seksualne dziecka przez duchownego należy do najcięższych przestępstw, jakie można popełnić w Kościele, a wydalenie ze stanu duchownego to dla księdza najwyższa kara. „Kara kościelna nałożona na duchownego jest aktem sprawiedliwości dla osób pokrzywdzonych. Jest to szczególnie ważne, gdy sprawa jest przedawniona w karnym prawie państwowym” – podkreślił ks. Michał Włodarski.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: „To porażka całego społeczeństwa” – winę Arkadiusza H. udowodniono, kary nie poniesie

Ks. Arkadiusz H. może odwołać się od kary zasądzonej w procesie kanonicznym. Jeśli zdecyduje się na taki krok, ostateczną decyzję podejmie Kongregacja Nauki Wiary. „Każda historia dziecka skrzywdzonego przez księdza osłabia zaufanie do Kościoła. Naszą wiarygodność możemy odbudowywać tylko poprzez jednoznaczne działania, które sprawiedliwie karzą krzywdzicieli i pomagają osobom skrzywdzonym” – podkreślił rzecznik diecezji.

Napisz do autora

Komentarze (4)
 • W
  wierzacy_w_ksiezy

  poniedziałek, 13 czerwca, 2022

  Szybko działają, jak polskie sądy. 😀

  Odpowiedz
 • O
  Ostrowianka

  poniedziałek, 13 czerwca, 2022

  A to się ockli

  Odpowiedz
 • SD
  Siostrzyczka Diabła

  wtorek, 14 czerwca, 2022

  Biedaczysko… z tacy już nie będzie zgarniał darmowej pensyjki.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz