Odpady po remoncie mieszkania – co z nimi zrobić?

5
Remont mieszkania niesie za sobą ryzyko pozostania z mnóstwem odpadów, które namnożyły się podczas prac. Zerwana stara boazeria, armatura łazienkowa, którą wymieniliśmy na nową, popękane płytki, poodrywany ze ścian gips - to wszystko znane jest każdemu, kto przeprowadzał remont. Co zrobić z odpadami? Czy można wynająć kontener na gruz, będąc osobą prywatną? Jeśli tak, co z utylizacją zawartości pojemnika?

Co zrobić z gruzem?

Śmieci poremontowych nie wolno wyrzucać do kubłów na śmieci komunalne. Każde poznańskie osiedle posiada wyznaczone miejsce na odpady komunalne, a w związku z obowiązkową segregacją śmieci pojemniki są też oznaczone pod względem rodzaju odpadów. Żaden jednak z takich pojemników, w tym na odpady mieszane, nie uwzględnia umieszczania w nim tego, co zostało po remoncie mieszkania. Pozostałości tego typu często posiadają w sobie wiele elementów – cegła może zawierać metalowe pręty, kawałek deski może być pokryty starym klejem, a beton ze ścian zmieszany może być z tapetą czy farbą. Wyrzucanie takich nieczystości do osiedlowych pojemników jest zabronione – grożą za takie postępowanie surowe kary.

Rozwiązanie – usługi profesjonalnej firmy

Skoro nie do śmieci komunalnych, to gdzie powinny trafić takie gruzy? Z pomocą przychodzą firmy oferujące specjalne kontenery, stworzone właśnie z myślą o odpadach, które generowane są podczas prac budowlanych czy remontowych. Firma SKIP dostarcza kontenery na gruz w Poznaniu i okolicach już od kilkunastu lat, dlatego może się pochwalić ogromnym doświadczeniem. Niezależnie, czy kontener ma stanąć na nowym osiedlu ratajskim, przy kamienicy w centrum Poznania czy też na działce pod miastem, nie ma problemu z dowiezieniem kontenera pod wskazany adres. Do wyboru są pojemniki o wielu gabarytach – z powodzeniem wynajmiemy zarówno taki, który sprawdzi się podczas remontu kuchni, jak i taki, który będzie odpowiedni przy remoncie generalnym całego apartamentu.

Wynajem kontenerów – nie tylko firmy

Część osób niesłusznie zakłada, że wynajem kontenera na odpady jest zarezerwowany tylko dla firm budowlanych. To błędne założenie, choć rzeczywiście pojemniki takie zawsze widziane są na placach budowy. Osoba prywatna nie będzie miała żadnego problemu z zamówieniem kontenera. Warto jednak uprzedzić spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową, a w przypadku kamienicy – zarządcę, o chęci postawienia takiego pojemnika w części wspólnej budynku, czyli np. na podwórzu. Zadbajmy o to, by pojemnik był usytuowany w miejscu, w którym nie zastawia drogi pożarowej czy innego ważnego szlaku komunikacyjnego.

Wygodna i bezpieczna utylizacja gruzu

Kiedy mamy już pełen kontener, czas na utylizację jego zawartości. W przypadku SKIP-a opróżnianie kontenera odbywa się na telefon – wystarczy zgłosić, że kontener jest już zapełniony, a firma przywiezie nowy kontener, zabierając ten, który trzeba opróżnić. Wywóz odpadów przez firmę jest w pełni bezpieczny – zgodny z wytycznymi prawa. Co więcej, odpady firma poddaje recyklingowi, czyli trafiają one do ponownego użycia. System sortowania, który stosuje SKIP, jest przyjazny dla środowiska, zapewniając szybką segregację w duchu ekologii. Recykling dotyczy takich materiałów jak beton, gips, cegły, ceramika łazienkowa, plastikowe czy metalowe rury kanalizacyjne, odpady drewniane.

Podsumowując, pamiętajmy, aby gruzu nie wyrzucać do kubłów na odpady komunalne. Takie działanie jest karalne i może przyczynić się do zatrucia środowiska naturalnego. To, co zostanie po remoncie, powinno być odpowiednio zutylizowane, a jeśli to możliwe – poddane odzyskiwaniu surowców wtórnych. Odpowiednie postępowanie z odpadami zapewnią firmy oferujące kontenery na gruz, np. firma SKIP. Wynajęcie kontenera jest proste i absolutnie nie jest zarezerwowane tylko dla firm remontowych. Co więcej, oprócz kontenerów, SKIP oferuje też wynajem toalet przenośnych, które do działania nie wymagają podpięcia do kanalizacji ani do prądu. W przypadku niemiłych niespodzianek technicznych podczas remontu, przenośna toaleta może okazać się bardzo pożądana.

redaktor wlkp24.info
redakcja@wlkp24.info

5 KOMENTARZE

  1. z tego co mówił kierowca kontenera,takie śmieci budowlane nie sa segregowane tylko wrzucane do dołu a u mnie były tam plastik,drewno,metal,puszki z klejami i rozne dziadostwo i tak zostawaja, tak jest w ostrowie

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick