Nudzisz się w wakacje? Przyjdź do schroniska. Latem więcej zwierząt potrzebuje pomocy

0
Latem schroniska bardzo często są przepełnione. Zdarza się, że ludzie wyjeżdżający na wakacje porzucają swoje zwierzęta. Okres wakacji to także czas dla wolontariuszy. Praktycznie każdy z nas może nim zostać. W lipcu i sierpniu spada również liczba adopcji.

Z roku na rok w wakacje do schroniska trafia coraz więcej psów. Po pierwsze, gdy ludzie wyjeżdżają na urlop i nie mają co z nimi zrobić przywożą swoje zwierzęta. Nie jest to jednak jedyny powód. – Złe warunki atmosferyczne, np. burze powodują, że psy z niezabezpieczonych posesji uciekają, lecą przed siebie na oślep. Niejednokrotnie znajdują się później w zupełnie innych miejscowościach. Część z nich jest oczywiście później odbierana przez właścicieli, niestety niektóre psiaki pozostają w schronisku – mówi Agnieszka Nowicka, kierownik ostrowskiego schroniska.

Miesiące letnie to czas, w którym spada liczba adopcji zwierząt w schroniskach. Ludzie planujący przygarnięcie czworonożnego przyjaciela robią to zazwyczaj we wrześniu czy październiku. Ale adopcja nie jest jedyną formą pomocy, jaką możemy zaoferować czworonogom. Schronisko w Ostrowie Wielkopolskim zaprasza każdego dnia, by przyjść i zabrać psy na spacer. Trzeba jednak spełnić pewne warunki. – Dzieci poniżej 14 roku życia nie dostaną pupila, by go wyprowadzić. Młodzież, powyżej 14 lat, jeśli posiada zgodę rodzica oczywiście może to zrobić – tłumaczy Agnieszka Nowicka.

Młodzież, która pomaga w ostrowskim schronisku bardziej angażuje się w pielęgnacje psów, ci starsi przychodzą pod kontem spacerów. Są to często stali odwiedzający, którzy nie wyobrażają sobie niedzieli bez wizyty w schronisku.

Także schronisko w Kaliszu zaprasza na spacery z psami. Można to zrobić, w każdą sobotę o godzinie 17:00. Obecnie jest tam około 115 psów i 30 kotów. By nie spędzić całych dni przed komputerem, warto zostać wolontariuszem i pomóc bezpańskim zwierzakom. – Czwartego sierpnia szkolenie przejdzie trzecia grupa wolontariuszy, można się na nie zapisywać. Jest to konieczny warunek, by zostać wolontariuszem w naszym schronisku. Oczywiście trzeba mieć skończone 18 lat – informuje Konrad Gołębiewski ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kaliszu.

Na tę chwilę pracuje tam 30 wolontariuszy. By pomóc, można także przynieść do schroniska puszki z karmą zarówno dla szczeniaków jak i dorosłych zwierząt.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick