Nie żyje Zygmunt Baranek, twórca ołtarza papieskiego w Kaliszu

0
Fot. Muzeum Regionalne w Pleszewie
30 marca zmarł Zygmunt Baranek, artysta, autor trzech ołtarzy papieskich we Włocławku, Kaliszu i Bydgoszczy oraz około 40 wystaw.

Zygmunt Baranek urodził się w 1941 roku w Pleszewie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz studia na Wydziale Architektury Wnętrz i Malarstwa u profesora Tadeusza Brzozowskiego w Poznaniu. Dyplom otrzymał w 1967 r.

Pracował na Śląsku jako architekt wnętrz i scenograf muzealny. Był autorem kilkunastu wystaw muzealnych. Swoją pracę zawodową związał także z Kaliszem, gdzie był pracownikiem dydaktyczno-naukowym na wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Wykładał również w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie.

Był organizatorem około 40 wystaw indywidualnych (m.in. w Gliwicach, Kaliszu, Krakowie, Warszawie i Grodnie), a także uczestnikiem ponad 40 zbiorowych wystaw w kraju i poza granicami (m.in. w Holandii i Niemczech). Stworzył także trzy ołtarze papieskie, które znajdują się we Włocławku (1991), Kaliszu (1997) i Bydgoszczy (1999).

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick