W 35 minut z Poznania do Kalisza? Dzięki powstaniu CPK ma być to możliwe

18
Fot. twitter.com/STH_Poland
Pociągi jeżdżące z prędkością nawet 250 km/h to wciąż w Polsce rzadkość. Na zachodzie i na Dalekim Wschodzie takie prędkości nie robią na nikim wrażenia. Nad Wisłą ciągle przyjdzie nam poczekać na koleje dużych prędkości. Mają one być dostępne na dodatkowych liniach dzięki powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Właśnie rusza pierwsza tura konsultacji w tej sprawie.

W ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, a więc największego lotniska w kraju, który miałby przejąć część ruchu z Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie, rząd planuje wybudować lub zmodernizować dziesięć tzw. „osi”, a więc linii kolejowych, które mają połączyć 100 najwiekszych miast Polski.

Jedna z takich osi miałaby połączyć m.in. Poznań z Warszawą, a jak wynika ze wstępnych planów, pociągi na tej trasie mają się zatrzymywać w Kaliszu, Sieradzu, Łodzi i na Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Trasę z Kalisza do Łodzi miałyby pokonać w… 35 minut.

Właśnie rozpoczęto konsultacje w sprawie budowy linii kolejowych. Jak mówią przedstawiciele CPK, mają one dotyczyć m.in. przebiegu tras, a także skupić się na omówieniu potrzeb transportowych mieszkańców. Konsultanci chcą wziąć pod uwagę także lokalne uwarunkowania środowiskowe. W konsultacjach mają wziąć udział także przedstawiciele samorządów, którzy zapewne wskażą bolączki komunikacyjne doskwierające mieszkańcom poszczególnych terenów. Wielkopolskę ma przecinać linia nr 85 Warszawa – CPK – Łódź – Kalisz – Poznań.

Rozwój CPK oraz sieci połączeń kolejowych może mieć wpływ także na rozwój handlu krajowego i zagranicznego m.in. dzięki dostępowi do większej liczby połączeń, a także szybszym przejazdom. Mogą na tym skorzystać np. firmy kurierskie w tym Poczta Polska, która – jak podaje portal rynek-lotniczy.pl – przebudowuje sieć logistyczną.

– Trzeba uczciwie powiedzieć, że najbliższe dwa lata, i to jest okres, który uważam nie da się skrócić, to okres przygotowawczy. Jeżeli za dwa lata uda się nam zawrzeć umowę projektuj-wybuduj na budowę portu „Solidarność”, będę uważał, że wykonaliśmy kawał dobrej roboty – mówi Mikołaj Wild, prezes Centralnego Portu Lotniczego cytowany przez oficjalną stronę Ministerstwa Infrastruktury.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

18 KOMENTARZE

 1. Taaaaak !! I co jeszcze ? Kawałka torów między Poznaniem , a Wrocławiem nie mogą dokończyć , ale będą kit wciskać , że 35 minut !! Głupie żarty .

  • Taka prawda – większośc inwestycji drogowych i kolejowych leży – wykonawcy zeszli z placów budów.
   M. in. na niemożnośc porozumienia się z inwestorem – czyli GDDKiA otaz PLK S.A.
   A to Agendy Rządowe – Ministertwa Infrastruktury i Budownictwa. – mamy aktualny obraz realizacji inwestycji w zakresie infrastruktury trasporotwej

 2. Brednie PIS – był zaprojektowany ,, Y” – 350 km/h -już po konsultacjach społecznych i uwzględniony w planach UE – jako korytarze Europejskie – a teraz PIs jak Filip z konopi wyskakuje z pseudoprojektem tzw. ,, szprych.,
  Rozwiazanie – Centralna Warszawa i połączenia z prowincją – a nie kontabilny system transportowy w Polsce połączony z siecią KDP UE.
  Miał być węzeł zlokalizowany miezy Kaliszem a Ostrowem z połączeniem z Poznaniem i również z Wrocławiem. oraz połączeniem cieciwą Poznania z Wrocławiem.
  A teraz amartoczyzna – w wykonaniu PIS – powrót do technicznego średniowiecza od którego UE już odeszła.
  Znowu będziemy wyspą wolnosci w starej technologii – a nie poączeniem Europy z Azją poprzez Polskę.
  Ale tak się dzieje jak rządzą nieudacznicy i ignoranci z Nowogrodzkiej !
  Projektuje się to co już przerabiała dawno UE i swiat – stary system – a teraz wszystkie pociągi KDP = projektuje się wg nowej technologii / techniki – o prędkości użytkowej 350 km/ h. To jest prawdziwe oblicze tej władzy – która robi wszystko, żeby nie było lepiej tylko inaczej jak np . zrobiła bałagan ze szkolnictwem.
  I tak był projektowany ,, Y’ ze stacją / węzłem między Ostrowem i kaliszem – z poł

  • ,,Y” był i jest europejskim projektem – w nowoczesnych standartach technicznych. Tworzy system – łączący poszczególne miasta i Warszawę – a nie tylko Warszawę – z wybranym miastem.
   ,, Y” – umozliwia rozwój sieci na poziomie UE i dalszej rozbudowy w kraju – z uzgodnionymi już korytarzami transportowymi w Europie. – To poprzednie rozwiązanie po konsultacjach i dużych nakładach finasowych umożliwia połączenia naszej Aglomeracji z węzłem między Kaliszem a Ostrowem – z Wrocławiem i Poznaniem oraz dodatkowo lączy Poznań z Wrocławiem – z dalszą rozbudową na Pragę i Berlin. Jest również nowoczesnym systemem KDP 350 km/h – oraz umożliwia połączenie w tym systemie Europy z daleką Azją. To co nam teraz przedstawiono jest cofnięciem się w rozwoju – projektuje się coś co było nowością kilkadziesiąt lat temu. Pozostaniemy jak mówi Prezes ,, szczęsliwa wyspą ” bez tras tranzytowych przechodzących przez Polskę. Rozwiazanie typowe dla nieudaczników ,,dobrej zmiany”!

 3. Przecież zapłaciliśmy grube miliony za wyznaczenie tras pod KDP. Czyli pokazują koło i mówią że coś takiego właśnie wynaleźli. MASAKRA

  • Był dobry projekt ,, Y’ – skonsultowany i wykonany zaduze pieniadze UE, uzgodniony w projektach KDP – UE – a przyszedł PIS i wynalazł idiotyczny projekt, tz ,, szprychy” ! To jest przykład jacy nieudacznicy decydują o rozwoju kraju. Dla tej władzy ,, dobrze wychodzi ” rozdawalnictwo przed wyborami naszych pieniędzy – typu pinset + . Ale technika i postęp to średniowiecze. A gdzie milion elektrycznych samochodów które obiecał do tego roku Premier Morawiecki – który cały czas bajki naiwnym opowiada? A gdzi e 100 tys. mieszkań dla młodych itd. itp a przez 3 lata nie oddali do uzytku nawet 1 km autostrady!

 4. Już były konsultacje Y – już były projekty ze środków UE- A tu PIS nas cofa w minioną epokę starych technologii kolejowych.Świat projektuje i podróżuje z prędkościami 350 km/h -A my w porywach mamy jeździć 250. Czyli znowu polityka Lisowska następczynią nas w Europie i Świecie ! Oni na niczym się nie znają -czego się staną -to spiepszą.!

 5. Znowu Agllomeracje pozostawił PiS na lodzie. Jest Kalisz a kolejarskie miasto pozostało bez połączenia / węzła!.kolejowego. Y był w systemie łączył Aglomeracje z Poznaniem i dalej z Praga oraz z Poznaniem i dalej z Berlinem A dodatkowo Wrocław z Poznaniem. A tu proponuje się protezę do CPK – psu na nudę potrzebnego i Stolicę łaczy się z prowincją. PiS znowu coś wynalazł – szprychy do Koła !’Zapomniał , że Polska to nie tylko Warszawa ale też komunikacja z innymi miastami w kraju i miastami w UE. Prawdziwie nieudaczna ,, Dobra zmiana,, – znowu do tyłu zamiast do przodu.

 6. Dobra zmiana w akcji – co tu jeszcze spierniczyć ?
  Szkolnictwo – juź tak
  Wymiar Sprawiedliwości – tak
  Ochrona Środowiska – tak
  Służba Zdrowia – tak
  Autostrady – tak
  . . . To teraz zabierzemy się za KDP !
  – no i PIS wynalazł ,, szprychy ,,
  Żałosne jak ignoranci biorą się za reformy i gospodarkę! Dobrze wychodzi inflacja / drożyzna i zadłużanie kraju ! No i propaganda sukcesu w TVPiS.-z genialnym Premierem i Prezesem.

 7. Gdzie jest Poseł Ławniczak, który dostał najwięcej głosów z Ostrowa Wielkopolskiego?! Czemu zostawił nasze kolejarskie miasto na lodzie? Mam nadzieję, że ludzie przy urnie wyborczej będą o tym pamiętać!

 8. Amatorszczyzna w wykonaniu PIS. Chyba zmiana na gorsze tylko dlatego, żeby było inaczej. Żadnych argumentów za ! tylko same minusy. stara technologia lat 60 – tych kiedy budowało sie takie koleje – a obecnie standart to 350 km/h – nowe systemy zabezpieczenia i zasilanie, a my robimy to co już jest przeszłoscią a dla PIS nowością. to nie jest system – sieć połączeń miedzy miastami a nie tyko ze stolicą ? To nie jest kontabilne z siecią UE -tramsportowymi korytarzami międzynarodowymi Europa – Azja. Znowu stajemy się odosobnioną wyspą – skansenem Europy. Chyba, że genialny Prezes to wymyślił – a nikt mu tego nie powiedział – ze to rozwiązanie idiotyczne – i średniowieczne – eliminujące nas z europejskiego systemu KDP. Może o to chodzi .!

 9. Dlaczego ? Dla normalnego człowieka niezrozumiałe,! – że zaawansowany projekt ,,Y” po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach UE -odkłada się na półkę A robi się coś tandetę, mierząc sztandartami wspolczesnych KDP -UE.
  To jest tak jak miernoty zajmują się gospodarka / infrastruktura.A co na to nasi parlamentarzyści z PiS ! Cieszą się –
  z tych polamanych szprych -? Kolejny sukces Premiera po milionie samochodów elektrycznych, 100 tyś. mieszkań + – wstrzymanych inwestycjach zaciętych lasach i smogu !- tylko efektów nie widać poza propagandą TVPiS A nasze kolejarskie miasto pozostaje na uboczu !

 10. Znowu władza robi coś co nie jest dobrym rozwiązaniem, a robi z tego propagandowy sukces. Jak za dawnych czasów w PRL.

 11. To przykre, ze zamiast integrować się z UE, robimy coś co do nie jej nie przybliża a do tego cofamy się w rozwoju nie korzystając z nowoczesnych rozwiązań technicznych. Mieliśmy dobry projekt Y a teraz roibimy chałturę w stosunku do stosowanych rozwiązań w tej branży w UE. Ale cóż jaka władza taki postęp techniczny jak np. milion samochodów elektrycznych w 2019 r – co obecał kłamliwy populista Premier Morawiecki.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick