DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

W 35 minut z Poznania do Kalisza? Dzięki powstaniu CPK ma być to możliwe

W ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, a więc największego lotniska w kraju, który miałby przejąć część ruchu z Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie, rząd planuje wybudować lub zmodernizować dziesięć tzw. „osi”, a więc linii kolejowych, które mają połączyć 100 najwiekszych miast Polski.

Jedna z takich osi miałaby połączyć m.in. Poznań z Warszawą, a jak wynika ze wstępnych planów, pociągi na tej trasie mają się zatrzymywać w Kaliszu, Sieradzu, Łodzi i na Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Trasę z Kalisza do Łodzi miałyby pokonać w… 35 minut.

Właśnie rozpoczęto konsultacje w sprawie budowy linii kolejowych. Jak mówią przedstawiciele CPK, mają one dotyczyć m.in. przebiegu tras, a także skupić się na omówieniu potrzeb transportowych mieszkańców. Konsultanci chcą wziąć pod uwagę także lokalne uwarunkowania środowiskowe. W konsultacjach mają wziąć udział także przedstawiciele samorządów, którzy zapewne wskażą bolączki komunikacyjne doskwierające mieszkańcom poszczególnych terenów. Wielkopolskę ma przecinać linia nr 85 Warszawa – CPK – Łódź – Kalisz – Poznań.

Rozwój CPK oraz sieci połączeń kolejowych może mieć wpływ także na rozwój handlu krajowego i zagranicznego m.in. dzięki dostępowi do większej liczby połączeń, a także szybszym przejazdom. Mogą na tym skorzystać np. firmy kurierskie w tym Poczta Polska, która – jak podaje portal rynek-lotniczy.pl – przebudowuje sieć logistyczną.

– Trzeba uczciwie powiedzieć, że najbliższe dwa lata, i to jest okres, który uważam nie da się skrócić, to okres przygotowawczy. Jeżeli za dwa lata uda się nam zawrzeć umowę projektuj-wybuduj na budowę portu „Solidarność”, będę uważał, że wykonaliśmy kawał dobrej roboty – mówi Mikołaj Wild, prezes Centralnego Portu Lotniczego cytowany przez oficjalną stronę Ministerstwa Infrastruktury.

Napisz do autora

Komentarze (18)
 • JB
  jarek barbarzyńca

  środa, 10 lipca, 2019

  Taaaaak !! I co jeszcze ? Kawałka torów między Poznaniem , a Wrocławiem nie mogą dokończyć , ale będą kit wciskać , że 35 minut !! Głupie żarty .

  Odpowiedz
 • C
  Cebula

  środa, 10 lipca, 2019

  A szprycha gdzie?

  Odpowiedz
 • PB
  plk - bis

  środa, 10 lipca, 2019

  Brednie PIS – był zaprojektowany ,, Y” – 350 km/h -już po konsultacjach społecznych i uwzględniony w planach UE – jako korytarze Europejskie – a teraz PIs jak Filip z konopi wyskakuje z pseudoprojektem tzw. ,, szprych.,
  Rozwiazanie – Centralna Warszawa i połączenia z prowincją – a nie kontabilny system transportowy w Polsce połączony z siecią KDP UE.
  Miał być węzeł zlokalizowany miezy Kaliszem a Ostrowem z połączeniem z Poznaniem i również z Wrocławiem. oraz połączeniem cieciwą Poznania z Wrocławiem.
  A teraz amartoczyzna – w wykonaniu PIS – powrót do technicznego średniowiecza od którego UE już odeszła.
  Znowu będziemy wyspą wolnosci w starej technologii – a nie poączeniem Europy z Azją poprzez Polskę.
  Ale tak się dzieje jak rządzą nieudacznicy i ignoranci z Nowogrodzkiej !
  Projektuje się to co już przerabiała dawno UE i swiat – stary system – a teraz wszystkie pociągi KDP = projektuje się wg nowej technologii / techniki – o prędkości użytkowej 350 km/ h. To jest prawdziwe oblicze tej władzy – która robi wszystko, żeby nie było lepiej tylko inaczej jak np . zrobiła bałagan ze szkolnictwem.
  I tak był projektowany ,, Y’ ze stacją / węzłem między Ostrowem i kaliszem – z poł

  Odpowiedz
 • B
  becks'a

  czwartek, 11 lipca, 2019

  Przecież zapłaciliśmy grube miliony za wyznaczenie tras pod KDP. Czyli pokazują koło i mówią że coś takiego właśnie wynaleźli. MASAKRA

  Odpowiedz
 • A
  Artur

  czwartek, 11 lipca, 2019

  Już były konsultacje Y – już były projekty ze środków UE- A tu PIS nas cofa w minioną epokę starych technologii kolejowych.Świat projektuje i podróżuje z prędkościami 350 km/h -A my w porywach mamy jeździć 250. Czyli znowu polityka Lisowska następczynią nas w Europie i Świecie ! Oni na niczym się nie znają -czego się staną -to spiepszą.!

  Odpowiedz
 • K
  Kibic

  czwartek, 11 lipca, 2019

  Znowu Agllomeracje pozostawił PiS na lodzie. Jest Kalisz a kolejarskie miasto pozostało bez połączenia / węzła!.kolejowego. Y był w systemie łączył Aglomeracje z Poznaniem i dalej z Praga oraz z Poznaniem i dalej z Berlinem A dodatkowo Wrocław z Poznaniem. A tu proponuje się protezę do CPK – psu na nudę potrzebnego i Stolicę łaczy się z prowincją. PiS znowu coś wynalazł – szprychy do Koła !’Zapomniał , że Polska to nie tylko Warszawa ale też komunikacja z innymi miastami w kraju i miastami w UE. Prawdziwie nieudaczna ,, Dobra zmiana,, – znowu do tyłu zamiast do przodu.

  Odpowiedz
 • D
  Dudek

  czwartek, 11 lipca, 2019

  Dobra zmiana w akcji – co tu jeszcze spierniczyć ?
  Szkolnictwo – juź tak
  Wymiar Sprawiedliwości – tak
  Ochrona Środowiska – tak
  Służba Zdrowia – tak
  Autostrady – tak
  . . . To teraz zabierzemy się za KDP !
  – no i PIS wynalazł ,, szprychy ,,
  Żałosne jak ignoranci biorą się za reformy i gospodarkę! Dobrze wychodzi inflacja / drożyzna i zadłużanie kraju ! No i propaganda sukcesu w TVPiS.-z genialnym Premierem i Prezesem.

  Odpowiedz
 • O
  Obywatel

  czwartek, 11 lipca, 2019

  Gdzie jest Poseł Ławniczak, który dostał najwięcej głosów z Ostrowa Wielkopolskiego?! Czemu zostawił nasze kolejarskie miasto na lodzie? Mam nadzieję, że ludzie przy urnie wyborczej będą o tym pamiętać!

  Odpowiedz
 • J
  Jaki

  czwartek, 11 lipca, 2019

  Tylko idiota mógł taki projekt wymyślić, Ale obecnie idiotów u nas dostatek.

  Odpowiedz
 • B
  Beata

  czwartek, 11 lipca, 2019

  Amatorszczyzna w wykonaniu PIS. Chyba zmiana na gorsze tylko dlatego, żeby było inaczej. Żadnych argumentów za ! tylko same minusy. stara technologia lat 60 – tych kiedy budowało sie takie koleje – a obecnie standart to 350 km/h – nowe systemy zabezpieczenia i zasilanie, a my robimy to co już jest przeszłoscią a dla PIS nowością. to nie jest system – sieć połączeń miedzy miastami a nie tyko ze stolicą ? To nie jest kontabilne z siecią UE -tramsportowymi korytarzami międzynarodowymi Europa – Azja. Znowu stajemy się odosobnioną wyspą – skansenem Europy. Chyba, że genialny Prezes to wymyślił – a nikt mu tego nie powiedział – ze to rozwiązanie idiotyczne – i średniowieczne – eliminujące nas z europejskiego systemu KDP. Może o to chodzi .!

  Odpowiedz
 • M
  mieszkaniec

  czwartek, 11 lipca, 2019

  Dlaczego ? Dla normalnego człowieka niezrozumiałe,! – że zaawansowany projekt ,,Y” po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach UE -odkłada się na półkę A robi się coś tandetę, mierząc sztandartami wspolczesnych KDP -UE.
  To jest tak jak miernoty zajmują się gospodarka / infrastruktura.A co na to nasi parlamentarzyści z PiS ! Cieszą się –
  z tych polamanych szprych -? Kolejny sukces Premiera po milionie samochodów elektrycznych, 100 tyś. mieszkań + – wstrzymanych inwestycjach zaciętych lasach i smogu !- tylko efektów nie widać poza propagandą TVPiS A nasze kolejarskie miasto pozostaje na uboczu !

  Odpowiedz
 • T
  ToM

  piątek, 12 lipca, 2019

  Znowu władza robi coś co nie jest dobrym rozwiązaniem, a robi z tego propagandowy sukces. Jak za dawnych czasów w PRL.

  Odpowiedz
 • Ż
  Żar. . .

  piątek, 12 lipca, 2019

  To przykre, ze zamiast integrować się z UE, robimy coś co do nie jej nie przybliża a do tego cofamy się w rozwoju nie korzystając z nowoczesnych rozwiązań technicznych. Mieliśmy dobry projekt Y a teraz roibimy chałturę w stosunku do stosowanych rozwiązań w tej branży w UE. Ale cóż jaka władza taki postęp techniczny jak np. milion samochodów elektrycznych w 2019 r – co obecał kłamliwy populista Premier Morawiecki.

  Odpowiedz
 • P
  pozdrawiam

  sobota, 16 lipca, 2022

  KOLEJE pod ZIEMIE to moje haslo wyborcze prezydenckie 2025

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz