DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Nie dla rozbioru ostrowskiego węzła kolejowego. Samorządowcy zapowiadają walkę. Mieszkańcy też mogą pomóc

Oburzenie samorządowców wywołało zaprezentowane 22 stycznia 2020 roku strategiczne studium lokalizacyjne Centralnego Portu Komunikacyjnego, który obrazuje nowy przebieg linii kolei dużych prędkości, a więc tzw. dziesięciu szprych, które mają prowadzić do CPK z różnych kierunków Polski. – Pierwotnie wprowadzona koncepcja linii Warszawa – Łódź – Poznań – Wrocław, którą zaprezentowano nam w 2002 roku, została zastąpiona projektem nowej siatki połączeń kolejowych. Niestety, poprzez proponowaną w tym projekcie lokalizację rozjazdów w Kaliszu w kierunku Poznania oraz w Sieradzu w kierunku Wrocławia, tracimy – jako południowa Wielkopolska oraz Aglomeracja Kalisko-Ostrowska – możliwość szybkiego kolejowego połączenia z Wrocławiem. A co najważniejsze, Ostrów Wielkopolski jako generator największego ruchu pasażerskiego w regionie, traci bezpośrednie połączenie koleją dużych prędkości zarówno z Wrocławiem, jak i z Poznaniem – powiedziała na wstępie prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.

Sprzeciw od 2019 roku

Jak podkreśliła, zaproponowana koncepcja „uderza w żywotne interesy naszego miasta”. – Dlatego sprzeciwiamy się dokonywanemu na naszych oczach rozbiorowi ostrowskiego węzła kolejowego – zaznaczyła.

Miasto już w czerwcu 2019 roku wystosowało apel mający na celu skłonienie twórców projektu do uwzględnienia korekty przebiegu, która miałaby zapewnić mieszkańcom Ostrowa dostęp do linii kolei dużych prędkości w kierunku Poznania, Wrocławia i Łodzi. Kolejny apel, tym razem skierowany m.in. do marszałków Sejmu RP i Senatu RP, a także Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i parlamentarzystów został wysłany na początku lutego 2020 roku.

– Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego chcemy przedstawić apel rady do premiera i ministra infrastruktury ws. zmian przebiegu planowanej kolei dużych prędkości. Chcemy przedstawić pod obrady apel rady miejskiej Ostrowa do premiera i ministra infrastruktury ws. zmiany przebiegu planowanej kolei dużych prędkości. W nadzwyczajnym trybie zwołać radę aglomeracji kalisko-ostrowskiej, przedłożyć ten temat i przedstawić punkt widzenia Ostrowa i powiatu ostrowskiego odnośnie tego projektu. Chcemy zorganizować duże spotkanie zarówno z parlamentarzystami z regionu, jak i samorządowcami z naszego terenu, aby omówić proponowany przebieg, a przede wszystkim uzmysłowić, co to oznacza dla Ostrowa. Ten przebieg wyklucza ostrowski węzeł ze strategicznych połączeń i wyklucza mieszkańców komunikacyjnie i społecznie – powiedziała Beata Klimek.

Jak podkreśliła, jest jeszcze czas, aby prosić o wsparcie odpowiedzialnych za przedstawiony projekt.

CZYTAJ: 10 szprych. Do Centralnego Portu Komunikacyjnego pojedziemy 250 km/h?

Wykluczenie około miliona pasażerów

Głos w tej sprawie zabrała także obecna na konferencji senator Ewa Matecka z Koalicji Obywatelskiej, która podkreśliła, że zaproponowany przebieg linii przebiegający przez część południowej Wielkopolski jest „skrajnie niekorzystny i wyklucza około 40 tysięcy mieszkańców oraz około milionowy strumień pasażerów, który w ciągu roku generuje ostrowski węzeł”. – Proszę pamiętać, że Ostrów to również 140 lat tradycji kolejnictwa. Biorąc pod uwagę całą historię tworzenia szlaków kolei dużych prędkości, w latach 2005 i 2006 powstała kolejna koncepcja przedstawiająca kilka wariantów, w tym warianty przebiegające właśnie przez Aglomerację Kalisko-Ostrowską w pobliżu Ostrowa Wielkopolskiego bądź przez sam Ostrów Wielkopolski – wyjaśniła parlamentarzystka, a do niedawna wiceprezydent Ostrowa.

Jak podkreśliła, w latach 2005 i 2006 odbyły się pierwsze konsultacje społeczne w tej sprawie. W tamtym czasie samorządy miejskie – jak przypomniała – same sfinansowały badania uwzględniające interesy gospodarczy i społeczny mieszkańców terenów, przez które miałaby przebiegać ta kolej. – Jest to koncepcja, która w 2013 roku została uzgodniona wspólnie przez wiele resortów i wojewodów. Ta najbardziej optymalna koncepcja została przekazana do dyspozycji dalszego wykorzystania przez PKP PLK – wyjaśniła.

Jej zdaniem zarówno ta spółka, jak i władze Centralnego Portu Komunikacyjnego, mając do dyspozycji te dokumenty, „zaskakują nas w 2020 roku całkiem inną koncepcją”. – Jest ona absolutnie niekorzystna, wykluczająca i zaprzeczająca wszystkim wcześniejszym ustaleniom – dodała, deklarując jednocześnie poparcie dla władz samorządowych Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego. – Będę w każdym momencie i w każdej chwili uczestniczyła w rozmowach i popierała dążenie do przywrócenia tego wariantu optymalnego i najbardziej korzystnego dla południowej Wielkopolski, a szczególnie dla Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, która nie wyklucza nas z kolei dużych prędkości na trasie Poznań – Ostrów Wielkopolski – Wrocław – zapowiedziała senator KO.

CZYTAJ: W 35 minut z Poznania do Kalisza? Dzięki powstaniu CPK ma być to możliwe

Zielona Góra zamiast Poznania i Wrocławia?

Parlamentarzystka zapowiedziała jednocześnie, że obecny projekt zakłada przebieg kolei przez Ostrów, ale w ramach połączenia z Zieloną Górą, co nie jest w tej chwili priorytetem dla mieszkańców regionu. W tej sprawie wypowiedział się także starosta Paweł Rajski. Jego zdaniem taki pomysł skomunikowania powiatu „rzutuje na cały jego rozwój”. Od wielu lat jako powiat przywiązujemy dużą uwagę do rozwoju szkolnictwa. Zwłaszcza szkolnictwa zawodowego. My kierunków kolejarskich w naszym Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych nie odtworzyliśmy dla tradycji tylko dla dalszego rozwoju – zakomunikował starosta.

Zwrócił też uwagę na uczelnie wyższe, które najczęściej wybiera ostrowska młodzież. To właśnie szkoły we Wrocławiu i w Poznaniu, a więc w miastach, które z Ostrowem Wielkopolskim – zgodnie z założeniami aktualnej koncepcji budowy kolei dużych prędkości – miałyby nie zostać odpowiednio skomunikowane. – To jest oczywiście dla nas informacja świeża. Pewnie spotkamy się z samorządowcami i będzie to temat do dyskusji. Wydawało mi się, że koncepcja z minionego czasu była uzgodniona, a i tak wywoływała wiele emocji, bo każdy dbał, aby jego interesy zostały zrealizowane. I jako samorządowcy wykazaliśmy tę dojrzałość, że ta koncepcja została wypracowana i aglomeracja uwzględniła zaistniałą sytuację. I nagle na stole pojawia się zupełnie nowy projekt, który – trzeba powiedzieć – jest dla nas bardzo niekorzystny – podkreślił starosta ostrowski.

Jego zdaniem należy zrobić wszystko, aby przekonać decydentów, że to, co zostało wykonane przed laty, nie jest złe. – Są propozycje dobre i bardzo dobre. Ta propozycja jest propozycją dobrą i jako Paweł Rajski, starosta ostrowski w pełni się za nią opowiadam. Uważam, że nie powinniśmy odpuszczać tego tematu i postarać się dla tradycji, ale przede wszystkim dla rozwoju zrobić wszystko, aby tę niekorzystną koncepcję zmienić – dodał.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Poseł Szczepański o szybkiej kolei: „Rodzi się pytanie, ile by trzeba było wyburzyć w Ostrowie, żeby ta kolej wjechała”

Pomoc mieszkańców

Także mieszkańcy mogą pomóc w wyrażeniu sprzeciwu, co do zaproponowanej w styczniu koncepcji przebiegu trasy kolei dużych prędkości. Rozpoczęły się konsultacje społeczne, w ramach których każdy może wysłać swoje stanowisko do władz Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Wystarczy wejść na stronę CPK bądź kliknąć bezpośrednio w ten link, który przekieruje do formularza. Za jego pośrednictwem można wyrazić stanowisko w sprawie budowy tzw. osi mającej przebiegać przez południową Wielkopolskę. Trasa, o której mowa to ciąg nr 9, linia nr 85 (arkusz 5 oraz 6).

ZOBACZ ZAPIS WIDEO Z KONFERENCJI PRASOWEJ

Napisz do autora

Komentarze (58)
  • C
    czeslaw

    wtorek, 11 lutego, 2020

    co tam PAN RAJSKI robi? Niech zalatwi ze swoim koalicjantem z PISU a nie teraz rozdziera koszule jaki to Ostrow i powiat pokrzywdzone! PAN JERZY moze mu wybaczyl ale my mu nie zapomnimy tej haniebnej koalicji

    Odpowiedz
  • O
    obserwator

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Mieszkańcy to lokalnie muszą się łaskawie prosić o to, aby poziomu wysypiska nie podwyższano (jakby nie szło tego od razu ustalić, że skoro śmierdzi w połowie miasta, więc tego nie robimy – wszak sami sobie szkodzić nie będziemy?), a tutaj mają coś wskórać u władzy, której lokalnie nie wybrali? Naiwność powalająca, ale ok, próbujcie. 🙂

    Odpowiedz
  • H
    Ha

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Czy pan Rajski z panią Klimek zaproponowali jakieś miejsce konkretne czy tylko się lansują? Mają parcie na szkło merytoryki zero.

    Odpowiedz
  • P
    Powiatowy

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Na miejscu PIS zerwałabym koalicję z Rajskim w powiecie. Tu z PIS a tu z Klimek i Matecka, ten chłop sam nie wie jak się ma, bez poglądów jak choragiewka na wietrze soe.zachowuje.

    Odpowiedz
  • A
    Anonim

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Matecka-porażka,lepiej ją schować

    Odpowiedz
  • H
    hans

    wtorek, 11 lutego, 2020

    taką koleją się towarów nie wozi ważniejsze są drogi i dojazdy no i normalna kolej z portami przeładunkowymi

    Odpowiedz
  • O
    Ostrowianin

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Co żeście zrobili mądry starostwo z PO jak rzadziliscie, jakie koncepcje przygotowaliscie dla Ostrowa? Trzeba było jak mieliście władze wpisać Ostrów w plany najbardziej korzystne a teraz nir narzekać. Kończ pan wstydu oszczedź.

    Odpowiedz
  • NDNP
    Nie dla nowych połączeń

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Co godzinę pociąg do Poznania (1 godz i 15min i na miejscu). Ludzie stoją na przejazdach co 20 min i trąbią! Szybkie pociągi miałyby wpływ na lokalne pociągi. Pozatym 250 pociągów na dobę w osw to chyba nie jest mało? Nie wspomnę o pracownikach którzy za 2500-3000 tys mają już sporo obowiązków

    Odpowiedz
  • SOW
    Specjalistka od wizerunku

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Panie przygotowały się „pod kamerę” i poszły do fryzjera, a nawet kosmetyczki, a starosta – jak zwykle – taki nieuczesany.

    Odpowiedz
  • NNM
    nic nie mozecie

    wtorek, 11 lutego, 2020

    puste słowa Pani Prezydent i pozostałych. Ostrów „umiera” od dawna. A my mieszkańcy patrzymy juz tylko jak dogorywa.

    Odpowiedz
  • Z
    Zbigxxx

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Ostrów umiera od chwili wykończenia fabryki wagonów taka jest prawda jak to mówią karma wraca

    Odpowiedz
  • P
    Przemo

    wtorek, 11 lutego, 2020

    U nas jak zwykle gdy karty dawno już rozdane to nasze władze właśnie się obudziły i walczą z wiatrakami 😀

    Odpowiedz
  • F
    Franek

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Kto mieczem wojuje,ten od miecza ginie (dedykuję Pani Klimek)

    Odpowiedz
  • C
    Ciekawski

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Jestem ciekaw jak miałoby wyglądać technicznie „wciśnięcie” KDP do naszego miasta?

    Odpowiedz
  • B
    Bartek

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Pani Klimek i Pani Matecka coś marudzą by nie wykluczać aglomeracji kalisko-ostrowskiej drogie Panie szybka kolej właśnie przez Kalisz jest planowana 🙂 to o jakim wykluczeniu Kalisza Panie mówią ?? obłęd 😀

    Odpowiedz
  • A
    Alicja

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Umówmy się! Ostrów od wielu lat coraz bardziej podupada. Stare firmy padają, nowych inwestorów brak, zero szkolnictwa wyższego (w mniejszych od Ostrowa Gnieźnie, Lesznie czy o tej samej wielkości Pile i Koninie jest po kilka wyższych uczelni!), żadnej wizji miasta (np. uwalona rama północna czy przebicie od Kościuszki do Wrocławskiej i dalej do Paderewskiego), zwężanie ulic, bałagan architektoniczny (hala sportowa w centrum miasta czy przedszkole Spalineczka przy al. Słowackiego), stracona bezpowrotnie szansa na nową część śródmieścia przy alei Słowackiego (miasto wyprzedaje tam ziemi bez żadnego pomysłu na spójne zagospodarowanie terenu!), ogólny totalny brak wizji (jedynie do brania premii jest wizja!), brak lobbingu dla pozyskiwania kasy zewnętrznej (Urząd Marszałkowski da w formie dotacji w tym roku 100 milionów do Kalisza, a 0 (słownie: zero) do Ostrowa. To co się caryca dziwisz, że miasto, którym przez przypadek zarządzasz jest traktowany jak ubogi krewny Kalisza? A gdzie słynna Aglomeracja Kalisko-Ostrowska? Jej hasło przewodnie to nie czasem ,,Wszystko dla Kalisza, g… dla Ostrowa…”? A nasz kaliski ,,brat” w aglomeracji nie ma nic przeciwko ograniu Ostrowa? A na koniec. Gdzie jest Dera, Maląg i Mikołajczyk. Z tego miasta wyszli na eksponowane stanowiska i co? Mają najwidoczniej to miasto gdzieś…

    Odpowiedz
  • I
    Inka

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Teraz szukacie Mikołajczyka, a jak były wybory samorzadowe to żeście go ośmieszali, chwili z pana Łukasza, uratowali i genialnie glosowaliście na.pania Klimek. To prezydent klimek ponosi odpowiedzialność za swoją noeudolną politykę i brak wizji na rozwój miasta. Niech Ostrów sie cieszy ma wyższe podatki, z wysypiska śmierdzi, będzie mial stężenie itp. Nic tylko sie cieszyć.

    Odpowiedz
  • A
    Anonim

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Dlaczego projektanci wybrali Kalisz a nie Ostrow? No chyba jest jakiś powód. A dlaczego wszystkie marki samochodowe maja swoje salony w Kaliszu a do Ostrowa im się nie opłacać wchodzić?

    Odpowiedz
  • A
    Asia

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Rajski z siebie błazna robi.

    Odpowiedz
  • J
    Jo

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Charyzmatyczna kobieta, której mieszkańcy zawdzięczają największy rozwój miasta, którym zarządza najlepiej od zawsze chyba ma znajomosci, układy i wie jak to załatwić ! Skoro jest taka zdolna i robi wszystko dla miasta, to ta sprawa to dla niej pikuś. No i mamy wielką i widoczną współpracę z Chińczykami – też pomogą, bo przecież po coś tam jeździła. Więc po co ta zadyma? Charyzmatyczna szefowa Bizancjum załatwi to nam między poranną kawą, a śniadaniem w pracy !

    Odpowiedz
  • W
    Wojciech

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Panie Rajski! Znaczenie miasta nie zależy od szkolnictwa zawodowego, które jest w każdym powiecie, a nawet w 5-cio tysięcznym Odolanowie. Prestiż i rozwój dla miasta daje jedynie szkolnictwo wyższe. Jak tego pan nie rozumiesz to się dokształć!

    Odpowiedz
  • N
    Normalny

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Co ma samorząd do przebiegu szybkich prędkości takich mamy przedstawicieli dobrej zmiany którzy dbają o własne interesy i mają w d…. Miasto i wyborców

    Odpowiedz
  • J
    Ja

    wtorek, 11 lutego, 2020

    A teraz chciałbym zobaczyć jak Pani Minister i Pan Wojewoda kochają Ostrów Wielkopolski czy warto było oddawać na nich głosy ?

    Odpowiedz
  • P
    Paweł

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Proponuję powrót do koncepcji przebiegu trasy według wcześniejszej koncepcji tzw. Y-ka (projekt KDP), który był optymalny pod kątem potoku pasażerów oraz pozwalał na połączenie miast Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej (Kalisz z 99.000 mieszkańców i Ostrów z 72.000 mieszkańców – razem z miejscowościami graniczącymi z miastem Ostrów ma około 90.000 mieszkańców) szybką koleją zarówno z Wrocławiem jak i Poznaniem. Jednocześnie lokalizacja stacji pośrodku pomiędzy Ostrowem a Kaliszem w Nowych Skalmierzycach (około 300.000 mieszkańców w niewielkiej odległości) powodowała, że oba ośrodki aglomeracji były potraktowane w sposób sprawiedliwy nie wykluczając komunikacyjnie żadnego z ośrodków. Pragnę zwrócić również uwagę na fakt, że ośrodki na trasie 9 (Łask, Zduńska Wola i Sieradz – razem około 100.000 ludzi) nic nie tracą na takim rozwiązaniu. Pasażerowie z tych miast będą mieli utrzymane połączenia z Poznaniem i Wrocławiem, a różnica w czasie przejazdu nic nie znacząca. Jednocześnie lokalizacja rozjazdu w Nowych Skalmierzycach dałoby możliwość wykorzystania takiego układu komunikacyjnego do połączenia Wrocławia z Poznaniem i Szczecinem koleją dużej prędkości. Jest to rozwiązanie możliwe jedynie w przypadku rozjazdu w Nowych Skalmierzycach, bo jaki byłby sens przejazdu z Wrocławia do Sieradza a potem do Poznania? Przy okazji. Lokalizacja stacji w Nowych Skalmierzycach została na etapie konsultacji związanych z Y-kiem zaakceptowane przez samorządy Kalisza, Ostrowa i okolicznych samorządów. Proponowane zmiany mają uzasadnienie zarówno logiczne jak i ekonomiczne. Dodatkowo można wykorzystać dokumenty, które były sporządzone przy planowaniu przebiegu Y-ka.

    Odpowiedz
  • Z
    Zatroskany

    wtorek, 11 lutego, 2020

    RIP
    Browar 150 lat
    OSM 130 lat
    FABRYKA Wagon
    Spomasz
    Rzeźnia
    ZAP……….
    czas na Sklejkę

    Odpowiedz
  • F
    felczer

    wtorek, 11 lutego, 2020

    Starosta duzo stracil wystepujac w tym gronie. Moze taki byl plan, by wlasna nieudolnosc rozmyc w towarzystwie innych

    Odpowiedz
  • K
    Kinga

    środa, 12 lutego, 2020

    czy jest jakiś link przebiegu tych tras, jeżeli trasa ma nie omijać ostrowa to pewnie będzie przebiegać przez karski. Myśle że mieszkańcy karsk nie będą wspierać pomysłu poprowadzenia szybkiej kolei przez ich miejscowość

    Odpowiedz
  • PJ
    Patryk JAKI

    środa, 12 lutego, 2020

    Nie chcieliście Mikołajczyka na prezydenta to wam teraz Kaczor pokaże gdzie ma Ostrów i południową wielkopolskę

    Odpowiedz
  • L
    Leon

    środa, 12 lutego, 2020

    Mściwe gęby było widać w Pucku i Wejherowie Panie pseudo Patryku.

    Odpowiedz
  • T
    Tomasz

    środa, 12 lutego, 2020

    Caryca udaje, że ma na coś wpływ. Gdyby Ostrów był miastem, które się rozwija, a nie zwija to wówczas nie byłoby potrzeby zwoływania śmiesznych konferencji. Ale jak się z Ostrowa robi prowincjonalny grajdoł to co się kobieto ,,charyzmatyczna” dziwisz? Nie masz żadnej wizji rozwoju miasta poza nic nie znaczącymi pierdołami!

    Odpowiedz
  • W
    Wojciech

    czwartek, 13 lutego, 2020

    Dera, Maląg i Mikołajczyk do raportu! Dera minister w kancelarii prezydenta, Maląg minister pracy i polityki socjalnej, Mikołajczyk wojewoda wielkopolski. Jesteście z Ostrowa? Chyba nie, bo jakoś nie słyszę, żebyście coś dobrego dla Ostrowa robili w tej sprawie? No, ale cóż. Liczy się przecież tylko własna kariera? Moglibyście się uczyć od ludzi z Kalisza, którzy trafiają wyżej, że da się pogodzić własną karierę z dbałością o miasto, z którego się wyszło!

    Odpowiedz
  • L
    Leszek

    czwartek, 5 marca, 2020

    Z szybkich kolei dla Ostrowian nie będzie żadnych dobrych stron. Chyba że ktoś chce mieć zabraną działkę, żeby były tam tory. Pani Prezydent chciałaby mieszkać pod trakcją kolejową? Nie wie, o czym mówi.

    Leszek

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz