Nauczyciele „u progu” strajku. Dziś drugi dzień rozmów z rządem [AKTUALIZACJA]

19
Fot. Pixabay
Od wczoraj trwają rozmowy strony rządowej z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego na temat strajku nauczycieli. Strajk planowany jest na 8. kwietnia. Na wczorajszym spotkaniu rządu ze związkowcami nie doszło do porozumienia. Dziś drugi dzień negocjacji.

Niedawno informowaliśmy Was o sytuacji strajkowej w naszym regionie. Jak wynika z marcowego referendum, za strajkiem opowiedziały się dwadzieścia trzy z dwudziestu czterech ostrowskich placówek. Jedynie przedszkole nr 8 im. Krasnala Hałabały w Ostrowie Wielkopolskim nie przystąpi do strajku. O tym jednak, ilu nauczycieli faktycznie weźmie udział w proteście, przekonamy się 8 kwietnia.

Rozmowy związkowców z rządem, które odbyły się w poniedziałek, nie przyniosły zamierzonego efektu. Pracownicy szkół żądali przede wszystkim podwyżki w wysokości 1000 zł brutto z wyrównaniem od stycznia 2019 roku. Przedstawiciele rządu nie chcieli zgodzić się na postulaty ze strony nauczycieli. Na poniedziałkowym spotkaniu rząd zaproponował wzrost wynagrodzenia o 5 proc., na co nauczyciele nie chcą przystać.

We wtorek odbywa się kolejny etap rozmów. Związkowcy zmienili swoje żądania i negocjacje zostały wstrzymane do godziny 16.00, aby spisać i przygotować nowe warunki porozumienia.

W związku ze zbliżającym się strajkiem na polecenie Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek w mieście powstał sztab kryzysowy. W jego skład wchodzą m.in. dyrektorzy szkół, Straż Miejska oraz takie instytucje, jak Mediateka. Celem powołania tej grupy jest nadzór oraz zorganizowanie zajęć pozaszkolnych tym dzieciom, którymi w czasie strajku nie mogą zaopiekować się rodzice.

Warto również dodać, że Państwowa Inspekcja Pracy na polecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, sprawdzi legalność strajków w danych placówkach. Aby protest odbył się legalnie, dyrektor szkoły musi go zgłosić do PIP-u. W przeciwnej sytuacji dyrektorzy oraz nauczyciele mogą zostać ukarani.

Planowany na 8 kwietnia strajk z pewnością przyniesie wiele problemów nie tylko uczniom, nauczycielom czy dyrektorom, ale także rodzicom, którzy będą musieli zorganizować zajęcia swoim dzieciom bądź zostać w domu, aby się nimi zająć. Rodzicowi, który będzie musiał wziąć urlop opiekuńczy, przysługuje prawo do zasiłku. – W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola lub szkoły, rodzicom dzieci do ukończenia przez nie ósmego roku życia, przysługuje tzw. „zasiłek opiekuńczy nad zdrowym dzieckiem”. To m.in. nieprzewidziane zamknięcie szkoły bądź przedszkola, kiedy rodzic o tym zamknięciu jest powiadomiony w okresie krótszym, niż 7 dni. Takie powiadomienie powinno się odbyć zgodnie z regułami przyjętymi w danej placówce szkolno-wychowawczej. I taki zasiłek przysługuje jednemu z rodziców w zależności od tego, kto o ten zasiłek wystąpi. Przysługuje on maksymalnie 60 dni w roku – mówi Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

AKTUALIZACJA 20:00

Według najnowszych informacji wynika, że wtorkowe rozmowy z rządem zakończyły się fiaskiem. Strajk wciąż jest prawdopodobny, ale związkowcy zasiądą do rozmów jeszcze w środę o godzinie 16.00.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

19 KOMENTARZE

 1. Ja słyszałem ze dwa przedszkola nie będą strajkować w Ostrowie ,drugie przedszkole podobno na Prof. Kaliny – czy to prawda ? może ktoś potwerdzić ? .

 2. Oczywiście dać ten tysiąc na łapkę i wyrównać tygodniowy czas pracy do 40 godzin, oraz dać 26 dni urlopu (czyli 1/3 wakacji). Reszta wakacji na nieświadczeniu pracy. Być może wtedy zrozumieją jak mają teraz dobrze w stosunku do innych tyrających za te same pieniądze, a pracujących dwa, a nawet trzy razy dłużej.

  • Czyli nareszcie zlikwidować relikt komunizmu zwany „Kartą nauczyciela”. NAUCZYCIELE POD KODEKS PRACY.

  • Zgadzam się niech przejdą pod kodeks pracy tak jak wszyscy. Odebrać nauczycielom przywileje. Napiszmy pismo do premiera z takimi postulatami to jest nierówność wobec prawa nikt nie powinien mieć przywilejów a jeśli mają to wszystkie grupy zawodowe je powinny mieć.

  • a klasówki, zeszyty i inne rzeczy będą sprawdzać rodzice. Do zajęć nauczyciele nie będą się w ogolę przygotowywać bo przecież ich praca to tylko ten czas kiedy są w szkole… Zanim coś napiszesz, zdobądź realną wiedzę na dany temat!!!

  • do hgf: po zniesieniu waszego przywileju (kart nauczyciela) nauczyciel będzie podlegał pod przepisy Kodeksu Pracy! Nie będzie musiał tyrać po godzinach 🙂 a w ciągu 40 godzin tygodniowo czyli np: od 7.00 do 15..00 nie wyjdzie ze szkoły. Wszystkie zadania dodatkowe, którymi tak niby jesteście obarczeni wykonacie w swoim zakładzie pracy – jak każdy normalny pracownik. 🙂

 3. Wg burmistrza gminy i miasta w Raszkowie u niego dyplomowany zarabia 5800 brutto plus wysługa lat to ok.6000 będzie ,więc nadal mało ??!!!!

  • Burmistrz pisior, to i opowiada bajki jak pisiory. No chyba, ze zatrudnia na dwa etaty i daje maksymalne nagrody. Ludzie, myślicie że tak trudno to wyliczyć? Podstawa wynagrodzenia jest w tabelce, równa w całej Polsce 3483 zł brutto od stycznia tego roku mgr z przygotowaniem pedagogicznym. Do tego 20% za wysługę lat jeśli pracuje co najmniej 20 lat 696,60 jeśli jest wychowawcą to jakieś 100 zł max i jeśli dyrektor daje mu dodatek motywacyjny to nie więcej niż 5% 174 zł razem bez nadgodzin brutto 4453,60 !! Do 5.800 + 696,60 wysługa (swoją drogą wysługa 200 zł to bzdura gościu) brakuje jeszcze jakieś 2000 zł. No to chyba burmistrz dolicza świadczenia z socjalnego, nagrodę dyrektora, trzynastą pensję i pół etatu nadgodzin, pod warunkiem że wszystkim daje pół etatu i nagrody co roku, co oczywiście jest bzdurą. Czyli wychodzi na to, że gościu bajki opowiadasz albo powtarzasz! c.b.d.o.

 4. Czy Ktoś zna przypadek nauczyciela , który zmienił pracę ???Oni biorą jako zakładników nasze dzieci ??? Proszę o masowe wypowiedzenia bo Ich zwolnić się nie da !!! Trzeba w końcu zrobić porządek z z tzw. Kartą Nauczyciela ! Nawet jak jesteś miernym pracownikiem to nie da się pożegnać takiego gościa ! Szkoła jest dla uczniów !!!

  • nie da się zwolnić?? hehe dobre sobie
   Da, tak samo jak każdego innego pracownika.
   Problem tylko w tym, że nie ma za bardzo chętnych na jego(tego zwolnionego) miejsce
   dlatego jest tak mało zwolnień

 5. Ależ mądrości w tych komentarzach😊, widać, że nie lubi się oj nie lubi szkoły, a szkoda bo warto wiedzieć np.co to jest ” średnia płaca” i co do niej się wlicza, warto wiedzieć, że nauczyciele to jedyne istoty, które mając urlop- pracują, rozdanie świadectw to koniec roku szkolnego dla ucznia, nie dla grona pedagogicznego, prawdziwy urlop zaczyna się ok 10 lipca i kończy ok 20 sierpnia, warto wiedzieć by potem nie pisać po prostu bzdur…

 6. Zlikwidować kartę nauczyciela. Nauczyciele jak zwykli pracownicy pod kodeks pracy i z 26 dniowym urlopem. Uważam, że w Polsce musi ruszyć dyskusja o likwidacji przywilejów nauczycieli i to jak najszybciej.

 7. W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola lub szkoły, rodzicom dzieci do ukończenia przez nie ósmego roku życia, przysługuje tzw. „zasiłek opiekuńczy nad zdrowym dzieckiem”. To m.in. nieprzewidziane zamknięcie szkoły bądź przedszkola, kiedy rodzic o tym zamknięciu jest powiadomiony w okresie krótszym, niż 7 dni.

  Niestety rodzice nie będą mogli skorzystać z tego zasiłku ponieważ szkoły nie będą zamknięte.
  Nauczyciele nie świadczą pracy ale szkoła będzie czynna 🙁

  • To 29 dni roboczych. Trzy dni więcej niż ma każdy pracownik od 10 lat pracy. Ale za to nie ma urlopu na żądanie. nie możesz sobie wziąć urlopu w listopadzie czy marcu. Coś za coś, Kasiu

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick