Najpierw spółki, teraz mieszkańcy. Czym jest Energia Jarocin 2020?

0
Fot. Pixabay
Władze gminy Jarocin wychodzą z programem "Energia Jarocin 2020" do szerszego grona potencjalnych odbiorców. Do tej pory z odnawialnych źródeł energii oferowanych przez spółkę Energia Jarocin mogły korzystać miejskie podmioty. Teraz ma się to zmienić.

Program Energia Jarocin 2020 oferuje mieszkańcom gminy kompleksową obsługę procesu montażu instalacji fotowoltaicznych na prywatnych budynkach. Projekt jest realizowany przez gminną spółkę o łudząco podobnej nazwie – Energia Jarocin, która istnieje od kilku lat i jest najmłodszym podmiotem na liście gminnych spółek Jarocina. Jak informują przedstawiciele samorządu, „osoby zainteresowane będą mogły zamontować odnawialne źródła energii w korzystnej cenie, uzyskają pełne wsparcie we wszystkich formalnościach – także w organizacji finansowania czy złożeniu dokumentów niezbędnych do uzyskania dotacji w ramach programu „Mój prąd”. –  Kilka lat temu powstał klaster energetyczny i spółka Energia Jarocin, której celem jest produkcja energii elektrycznej oraz zarządzanie tą energią tak, aby, być może za jakiś czas gmina Jarocin i mieszkańcy stali się energetycznie samowystarczalni. Początkowo działalność klastra skoncentrowana była na gminnych podmiotach oraz spółkach. Teraz program Energia Jarocin 2020 kierujemy do mieszkańców gminy – mówi burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

CZYTAJ: Samorząd województwa daje 2 mln zł na deszczówkę. Kto może skorzystać?

Warunkiem skorzystania z programu, jest przystąpienie do Klastra Energii Jarocin. Wśród beneficjentów mogą znaleźć się osoby fizyczne, przedsiębiorcy oraz rolnicy. Ma to być korzystne dla mieszkańców, ponieważ – jak podają przedstawiciele urzędu – spółka wynegocjowała niższe ceny dzięki współpracy z firmami mającymi montować systemy fotowoltaiczne na domach mieszkańców Jarocina i ościennych miejscowości. „Dla członków klastra cena wyniesie 3 800 zł netto za 1 kWp. Ponadto audyt, który przeprowadzi wykonawca inwestycji, jest wliczony w tę cenę. Dla porównania cena wolnorynkowa montażu instalacji o takich samych parametrach to około 6 000 zł netto. Wykonując taką inwestycję indywidulanie, dodatkowo trzeba także ponieść koszty przeprowadzenia audytu” – informują przedstawiciele magistratu.
Dodatkowo mieszkańcy zainteresowani przystąpieniem do programu, mają otrzymać pełne wsparcie w wypełnianiu dokumentów potrzebnych do uzyskania dofinansowania z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach rządowego programu „Mój prąd” można starać się o dotacje do 5 000 zł z przeznaczeniem na pokrycie części kosztów montażu instalacji.

Więcej informacji o programie można uzyskać telefonicznie pod nr. tel. 786 151 151 (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 do 16:00) lub osobiście w biurze spółki Energia Jarocin (ul. Kasztanowa 18 w Jarocinie, hala targowa – wejście od strony parkingu).

CZYTAJ: W jakiej wysokości można uzyskać dotację na zbiornik do gromadzenia deszczówki?

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick