W jakiej wysokości można uzyskać dotację na zbiornik do gromadzenia deszczówki?

2
Fot. Harry Cunningham / Unsplash
70 tys. zł trafi do mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego w postaci dotacji na zakup zbiorników do gromadzenia wody opadowej i roztopowej. Radni przegłosowali projekt uchwały pozwalającej na udzielanie dotacji. Kto dostanie, ile i na jakich warunkach? Sprawdziliśmy na wlkp24.info.

Ponad 1,5 godziny trwała dyskusja na temat projektu uchwały dotyczącej przekazania dotacji na zakup zbiorników na deszczówkę dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Jak pokazała majowa sesja, temat gromadzenia wody opadowej i roztopowej jest nie tylko jednym z ważniejszych wśród mieszkańców, ale także wśród radnych.

CZYTAJ: Burzliwa dyskusja nad nadaniem imienia sali sesyjnej. “Wyobrażam to sobie inaczej”

Radny Leszek Witoń chciał dopisania działkowców do listy beneficjentów, ale przedstawiciele urzędu wyjaśnili mu, że oni także mogą ubiegać się o dotacje i nie trzeba zmieniać zapisów. Do dyskusji włączył się także Jakub Paduch, który złożył poprawkę do projektu, bo nie podobało mu się dzielenie przedsiębiorców – jego zdaniem – na lepszych i gorszych. – Dlaczego w tym katalogu znalazły się miejskie spółki? Nie może być naszym zdaniem tak, że te miejskie spółki, które na co dzień żyją z opłat mieszkańców, otrzymywały jeszcze z budżetu miasta pieniądze na realizacje tego, co dla każdego miejskiego podmiotu powinno być powinnością – wyjaśnił. Odpowiedział mu wiceprezydent Mikołaj Kostka wyjaśniając, że chodzi raptem o dwie spółki, bo tylko one mają możliwość aplikowania o środki w ramach projektu.

Jedni chcieli rozszerzenia projektu, inni dopytywali o szczegóły związane z przyznawaniem konkretnych wysokości kwot. Ostatecznie jednak zaakceptowano projekt, a po wprowadzeniu kilku korekt, radni przeszli do głosowania. Za było 16 z nich, od głosu wstrzymało się 6 rajców, a jedna osoba nie głosowała.

Wiceprezydent Kostka zapewnił, że najlepszymi konsultacjami społecznymi będzie pilotażowa edycja programu, która właśnie wchodzi w życie. Na jej podstawie będzie można wyciągnąć wnioski i wprowadzić ewentualne korekty z myślą o przyszłorocznym projektem. Niewykluczone jest też zwiększenie kwoty, która w tym roku wynosi 70 tys. zł.

Dotacja może zostać udzielona w kwocie netto na każdy budynek mieszkalny na danej nieruchomości w wysokości:

  • 500 zł – w przypadku nowych zbiorników naziemnych o pojemności do 500 litrów, wraz z łapaczami;
  • 1 000 zł – w przypadku zbiorników naziemny powyżej do 500 litrów, wraz z łapaczami;
  • 2 000 zł w przypadku nowych zbiorników podziemnych.

Uchwała wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. “Wnioski wraz z załącznikami należy składać w terminie 21 dni liczonych od pierwszego dnia roboczego następującego po upływie 14 dni od daty wejścia w życie uchwały” – podaje urząd.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick