Samorząd województwa daje 2 mln zł na deszczówkę. Kto może skorzystać?

1
Fot. UMWW
Samorząd Województwa Wielkopolskiego uruchamia program "Deszczówka", w ramach którego będzie można ubiegać się o dotację na budowę przydomowych zbiorników do gromadzenia wody opadowej.

Walka z powracającą co roku suszą czy coraz bardziej wyraźna perspektywa ograniczeń w dostępie do wody wymagają nowych pomysłów, by zatrzymać tę, która spada z nieba. Stąd program „Deszczówka” przygotowany przez samorząd wojewódzki. W jego ramach będzie można pozyskać dotację na stworzenie instalacji dedykowanej gromadzeniu wody opadowej i późniejszemu wykorzystaniu jej.

CZYTAJ: W jakiej wysokości można uzyskać dotację na zbiornik do gromadzenia deszczówki?

Z programu będą mogły skorzystać samorządy lokalne oraz podległe im jednostki, a zgromadzona deszczówka ma posłużyć do podlewania terenów zielonych. – Samorządowy program ”Deszczówka” daje możliwość zagospodarowania wód opadowych, które bardzo często bezpowrotnie odprowadzane były do gruntu lub cieków i zbiorników wodnych bez wcześniejszego ich zretencjonowania. Samorząd Województwa Wielkopolskiego dostrzegając zachodzące zmiany klimatu i towarzyszące temu skrajne zjawiska pogodowe widzi konieczność realizacji programów łagodzących skutki zachodzących zjawisk – informuje Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Samorząd zaplanował na realizację tego programu 2 mln zł, a nabór wniosków trwa do 17 lipca 2020 roku. Podmioty, które zgłoszą chęć uzyskania wsparcia finansowego, będą mogły otrzymać do 70 proc. kosztów kwalifikowanych, które zostaną ujęte we wniosku, ale nie więcej niż 50 tys. zł. To ogromne wsparcie i zachęta dla samorządów na budowę pojemnych systemów magazynowania i późniejszego wykorzystania zebranej deszczówki, która spożytkowana w okresie suchym złagodzi brak opadów – dodaje.

Dofinansowanie może posłużyć na pokrycie kosztów zakupu zbiornika podziemnego lub nadziemnego oraz stworzenia instalacji nawadniającej. Do kosztów kwalifikowanych można także zaliczyć m.in.: wykonanie usług budowlanych, zakup materiałów budowalnych i zakup materiałów do wykonania systemów nawadniających.

Szczegóły na stronie Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWW

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick