Mieszkasz w gminie Przygodzice? Zapłacisz więcej za śmieci

9
Fot. fanpage gminy Przygodzice
Podwyżki opłat za śmieci nie ominie mieszkańców gminy Przygodzice. Radni uchwalili w piątek podwyżkę. W 2020 roku za odbiór segregowanych odpadów będzie trzeba zapłacić 23 zł od osoby, a za niesegregowane - 46 zł.

Od miesięcy da się słyszeć głosy, że rok 2020 rozpocznie się od podwyżek. Najczęściej była mowa o wyższej opacie za prąd. Mieszkańcy gminy Przygodzice będą musieli wysupłać dodatkowe pieniądze także za śmieci, bowiem radni przegłosowali właśnie podniesienie opłat.

>> Dron nad kominami. W piątek kontrolowali, czym palimy w piecach <<

W 2016 roku gminne wydatki na odpady wyniosły 1,4 mln zł. Trzy lata później była to już kwota w wysokości 2,5 mln zł. To o 1,04 mln zł więcej. Zbliżający się 2020 rok będzie jeszcze większym obciążeniem dla samorządu, bo szacunki wskazują, że będzie trzeba zapłacić aż 3,4 mln zł.

To wiąże się z większymi kosztami dla gminy Przygodzice, ale także z wyższymi wydatkami dla mieszkańców. Nowe stawki, które przegłosowali radni będą wynosić 23 zł na osobę w przypadku gdy mieszkaniec będzie segregował odpady (będzie ją można obniżyć o 2 zł, korzystając z pojemnika na odpady bio) i 46 zł w przypadku kiedy mieszkaniec nie będzie segregował odpadów, oddając pojemnik z odpadami zmieszanymi.

Jak wyliczyli urzędnicy, w 2019 roku najwięcej, bo aż 1,9 mln zł (76 proc.) pochłonęło zagospodarowanie odpadów. Drugą pozycją na liście zajął jego transport, który kosztował 420 tys. zł (16 proc.). Pozostałe koszty, a więc PSZOK, wynagrodzenia pracowników oraz tzw. „inne wydatki”. Te kwoty w przyszłym roku mają się znacznie różnić. Zmniejszy się procentowy udział wydatków na zagospodarowanie odpadów z 76 do 63 proc., ale wzrośnie za to kwota – do 2,1 mln zł. Także za PSZOK będzie trzeba więcej zapłacić. Ma być to ok. 96 tys. zł.

>> „Turbo Kocur” Macieja Kota wyszedł spod ręki Szymona Chwalisza <<

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

9 KOMENTARZE

 1. Glosujcie tylko tak dalej to będziecie mieć podwyższony wiek emerytalny LGBT i będą ci niby uchodźcy gender i w końcu przyjdzie armia Czerwona i to będzie to o co zabiegają lewadzkie formacje przekonacie się ….

  • Może więcej wiedzy w temacie a nie pisanie bredni . Koncerny niemieckie rządzą w Polsce segregacją i nie tylko więc pretensje do OPOZYCJI co im otwarła rynek .

  • Bożenko masz rację, MZO i RZZO w Ostrowie to koncerny niemieckie, na usługach chińskich i amerykańskich, za którymi ukrywa się Putin.

 2. Co to za radni kto ich wybrał tylko podwyższać
  Potrafią
  Do koryta to się garną a potem zapominają o mieszkańcach.

 3. Tak nie powinno być bez konsultacji z mieszkańcami najlepiej sami ustalić stawki i szybko podnieść tak samo jak na górze ci tam inni teraz my jesteśmy przy władzy.

 4. KTO WPUŚCIŁ NIEMIECKI KONCERN DO POLSKI ???? RZĄDY PO/PSL !!! To oni decydują za ile przerobią odpady komunalne i pretensje do OPOZYCJI !!!! Co w Polsce mamy polskiego ??? prawie NIC !! Adamowicz w Gdańsku sprzedał ciepłowniczą polską spółkę Niemcom !!! Dzisiaj Lipsk się rozwija za polską kasę !!!

  • Bożeno, skąd się biorą takie myślące inaczej? Śmieci z Przygodzic odbiera ostrowska spółka MZO, a segreguje je i zagospodarowuje ostrowska spółka RZZO, to one ustalają ceny idiotko. Gdzie tu Niemcy? To za tej władzy Polskę zalewają śmieci z całej Europy i Afryki. Co ma do tego PO i PSL?

 5. Rozdać więcej kasy, napędzić jeszcze inflację i podnosić dalej płace minimalne. Na pewno wtedy będzie taniej. Na razie za to co macie podziękujcie czerwonym kmiotom z „dobrej zmiany”

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick