Dron nad kominami. W piątek kontrolowali, czym palimy w piecach

14
Firma z dronem wyposażonym w czujniki w asyście Straży Miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim sprawdza, jaki skład ma dym wydobywający się z kominów domów mieszkańców miasta. Kilkugodzinna kontrola rozpoczęła się w poniedziałkowe przedpołudnie. Pierwsze pomiary nie wykazały przekroczenia norm.

Mały dron lata nad dzielnicą i wskazuje, w których domach zostało napalone w piecach, a duży, wyposażony w czujniki dokonuje pomiarów składu dymu wydobywającego się z komina. Chwilę później na monitorze pokazuje się odczyt. Jeśli normy są przekroczone, do akcji wkraczają strażnicy miejscy, pukając do drzwi i kontrolując, czym zostało napalone w piecu.

>> Arena Ostrów prawie zamknięta. Czas na prace wewnątrz <<

– Na prawdę bardzo trudno skontrolować, czy ktoś pali nieodpowiednim surowcem na przykład po kolorze dymu. Te wątpliwości potwierdzają wyniki badań. Nawet kolor dymu, na który mieszkańcy często zwracają uwagę, nie daje żadnej pewności – mówi mł. insp. Karolina Cicharska ze Straży Miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

14 KOMENTARZE

 1. We Wysocku Małym jest kurnik z kurami i tu co chwilę pojawia się ciemny dym. A smród niesamowity, tak jakby jakieś opony palili czy ciul wie. Nawet z dzieckiem na spacer po obiedzie nie wyjdziesz, bo udusić się można.
  Tu niech przylecą drony.

 2. Jeśli zobaczę u siebie nad kominem takie coś…. Będę strzelał bez ostrzeżenia z wiatrówki. NIECH MOŻE U SIEBIE PIERW ZBADAJĄ
  I WYNIKI POKAŻĄ

 3. Ulica Szkolna między Os, Robotniczym a Paderewskiego od wieelu lat w sezonie grzewczym duszący dym, że przejść nie można i jakoś nikogo to nie interesuje.

 4. Pieniądze na drona wydano a efektów można było się spodziewać już wcześniej. Nawet Pani ze straży miejskiej to potwierdziła. Efektem latania dronem będzie może 1 % wskazań spalania odpadów. A zadymienie, smród nadal jest duże. Nie do końca można zgodzić się z opinią o silnym zadymieniem podczas rozpalania. Gdyby rozpalano prawidłowo to zadymienia nie byłoby prawie wcale. I temu powinny służyć kontrole straży miejskiej – aby wskazać prawidłowy sposób palenia (w ponad 80% przypadków będzie to spalanie od góry – najpierw wrzucamy węgiel, później drewno na to rozpałkę i podpalamy.) Gdyby pieniądze przeznaczone na drona przeznaczyć na wizyty w wielu domach w celu wskazania prawidłowego palenia to efekt uzyskalibyśmy bardzo szybko. Wskazując palącym w kotłach w pierwszej kolejności zyski ekonomiczne właściwego spalania, w bardzo szybki sposób możemy uzyskać znaczną redukcję pyłów, zadymienia, smrodu. Właściwym byłoby również organizować częściej pokazy prawidłowego spalania (z tego co wiem na razie odbył się tylko jeden)

 5. Proszę sprawdzić powietrze z kominów na ulicy Emilii Plater, Bema 25, Chodkiewicza i Chłapowskiego.
  W otoczeniu „smrodu” działa Ośrodek Zdrowia i Szkoła Podstawowa. Bezkarność powoduje palenie tworzywami sztucznymi w piecach w nocy i w dzień. Brak kontroli ilości worków z segregacją oddawanych z posesji. Przekazywane są worki ze szkłem.
  Czy brak zainteresowania ze strony MZO wynika ze stwierdzenia „im mniej worków z segregacją tym mniejszy problem”?

 6. Brak kontroli ilości worków z odpadami segregowanymi. Z posesji oddawane są tylko worki ze szkłem.
  Pozostałe odpady do pieca, szczególnie tworzywo sztuczne. Czy operator odpadów segregowanych MZO nie widzi
  problemu czy nie chce widzieć ?. Kolejna podwyżka i dalej to samo. Proszę przeprowadzić sprawdzenie ilości worków segregowanych na terenie ulic Bema, EMILII PLATER, Chłapowskiego, Kordeckiego, Chodkiewicza.
  Tym powietrzem „oddycha” Ośrodek Zdrowia i Szkoła Podstawowa. Gratulujemy odpowiedzialnym za walkę ze smogiem
  samozadowolenia.

 7. Brak kontroli ilości worków z odpadami segregowanymi. Z posesji oddawane są tylko worki ze szkłem.
  Pozostałe odpady do pieca, szczególnie tworzywo sztuczne. Czy operator odpadów segregowanych MZO nie widzi
  problemu czy nie chce widzieć ?. Kolejna podwyżka i dalej to samo. Proszę przeprowadzić sprawdzenie ilości worków segregowanych na terenie ulic: Rejtana. Jasinskiego, Traugutta.
  Tym powietrzem „oddycha” Ośrodek Zdrowia i Szkoła Podstawowa. Gratulujemy odpowiedzialnym za walkę ze smogiem
  samozadowolenia.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick