Mieszkańcy Ostrowa nie noszą maseczek. Co na to sanepid i policja?

31
Fot. Pixabay
Do redakcji portalu wlkp24.info coraz częściej dzwonią mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego zbulwersowani lekceważeniem przez część osób przepisów związanych z zasłanianiem ust i nosa m.in. w sklepach i na targowiskach. Zapytaliśmy sanepid i policję, jak planują rozwiązać ten problem.

“Ludzie nie szanują wprowadzonych nakazów i narażają innych na zakażenie koronawirusem” – mówi mieszkanka Ostrowa Wielkopolskiego, która zadzwoniła do naszej redakcji. Jej słowa odnosiły się do sytuacji w mniejszych marketach na terenie miasta. “Bywa tak, że pracownicy podczas jednej zmiany chodzą w przyłbicach, a ci z drugiej zmiany mają maseczki pod brodami” – dodaje. Telefonów odbieramy więcej. Kilka dni temu informowaliśmy o podobnej sytuacji w miejskich autobusach, w których także część pasażerów za nic ma rozporządzenie Rady Ministrów. Jeśli uważają, że nic im nie grozi, nie oznacza to, że – w przypadku gdyby przechodzili COVID-19 bezobjawowo, zwiększają tym samym ryzyko zakażenia koronawirusem innych.

CZYTAJ: Znamy wyniki badań Beaty Klimek i Pawła Rajskiego na obecność koronawirusa

“Pracuję w galerii i na każdym kroku zwracam uwagę osobom wchodzącym do sklepu o zakładanie maseczek. Co słyszę? Że mam sobie w du** włożyć tą maseczkę, bo klient nie ma zamiaru jej założyć, albo że wirusa nie ma i to klienta sprawa czy ma, czy nie ma tej maseczki, albo wszyscy nagle mają astmę” – pisze jeden z naszych Czytelników w komentarzu na portalu i dodaje, że po upomnieniu słyszy obelgi.

Od egzekwowania tego, czy mieszkańcy przestrzegają przepisy, jest policja. Zapytaliśmy oficer prasową Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim sierż. sztab. Małgorzatę Michaś, jak wygląda praca policjantów w tym zakresie. Ze statystyk wynika, że nie odnotowano do tej pory żadnych tego typu incydentów, a właściwie nie wystawiono ani jednego mandatu.

CZYTAJ: Od soboty otwarta “Olimpijska”. Ile osób może wejść na basen?

Problem zauważa także ostrowski sanepid. Tam również dzwonią mieszkańcy prosząc o interwencję, bo nie jest tajemnicą, że część osób sama zniosła sobie wprowadzone przez Ministra Zdrowia obostrzenia, co irytuje i niepokoi innych. – Skontaktowaliśmy się z Komendą Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim w celu poinformowania, że są liczne interwencje w tej sprawie, że część osób nie przestrzega zapisów rozporządzenia i zwracamy się z prośbą, aby funkcjonariusze podczas wykonywania czynności służbowych, zwrócili na to uwagę – podkreśla Małgorzata Jezierska, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

19 czerwca weszło w życie najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów, w którym co prawda wprowadzono kilka zmian w stosunku do poprzedniego związanego z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych (a więc w sklepach, ale również na targowiskach – w szczególności halach targowych) został podtrzymany. – Nasze stanowisko jest takie, że brak maseczek we wskazanych miejscach powinien być uznawany za naruszenie przepisów porządkowych, a to policja dysponuje możliwością wystawiania mandatów. Sanepid nie posiada takich uprawnień. W zakresie naszych kompetencji jest zwracanie uwagi właścicielom sklepów podczas wykonywania czynności kontrolnych – dodaje.

CZYTAJ: Znamy wyjaśnienia Nuncjatury Apostolskiej. Bp Janiak ma przebywać poza diecezją. Będzie dochodzenie!

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

31 KOMENTARZE

 1. 50
  5

  Władze miasta też nie noszą i tym samym dają przykład,żeby nie stosować się do zaleceń sanepidu. Najlepiej ukarać zwykłego obywatela. Obciążyć kosztami testów i ukarać mandatami osoby z władz miasta za nie stosowanie się do reżimu sanitarnego to może się nauczą.

 2. 38
  11

  Byłam dziś w Biedronce na Konopnickiej, nic się nie zmieniło, nadal masa ludzi bez maseczek lub spuszczone na brodę. Nikt nie pilnuje, nikt nie zwraca uwagi klientowi o obowiązku zakrywania ust i nosa. Co chwilę nadawany jest komunikat przypominający o takim obowiązku, lecz klienci nic sobie z tego nie robią. Ale czego chcieć od klientów skoro pracownice same dają zły przykład nosząc maseczki na brodzie lub nie mając ich wcale. Kontrola i mandaty naprawdę by się przydały. Brak dyscypliny może doprowadzić do tego, że znów będziemy dusić się maceczkach idąc na spacer.

  • 20
   53

   Ulżyło już ci? Jeszcze oczy sobie zasłoń, bo podobno można się nabawić tym wyimaginowanym mordercą ślepoty. To nie epidemia, a panika zrobiła z ludzi homo-d’ebil. Najlepiej zgłoś ten twój problem do WHO.

  • 20
   24

   Niech szanowna Pani klientka sama sobie chodzi w pracy przez 8 godzin w maseczce i potem z pracy przez miasto też w maseczce. Sami się potrujemy własnym CO2 w ten sposób. Lekarze rodzinni odseparowani na odległość a innych pouczają. To już nie pandemia coronovirusa tylko głupoty i naiwności ludzkiej.

 3. 17
  33

  W Hiszpanii potwierdzono że koronawirusa odkryto w próbkach ścieków w Barcelonie z marca 2019 roku!!! Ten wirus już dawno u nas był i zawsze pozostanie a ludzie dalej przyjmują wszystko co mówią rządzący. Miłego duszenia się w maseczkach

 4. 39
  13

  Mamy wspólnie walczyć z wirusem.
  Lekceważąc nakazy i zalecenia stajemy się jego wspólnikiem.
  Nie nosząc maseczek narażamy innych, a nie siebie.
  Pomyślmy o tym.

 5. 42
  13

  Widać jakie mamy społeczeństwo, najważniejszy jestem ,, Ja”, reszta mnie nie interesuje, niech chorują i umierają. Jak w naturze eliminacja słabszych jednostek! Niektórzy są na tyle perfidni, że przybliżają się w sklepach, niby, że chcą zobaczyć towar, i jeszcze kaszlą, kichają na człowieka. I co zrobić w takiej sytuacji, pozostaje tylko bezradność i zastanowienie się, dlaczego ,, Ja” noszę maseczkę i chronię tych nieodpowiedzialnych ludzi, z których większość chyba astmy się nabawiła i braku mózgownicy!

 6. 25
  5

  Jeszcze dwa miesiące temu obowiązywała kwarantanna dla powracających z zagranicy. Ulice były puste, ludzie unikali skupisk, a zachorowań było dużo mniej niż teraz. Nie rozumiem dlaczego teraz ludzie tak bardzo lekceważą zasady własnego bezpieczeństwa. Lekceważą swoje zdrowie i życie. Czas najwyższy, aby straż miejska zamiast zostawiać pod szybą auta mandaty zaczęła je wystawiać w przypadku braku maseczki w miejscach zamkniętych , sklepach itp.

 7. 19
  3

  Dobry przykład dał Pan Prezydent po powrocie ze Stanów, bez maseczki 😂 bez dystansu, podając rękę wszystkim wokół 😂

 8. 10
  2

  ….co ciekawe większość nie używający masek to osoby młode ,do południa w w sklepach zdecydowana większość klientów to osoby starsze którzy stosują się do obowiązku zasłaniania twarzy , natomiast po 15-tej gdy młodsza część społeczeństwa opuściła zakłady pracy zdecydowanie przybywa osób bez masek ochronnych,natomiast o tym że Pani Prezydent Miasta nie zareagowała należycie na moje uwagi w tej kwestii to już nie wspomnę.

 9. 23
  4

  wiadomość dla EGOISTÓW którzy kwestionują zasłanianie twarzy w miejscach publicznych …..W Stanach Zjednoczonych w piątek potwierdzono 45 242 nowe przypadki zarażenia koronawirusem, co było najwyższym dobowym przyrostem zachorowań od początku pandemii – poinformował Reuters, powołując się na własną statystykę.

 10. 3
  2

  Prezydent miasta daje taki przykład. Jak szary człowiek ma przestrzegać, kiedy widzi zdjęcia na ostrowskich portalach, jak pani Klimek przytula się do dzieci, robi z nimi fotki i nikt nie ma maseczki, podobnie większość oficjeli z rady, a dokładnie z jej klubu radnych. Przyjazny Ostrów, chyba dla siebie. Taki przykład, jaja sobie celebryci robią z epidemii, a szary człowiek ma być ścigany? Dzisiaj na Witosa maseczki miał może co dwudziesty człowiek.

 11. 12
  22

  Dla przypomnienia !
  “Obowiązek zasłaniania ust i nosa przez wszystkich nie ma podstawy prawnej
  Profilaktyka polegająca na zasłanianiu przez wszystkich ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych byłaby możliwa w stanie nadzwyczajnym. W “zwyczajnym” stanie epidemii obowiązek ten może dotyczyć wyłącznie osób podejrzewanych o zakażenie lub chorych. “

  • 9
   15

   Dla tych otępiałych co minusują , polecam dokształcić się w temacie, zamiast się ośmieszać ! Wystarczy poczytać wypowiedzi prawników i będzie wszystko jasne. No ale ,że lud jeszcze zacofany , to wszystko czego nie rozumieją , trzeba zminusować haha

 12. 28
  6

  W galerii tragedia. Tam powinien przejść patrol. W sklepie odzieżowym były sprzedawczynie bez masek oraz klienci. Taki sklep z dwuwyrazową nazwą.

 13. 8
  19

  Jeżeli sz p. Klientka ma problem co do maseczek w sklepach to proszę sobie robić zakupy on-line albo przejść się po bankach. Ilu pracowników banku nosi maseczki? Hyba żaden. Bo to jest Pan ekonomista a tam jest robol marketowy? Obudźcie się ludzie bo wała sobie z Was robią. Policja ma ważniejszą robotę bo zwiększa się ilość wypadków. Jesienią znów będzie wiele zarazen, wiosną podobnie. I trzeba będzie z tym żyć. A takie damulki to nie powinny chodzić po marketach i galeriach tylko siedzieć w piwnicy – tam będą w izolacji.

 14. 8
  17

  Kinia, to nie łaź po galeriach tylko siedź w domu.Popracuj sobie cały dzień w maseczce i zobacz jak to przyjemnie. W bankach jakoś obsługa może być bez maski bo za pleksa, tam im uwagi nie zwrócisz, a może patrol wezwiesz?

  • 13
   3

   Spokojnie, spokojnie. Maske załóż i tyle. W zamkniętym pomieszczeniu ma być i już. A Kinia może cały dzień na taśmie robi w masce i to cały rok bez względu na wirus więc nie cackaj się ze sprzedawczyniami.

  • 11
   4

   Dobry pomysł z tym patrolem. Wcześniej nagram film i zrobię parę fot poglądowych oraz pokaże w mediach społecznościowych.

 15. 15
  3

  ..ci niecni osobnicy co negują noszenie maseczek są po prostu cynicznym egoistami którym obojętny jest los innych ludzi których mogą narazić na cierpienie lub na śmierć.

 16. 3
  2

  Kinia, tylko licz się z tym że Policja ma ważniejsze sprawy na głowie, a jeżeli nawet coś wskurasz to pamiętaj że nie ma żadnych podstaw prawnych do karania osób nie noszących masek jeżeli nie są nosicielami i nie jest wprowadzony stan epidemiologiczny przez państwo. Tak samo było z wychodzeniem do miasta w czasie kwarantanny.

 17. Nie rozumiem artykułu bo jakby nie patrzeć od 2tyg każdy policjant którego spotkałem też nie miał maski czy być w radiowozie czy na stacji czy w macu. Wiec czemu ludzie mają przestrzegać ?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick