Miasto zajmie stanowisko w sprawie wyższych podatków. Oglądaj konferencję prasową NA ŻYWO!

45
Podwyższenie podatków w Ostrowie Wielkopolskim to w ostatnich dniach najgorętszy temat wśród samorządowców. Trwająca blisko 1,5 godziny dyskusja na ostatniej Sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego nie dała zdaniem niektórych radnych jasnej odpowiedzi w temacie problemów finansowych miasta.

CZYTAJ: Za pomysły rządu zapłacą ostrowianie? Radni uchwalili podwyżkę podatku od nieruchomości

Przedstawiciele urzędu podczas sesji argumentowali propozycję podwyżki podatku „mniejszymi oczekiwanymi wpływami z podatku PIT. Mowa tutaj o zerowym podatku PIT dla osób poniżej 26. roku życia, zmniejszeniem stawki PIT z 18% do 17% w I grupie podatkowej oraz dwukrotnym wzroście kosztów uzyskania przychodu. – Nikt z nas nie ma nic przeciwko temu, aby każdy zarabiał więcej. Niestety, my na tym tracimy w ten sposób, że nie otrzymujemy rekompensaty, jak ma to miejsce w przypadku budżetu państwa, w którym można to rekompensować np. podatkiem VAT. My jako samorząd nie mamy takiego udziału – zaznaczył Żabiński. – I to jest główny powód zmiany stawek podatku od nieruchomości – dodał.

To jednak nie zadowoliło radnych opozycyjnych. Głosowanie jednak odbyło się bez przeszkód, a głosy rozłożyły się 12:11. Tym samym przegłosowano nowe stawki podatku od nieruchomości, które będą obowiązywać w 2020 roku.

Dziś ostrowski magistrat organizuje konferencję prasową, która odbędzie się o godzinie 12.00 w Urzędzie Miejskim. Będziemy ją transmitować zarówno w Telewizji Proart, jak i na portalu wlkp24.info.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

45 KOMENTARZE

  • Sprawa jest jasna i klarowna rząd daje, a samorząd zabiera. Wszystko w temacie. Czł owiec się cieszy że zarobi trochę więcej a miasto już chce łapę na tym położyć w postaci wzrostu podatków która przegłosowali tylko radni Klimkowej.

 1. Ciekawe dlaczego zaraz po wyborach podnoszą podatki złodzieje.Bo nie mieli by takiego poparcia.Tu ci dadzą a tam podniosą.Brawo wy jak tak będziecie robić to następne wybory macie pozamiatane pisiory jedne.Oszuści.

  • To radni przyjaznego miasta Beaty Klimek podnieśli ręce za podniesieniem podatków od nieruchomości w Ostrowie. PiS głosował przeciwko podnoszeniu podatków.

 2. No tak z wypłaty 1850 w bydzetowce o przepraszam 1760 bo jest premia uznaniowa i mamy 15 % premii to proszę o większe podwyzki 😀jak by można przywrócić premię motywacyjną ponieważ uznaniowa jest nie sprawiedliwa

 3. Może należałby się wreszcie przyznać, że budżet został złe przygotowany, że ilość wydatków na spełnianie obietnic przerosła możliwości miasta? Czas się przyznać do porażki… W pierwszej kampanii wyborczej słychać było, że finanse miasta są w katastrofalnym stanie, 3 miesiące od objęcia pierwszej prezydentury usłyszeliśmy w synagodze, że miasto jest we wspanialej kondycji finansowej, normalnie cud się stał. A teraz co? 10 000 000 brakuje!?

  • Otwórz sobie firmę – będziesz miał pracę i jeszcze dasz ją innym. No i życie będziesz godne miał.

 4. Ostrowianie zadajemy sobie jedno pytanie o ile więcej milionów kosztuje nas armia urzędników zatrudnionych przez klimek a ile kosztowała nas za pana Urbaniaka. Zacznijcie od siebie pani prezydent. Niech pani odda 32 tys zł do budżetu o którym pisze raport NIK.

 5. A CO DALEJ Z BUDOWĄ KOCIARNI / TYLE SIE MÓWIŁO NA TEMAT KOCIARNI LATEM, IDZIE ZIMA , A KOTY POTRZEBUJĄ CIEPŁEGO KĄTA , PO WYBORACH CISZA W TYM TEMACIE – PANI PREZYDENT KIEDY W KOŃCU TA KOCIARNIA POWSTANIE .

  • Koty są po to, aby łapać myszy i szczury. Więc bez przesady ich miejsce jest na podwórkach. Chyba, że chcemy mieć do czynienia ze szczurami, które we Wrocławiu chodzą sobie nawet na rynku. Proszę sobie to zapamiętać, a pieniądze na ten cel przeznaczyć na coś pożytecznego.

 6. Bezczelni są rząd obniża nam podatki a ta nieudolne władza w mieście to krytykuje. Pani Beata trzeba było racjonalnie planować i nie wydawać publicznych pieniędzy na niepotrzebne centrum prxesiadkowe, 2 hale sportowe mamy bogate miasto że nas na to stać a teraz 10 mln brakuje i chcecie zadłużenia miasto.

 7. Caryca podwyższa podatki czym się to może skończyć ? Zwaleniem z tronu ? Buntem ? We Francji skończyło się zburzeniem Bastylii…
  A nijaki Max tu na forum oczadział podatki podnosi Caryca patrz lewaki, PiS i KO głosowali przeciw….

 8. Zaraz się okaże że tę halę jak i inne inwestycje zasponsorujemy my mieszkańcy Ostrowa po tych podwyżkach A ja chce tylko godne mieć życie a tu się słyszy ze po nowym roku prąd, gaz ma zdrożeć a nawet o czynszach slyszalem że mają podnieść ci co mają spółdzielcze mieszkania.Zachwile wszystko nam wezmą każdy grosz wyciagną.A z kąd tu na to brać.Niech zlikwidują miejskie becikowe i inne rzeczy to pieniądze będą.Pani prezydent Beata Klimek jak i cały nasz rząd chcą nas zniszczyć.

 9. Żenująca konferencja z uzasadnieniami jak zwykle u tej władzy – durni mieszkańcy łykną wszystko jak zawsze skoro swego czasu nabrali się na moje słodkie minki i obietnice wyborcze. Macie coście chcieli głosując na nią, nie potrafi zarządzać, nie myśli długofalowo tylko jak się nachapać i dać swoim stały i duży dochód – w tym jest dobra. Mieszkańcy nabrali się na fajerwerki myśląc, że co? Że poprzednicy mieli tyle samo kasy ale trzymali ją w skarpecie a ona wspaniałomyślnie je wydaje ? Budżet trzeszczy, miasto umiera, podwyżki wszystkiego od nowego roku są już żadną tajemnicą! Myśleliście, że te pseudo inwestycje to za free? To nie jest rozwój miasta tylko fajerwerki ! A krytykowanie PiS jest żałosne – każdy wie, że od dawna sama przytula się do PiS gdzie się da i jak się da, zwłaszcza wdzięczy się do byłego już senatora więc to kolejny przekaz dla idiotów. I to jej udawane przejmowanie się … ktoś się jeszcze nabrał ? Ona tylko chce mieć spokój i zachwyt mieszkańców. Nie żal mi nikogo, bo mamy cośmy chcieli.

 10. A czy Pani Prezydent moze by tak powiedziala o ile wzrosly wydatki urzedu miasta tytulem zatrudnienia armii urzędników, bo niestety porownujac do lat poprzednich ajestem bezstronny to znaczaco ta liczba wzrosla co za tym idzie wydatkow. Czy miasto na to stac w tych niestabilnych czasach?

 11. Pani prezydent Klimek na dzisiejszej konferencji prasowej, zwołanej podobno w celu wymiany merytorycznych argumentów nie omieszkała wyzłośliwić się na mój temat mówiąc cyt. „Wystąpienie radnego Kornaszewskiego mogę traktować jedynie w kategoriach jego osobistej niechęci, czystej złośliwości, a wręcz obsesyjnej nienawiści, a nie chęci wymiany merytorycznych argumentów.” Czyżby to były właśnie te merytoryczne argumenty?
  Pani prezydent, niechęć, obsesyjna nienawiść to są uczucia. Ja nie żywię wobec Pani żadnych uczuć, ani pozytywnych ani negatywnych. Wyborcy wybrali mnie po to, bym pilnował ich interesów. I staram się to robić. Pani piąty już rok lansuje się na wszystkie możliwe sposoby. I tu w mieście i w kraju, a nawet jak widać poza jego granicami. Jeździ Pani szkolić się do Hiszpanii, nawiązuje współpracę z miastem francuskim, odwiedza w sprawach biznesowych dalekie Chiny, przywozi dla nas dyplomy, flagi, tytuły z Brukseli czy Strasburga. I nie wykorzystuje Pani w tym celu nawet dnia urlopu, przynajmniej w ciągu ostatnich dwóch lat. Nawet kampanię wyborczą prowadziła Pani bez dnia urlopu. Wielu ostrowianom się podoba taka „światowa” prezydent. Mnie nie. I nie dlatego, że odczuwam wobec Pani obsesyjną nienawiść.
  Patrzę z niepokojem na to co się dzieje w naszym mieście. Na bardzo drogie inwestycje jak te dwie siedziby rad osiedli czy wiaty targowe, na zaczynanie coraz to nowych inwestycji bez choćby zapowiedzi dofinansowania zewnętrznego. Przykłady? Mamy rozgrzebaną budowę hali, a Pani już zaczyna lub zapowiada budowę kompleksu boisk za parowozownią, budowę aquaparku, dwóch przedszkoli i rozbudowę trzeciego, jednocześnie narzekając na spadek dochodów miasta, zaciągając potężne dodatkowe zobowiązania, zaniedbując bieżące utrzymanie i remonty ulic, co może sprawdzić każdy kto porusza się pojazdem po takich ulicach jak np Reymonta, Gimnazjalna, Pułaskiego, Klonowicza czy początek ul. Paderewskiego. Przesuwane są rozpoczęte budowy ulic na później, bo brak środków- przykłady? Kasztanowa, Torowa… A przecież swego czasu mówiła Pani o tym, że rozpoczęte budowy należy kończyć. W mieście coraz bardziej cuchnie, mieszkańcy alarmują że jest brudno, że smog. Przez 5 lat Pani radni proszą o rozwiązanie ruchu samochodów na zamkniętej stronie Rynku, a właśnie dotarł do nas rozpaczliwy list młodych ludzi, którzy budują swój dom i od 2 lat czekają na obiecane podłączenie wody, a od pół roku na jakąś konkretną odpowiedź od Pani. Mówi Pani o spadających dochodach miasta, ale jednocześnie przez poprzednie 4 lata urząd miejski ciągle się rozrastał, ciągłe reorganizacje, nowi pracownicy, coraz większe koszty. Zastała Pani urząd, który kosztował mieszkańców trochę ponad 14 mln rocznie, kwota zapisana w budżecie na ten rok to ponad 26 mln (w tym 4 mln inwestycyjne). Ostatnia kontrola RIO wykazała, że podlegli Pani urzędnicy nie potrafią zadbać należycie o dochody miasta, ale o swoje Pani potrafi, biorąc nienależny zdaniem RIO ekwiwalent za urlop z okresu 2,5 lat.
  Od pewnego czasu bywa Pani rzadkim gościem na komisjach Rady Miejskiej, w ostatnim roku poprzedniej kadencji rzadko bywała Pani na sesjach. Oczywiście, ma Pani zastępców, ale wszyscy możemy zaobserwować, że rzadko Pani korzysta z ich pomocy tam, gdzie można się lansować. Kończąc chciałbym jeszcze raz oświadczyć, że nie targają mną żadne uczucia wobec Pani, a jedynie troska o dobro miasta. A od prezydenta Ostrowa oczekuję, że przede wszystkim będzie pracował tu na miejscu pilnując skutecznie interesów miasta i jego mieszkańców, nadzorując zdecydowanie wymagające kontroli spółki komunalne, poszczególne wydziały urzędu i instytucje tak, by już więcej nie powtórzyła się taka kompromitująca wpadka jak ze słynną fotowoltaiką.

  • Dziekuję, że ktoś ma odwagę napisać prawdę o landrynce Ostrowa. Zastanawia mnie, co wniosła wizyta w Chinach do naszego miasta?

 12. Dziękujemy Panu Kornaszewskiemu za to podsumowanie działalności p. Klimek. Należałoby się przyjrzeć wszystkim wydatkom związanym z otrzymywaniem tych śmiesznych tytułów , które nie mają żadnego przełożenia na jakość życia w naszym mieście , każde zgłoszenie do konkursu wiąże się z opłatą, wspomniane przez Pana Kornaszewskiego wyjazdy również nie mają żadnego przełożenia na jakość życia mieszkańców ale napewno mają znaczenie dla poprawy jakości życia i bycia p. Klimek. Jako były rzecznik prasowy p. Klimek ma wykształconą umiejętność przekazywania odpowiednich w czasie i w treści informacji do odpowiednich odbiorców , potencjalnych wyborców. I tyle.

  • Dokładnie tak, jest rzecznikiem prasowym samej siebie, a wiadomo jaka to praca, wybielanie wszystkich katastrof tak żeby bito jeszcze brawa. Ludzie nabrali się na darmowe ogólnodostępne laurki gratisowe typu Nasz Rynek gdzie Ostrów miodem i mlekiem płynący, całkowicie odporni na rzeczowe i niestety prawdziwe argumenty o stanie miasta. Przykre to!

 13. Drodzy radni macie jedno nazwisko i jeżeli zagłosuje cie za zasłużenie miasta to będzie się ciągłość za wami latami. Brawo dla radnego Banasiaka pokazał klasę i zachował się jak trzeba odpowiedzialnie nie zadlużając miasta. Mam nadzieje że radnym przyjaznego miasta żarty ręką i nie zasłuż miasta.

  • 7 listopada o godz. 9 w synagodze odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady, na której radny Banasiak z pewnością się już nie pomyli i klub radnych Przyjazny Ostrów po przyjacielsku uchwali te 10 mln kredytu. Kto nie wierzy niech wpadnie do synagogi.

 14. Ja nie żałuję tych wszystkich ostrowian, emerytów wpatrzonych w Klimkową.macie co chcieliście to plaćcie wyższe podatki niech z wysypiska wam śmierdzi itp. Macie za to w nagrodę piękny uśmiech waszej wspaniałej Beatki.

 15. Inne samorządy nie podnoszą podatków tylko Ostrów. To są te fajerwerki które nam zafundowaliscie hale sporower za 30 mln z własnego budżetu jakieś tężnie absurdalne. Skandal obecna władza w mieście pojęcia nie ma o zarządzaniu tylko długi chce robić. Wstyd!!!!!!!!!! Trzeba głośno protestować przed urzędem przeciwko zadłużaniu miasta na lata.

  • Tężnie w centrum miasta????? W tym naszym smogu????? Kogoś nieźle pogięło z tymi tężniami. Pomysł z kosmosu i do tego bardzo kosztowny. Będzie kolejne miejsce dla penerów.

 16. Dla jasności na wstępie chcę powiedzieć że też jestem płatnikiem podatku i też jak każdy człowiek nie jestem szczęśliwa kiedy sięga się do mojej kieszeni ale tak obiektywnie przeanalizowałam stawki podatku od roku 2007. Od 2007 rosły one co roku o 2 lub 3 grosze aby stanąć w roku 2014 na stawce o,65 i od roku 2014 stoją w miejscu.W roku 2018 i 2019 nawet obniżono stawkę na 0,55. Mieliśmy więc 6 lat wakacji podatkowych od nieruchomości.Gdyby tak rosły stawki sukcesywnie z roku na rok o jeden lub dwa grosze bylibyśmy dziś w tym samym miejscu z proponowaną stawką 0,75.Inne miasta prawdopodobnie tak robiły i stawki już w 2019 były o wiele wyższe.Przykłady ,proszę bardzo Ostrzeszów 0,76,Sieradz 0,72,Krotoszyn o,74,Poznań 0,79,Kalisz 0,63 ,już za rok 2019.Nie rozumiem więc za bardzo tego zamieszania ,tego oburzenia i podsycania negatywnych emocji niektórych radnych którzy z racji sprawowanej funkcji powinni się trochę znać na ekonomi na analizach ekonomicznych i chociaż zadać sobie trud przeanalizowania tych danych które w dobie internetu nie tak trudno wyszukać.Rzucanie więc haseł że podwyżki są spowodowane złym zarządzanie ,rozrzutnością rządzących miastem to zwykły populizm. Zadam więc pytanie czy inne miasta też są żle zarządzane?

 17. Dodal bym smród na zebcowie, brak inwestorów, miejsc pracy, tylko foteczki nowe ogrodeczki, hustaweczki, zdjecia z bobaskami i tak w kółko

  • Jeżeli chodzi o smród na Zębcowie to ławę oskarżonych wydłużyć należy o tych którzy podjęli decyzję o lokalizacji tej inwestycji.

 18. Na miejscu radnych zaproponowałabym uchwale o likwidacji CRK to będą srodki bez podnoszenia podatków. Niech radni zrobią pani prezydent sprawdzam i zobaczymy jak radni pani prezydent zagłosują. Pamiętam jak pani prezydent obecna krytykował HOLDIKOM a teraz zmieniła nazwę na CRK i jest ok.

  • Taka uchwała była no i co z tego? Na początku tej kadencji radni pani Klimek unieważnili tę uchwałę.

 19. do mm : zapomniał Pan dodać ,że każde miasto ma inny budżet i sposób zarządzania budżetem przede wszystkim zależy od
  prezydenta, jego wizji rozwoju miasta uwzględniającą możliwości finansowe miasta na dziś i na jutro. Ale jak sie nie ma pojęcia o zarządzaniu to właśnie mamy taki efekt , jak to skwitował Pan radny :” Bal się skończył , teraz trzeba płacić rachunki”p Klimek. za ” Igrzyska i chleb” propagandowy trzeba teraz zapłacić . Oprócz podwyżki podatku , dzisiaj otrzymaliśmy informację o podwyżce OZC, od {uwaga} 7 listopada br

 20. Zarabiać więcej każdy chce, ale jak pare groszy podwyżki do wielkie oburzenie.Ludzie to nie będzie dużo. Nawet przy działalności gospodarczej wychodzi mi 10 zł. w każdej racie( są 4 raty)

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick