DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Matury przełożone o miesiąc. Minister Edukacji podał daty egzaminów

Podczas konferencji prasowej podano informację, na którą z niecierpliwością czekali maturzyści oraz ósmoklasiści. – Mówiliśmy, że będziemy informować z wyprzedzeniem o tym, kiedy odbędą się egzaminy maturalne oraz egzaminy ósmoklasisty. Te daty są odległe i bezpieczne. 8 czerwca odbędzie matura z języka polskiego i tą datą rozpoczniemy egzaminy. Matury potrwają do 29 czerwca. Część ustna się nie odbędzie. Egzaminy poprawkowe odbędą się we wrześniu. Od 16 czerwca do 18 czerwca odbędą się egzaminy ósmoklasisty – poinformował Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

CZYTAJ: W pożarze kamienicy stracili wszystko. Trwa zbiórka, by im pomóc!

Podczas egzaminów uczniowie będą siedzieli w oddzielnych ławkach w bezpiecznej odległości między sobą. Podano także do informacji publicznej daty egzaminów zawodowych. – Od 22 czerwca do 9 lipca odbędą się egzaminy potwierdzające klasyfikacje zawodowe, a od 17 do 28 sierpnia odbędą się egzaminy zawodowe – wyjaśnił.

Minister edukacji poinformował także, że powrót do szkół, przedszkoli oraz żłobków nie jest możliwy. – Placówki pozostają zamknięte do 24 maja – powiedział Piontkowski.

Na tę konferencję czekali także studenci. Pod znakiem zapytania stało rozpoczęcie roku akademickiego w standardowym terminie. Podczas konferencji poinformowano, że rozpocznie się on bez zmian, czyli 1 października. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Murdzek poinformował, że jego resort pracuje z zachowaniem pełnej spójności z Ministerstwem Edukacji Narodowej, aby podejmowane decyzje nie były utrudnieniem ani dla uczniów, ani dla studentów. – Proces rekrutacji będzie musiał zakładać modyfikacje i odejścia od dotychczasowych przyzwyczajeń, bo terminy wyników matur ulegają przesunięciu. Mam jednak zapewnienie ze strony władz wyższych uczelni i rektorów, że ten tryb będzie przebiegał w sposób konstruktywny. Przy tych terminach jest możliwość, żeby rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie – podkreślił.

CZYTAJ: Mahle dostanie miliony z ministerstwa na ratowanie miejsc pracy

Prace naukowo-badawcze mogą nadal się toczyć jak do tej pory, z zachowaniem wszelkich warunków bezpieczeństwa. – Mam nadzieję, że w jakimś zakresie pracownicy administracyjni planują procesy inwestycyjne na poszczególnych uczelniach, aby pomóc odmrażać gospodarkę – dodał.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz