Mahle dostanie miliony z ministerstwa na ratowanie miejsc pracy

23
Firma Mahle zatrudniająca kilka tysięcy pracowników w oddziałach w Krotoszynie i Ostrowie Wielkopolskim od 23 marca pozostaje w kryzysie. Zakłady nie pracują, wprowadzono przestój w produkcji. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zadeklarowało finansowe wsparcie w ramach Tarczy Kryzysowej dla czterech dużych zakładów pracy w Wielkopolsce. Wśród nich są właśnie wspomniane oddziały firmy Mahle. Mowa o łącznie blisko 19 milionach złotych.

Mahle w Krotoszynie i Ostrowie Wielkopolskim to zakłady dające zatrudnienie łącznie około sześciu tysiącom pracowników. 20 marca zapadła decyzja zarządu firmy o wstrzymaniu produkcji. „Praca zakładów zostaje wstrzymana wstępnie na okres minimum 2 tygodni. Jednocześnie zachowujemy ostrożność w dokładnym określaniu momentu ponownego uruchomienia pracy zakładów. Uważnie śledzimy rozwój sytuacji w kraju i na świecie” – tak wówczas argumentował decyzję zarząd. Prawdą jest, że produkcja komponentów motoryzacyjnych w Krotoszynie i Ostrowie jest uzależniona m.in. od pracy fabryk samochodów w krajach zachodniej Europy, gdzie – jak wszyscy wiemy – również występuje kryzys ekonomiczny spowodowany pandemią SARS-CoV-2.

Do przedstawicieli firmy Mahle Behr skierowaliśmy w ostatnich dniach pytania dotyczące zatrudnienia w firmie, ewentualnych zwolnień oraz czy planowane jest wznawianie produkcji. “Na tym etapie jest zbyt dużo niewiadomych i nie chcielibyśmy teraz komentować w żaden sposób naszych działań i planów produkcyjnych” – poinformował nas mailowo Przemysław Kotwicki z działu HR-u, Marketingu i Komunikacji Mahle Poland.

źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Tarczy Antykryzysowej z Funduszu Świadczeń Pracowniczych zagwarantowało firmie Mahle dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. To jedna z kilku firm w Wielkopolsce, która otrzyma wsparcie. Dofinansowanie w 40 procentach ma pokryć wynagrodzenia pracowników będących na obniżonym wymiarze czasu pracy oraz w 50 procentach wypłaty tych, którzy są na przestoju. – Dofinansowanie obejmie także składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy. Jest to bezzwrotna pomoc na ratowanie miejsc pracy – informuje nas wydział prasowy ministerstwa. Pieniądze trafią do zakładów w Krotoszynie i w Ostrowie Wielkopolskim. Krotoszyńskiemu zakładowi przyznane będzie ok. 12,9 mln zł, z czego wypłacono już pierwszą transzę w wysokości 4,3 mln zł. Do Ostrowa trafi 6,2 mln zł, na razie na konto wpłynie około 2 mln zł.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

23 KOMENTARZE

 1. 19
  5

  1. A gdzie reszta z tych 19 mln? Ja naliczyłem 10.5 mln
  2. 6,4 mln za kilka miesięcy przy zatrudnieniu 6 tys pracowników. Pewnie te 6mln firma przekazuje na ZUS w ciągu miesiąca od tylu pracowników.
  3. Rząd nie ma swoich pieniędzy. Wszystko co jest w ramach pomocy rządu muszą sfinansować obywatele w podatkach, mandatach lub innych daninach na rzecz rządu

  • Witam proszę mi powiedzieć czy te osoby które zostały zwolnione miały umowę pod Mahle i dostały jakąś informację wcześniej. Mi się kończy umowa od 20 marca zero informacji prócz wybranego całego urlopu od 1 kwietnia przebywam 2 tyg na bezpłatnym i kolejne dni postojowe. Świadomość że otrzymam 1000zl wypłaty i możliwość utraty pracy jest nie do zniesienia mając rodzinę na utrzymaniu.

 2. 18

  niech Stuttgart coś euro sypnie, bo ostrowianie tylko dokładają to mahle od lat, a w zamian praca przez agencję pracy tymczasowej z umowami co tydzień tfuu na tą firmę

 3. 13
  6

  NIECH TO MAHLE ODREMONTUJE TEN BUDYNEK Z FRONTU BO WYGLĄDA ,JAKBY TO BYŁO JAKIEŚ WIĘZIENIE ALBO,ARESZT ,A NIE BUDYNEK BIUROWCA , WYGLĄDA OCHYDNIE – A PRZECIEŻ TO PIERWSZY WIZURUNEK FIRMY Z FRONTU ZAKŁADU. OKROPAAAAA .WIDAĆ ZE DYREKTORZY TEJ FIRMY JUŻ TEZ PRZYZWYCZAILI SIE DO BRUDNYCH ŚCIAN FRONTOWYCH I NIE ZAUWAŻAJĄ TYCH OKRONYCH ŚREDNOWIECZNYCH ŚCIAN Z LUKSFERAMI. MASAKRA.

 4. 10
  5

  Dlaczego Mahle ma otrzymać pomoc a inni przedsiębiorcy muszą na codzień walczyć sami z problemami związanymi z epidemią? Dlaczego inni nie mają dopłat do wynagrodzeń pracowników? W Mahle chronimy miejsca pracy a w innych firmach nie?

  • 4
   3

   Bo w czasach nowego porządku świata liczyć się będą tylko korporacje, mali przedsiębiorcy mają wyginąć. Temu służy między innymi ta ściema z pandemią. Dziwię się, że ludzie jeszcze w nią wierzą i się nie pobudzili…

 5. 17
  1

  jak powyższa informacja ma się do faktu, gdzie firma LAVORO sp. z o.o. jako podwykonawca Mahle na bezpośredni wniosek Mahle zwolniło pod koniec kwietnia około 70 osób jako pierwsza firma w rejonie pozbyła się całości załogi!!!!!
  Co więc w tym temacie zrobiło Mahle i po co im ta pomoc jak zarząd Mahle zwalnia bez żadnych skrupułów pracowników!!!!!

 6. 14

  ciekawe czy w ramach pomocy firma przyjmie tych ludzi już zwolnionych z awg i ciekawe ilu dyrektorków z firmy mahle zostało potraktowanych tak jak my szare robole bo za mojej pracy to było pół na pół pracujacych i zarządzajacych

 7. 10

  Psnie Przemysławie Kotwicki potrafisz jeszcze rano stanąć przed lustrem i spojrzeć sobie w oczy? Pan się na rzecznika rządu nadajesz!!! Kłamstwo to Pana drugie imię.

 8. 5
  6

  Z tym wizerunkiem biurowca firmy MAHLLE na froncie to prawda. BRUD BRUD I JESZCZE RAZ BRUD. ZBURZYĆ TO SZKARADZTWO I POSTAWIĆ NOWY ,ALBO PRZYKRYĆ CZARNĄ PLANDEKA . WIDAĆ BUDOWLE ZA KOMUNY , DYREKTOROM ODPOWIADAJĄ ,BO NIC SIE WIZERUNEK ZEWNĘTRZNY FIRMY NIE ZMIENIA OD DZIESIĄTKÓW LAT.

 9. 10
  2

  pamiętam jak na spotkaniach zdzisław opowiadał że nie ma pieniędzy na podwyżki, bo odkładają na gorsze czasy, a teraz ja z swoich podatków mam dokładać do tej niemieckiej firmy, śmiech

 10. Jeśli nie przedłuża umowy to taka osoba idzie na zwolnienie na pośredniaka a warunkiem tarczy jest nie zwolnienie pracownika więc nie mów że zwolnienie a nie przedłużenie nie jest to samo

 11. A może kolega Kotwicki, powie co myśli miłościwie nam panujący Zdzisław, że jego pseudo kierownicy na obszarach produkcyjnych, straszą pracowników późniejszym powrotem do pracy w wypadku pójścia na L4 w okresie postoju.
  Chorowałeś = późniejszy powrot do pracy.

  Niektóre instytucje napewno by to zainteresowało…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick