Mahle dostanie miliony z ministerstwa na ratowanie miejsc pracy

23
Firma Mahle zatrudniająca kilka tysięcy pracowników w oddziałach w Krotoszynie i Ostrowie Wielkopolskim od 23 marca pozostaje w kryzysie. Zakłady nie pracują, wprowadzono przestój w produkcji. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zadeklarowało finansowe wsparcie w ramach Tarczy Kryzysowej dla czterech dużych zakładów pracy w Wielkopolsce. Wśród nich są właśnie wspomniane oddziały firmy Mahle. Mowa o łącznie blisko 19 milionach złotych.

Mahle w Krotoszynie i Ostrowie Wielkopolskim to zakłady dające zatrudnienie łącznie około sześciu tysiącom pracowników. 20 marca zapadła decyzja zarządu firmy o wstrzymaniu produkcji. „Praca zakładów zostaje wstrzymana wstępnie na okres minimum 2 tygodni. Jednocześnie zachowujemy ostrożność w dokładnym określaniu momentu ponownego uruchomienia pracy zakładów. Uważnie śledzimy rozwój sytuacji w kraju i na świecie” – tak wówczas argumentował decyzję zarząd. Prawdą jest, że produkcja komponentów motoryzacyjnych w Krotoszynie i Ostrowie jest uzależniona m.in. od pracy fabryk samochodów w krajach zachodniej Europy, gdzie – jak wszyscy wiemy – również występuje kryzys ekonomiczny spowodowany pandemią SARS-CoV-2.

Do przedstawicieli firmy Mahle Behr skierowaliśmy w ostatnich dniach pytania dotyczące zatrudnienia w firmie, ewentualnych zwolnień oraz czy planowane jest wznawianie produkcji. „Na tym etapie jest zbyt dużo niewiadomych i nie chcielibyśmy teraz komentować w żaden sposób naszych działań i planów produkcyjnych” – poinformował nas mailowo Przemysław Kotwicki z działu HR-u, Marketingu i Komunikacji Mahle Poland.

źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Tarczy Antykryzysowej z Funduszu Świadczeń Pracowniczych zagwarantowało firmie Mahle dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. To jedna z kilku firm w Wielkopolsce, która otrzyma wsparcie. Dofinansowanie w 40 procentach ma pokryć wynagrodzenia pracowników będących na obniżonym wymiarze czasu pracy oraz w 50 procentach wypłaty tych, którzy są na przestoju. – Dofinansowanie obejmie także składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy. Jest to bezzwrotna pomoc na ratowanie miejsc pracy – informuje nas wydział prasowy ministerstwa. Pieniądze trafią do zakładów w Krotoszynie i w Ostrowie Wielkopolskim. Krotoszyńskiemu zakładowi przyznane będzie ok. 12,9 mln zł, z czego wypłacono już pierwszą transzę w wysokości 4,3 mln zł. Do Ostrowa trafi 6,2 mln zł, na razie na konto wpłynie około 2 mln zł.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

23 KOMENTARZE

 1. 1. A gdzie reszta z tych 19 mln? Ja naliczyłem 10.5 mln
  2. 6,4 mln za kilka miesięcy przy zatrudnieniu 6 tys pracowników. Pewnie te 6mln firma przekazuje na ZUS w ciągu miesiąca od tylu pracowników.
  3. Rząd nie ma swoich pieniędzy. Wszystko co jest w ramach pomocy rządu muszą sfinansować obywatele w podatkach, mandatach lub innych daninach na rzecz rządu

  • „Krotoszyńskiemu zakładowi przyznane będzie ok. 12,9 mln zł, z czego wypłacono już pierwszą transzę w wysokości 4,3 mln zł.”

  • Witam proszę mi powiedzieć czy te osoby które zostały zwolnione miały umowę pod Mahle i dostały jakąś informację wcześniej. Mi się kończy umowa od 20 marca zero informacji prócz wybranego całego urlopu od 1 kwietnia przebywam 2 tyg na bezpłatnym i kolejne dni postojowe. Świadomość że otrzymam 1000zl wypłaty i możliwość utraty pracy jest nie do zniesienia mając rodzinę na utrzymaniu.

 2. niech Stuttgart coś euro sypnie, bo ostrowianie tylko dokładają to mahle od lat, a w zamian praca przez agencję pracy tymczasowej z umowami co tydzień tfuu na tą firmę

 3. NIECH TO MAHLE ODREMONTUJE TEN BUDYNEK Z FRONTU BO WYGLĄDA ,JAKBY TO BYŁO JAKIEŚ WIĘZIENIE ALBO,ARESZT ,A NIE BUDYNEK BIUROWCA , WYGLĄDA OCHYDNIE – A PRZECIEŻ TO PIERWSZY WIZURUNEK FIRMY Z FRONTU ZAKŁADU. OKROPAAAAA .WIDAĆ ZE DYREKTORZY TEJ FIRMY JUŻ TEZ PRZYZWYCZAILI SIE DO BRUDNYCH ŚCIAN FRONTOWYCH I NIE ZAUWAŻAJĄ TYCH OKRONYCH ŚREDNOWIECZNYCH ŚCIAN Z LUKSFERAMI. MASAKRA.

 4. Dlaczego Mahle ma otrzymać pomoc a inni przedsiębiorcy muszą na codzień walczyć sami z problemami związanymi z epidemią? Dlaczego inni nie mają dopłat do wynagrodzeń pracowników? W Mahle chronimy miejsca pracy a w innych firmach nie?

  • Bo w czasach nowego porządku świata liczyć się będą tylko korporacje, mali przedsiębiorcy mają wyginąć. Temu służy między innymi ta ściema z pandemią. Dziwię się, że ludzie jeszcze w nią wierzą i się nie pobudzili…

 5. jak powyższa informacja ma się do faktu, gdzie firma LAVORO sp. z o.o. jako podwykonawca Mahle na bezpośredni wniosek Mahle zwolniło pod koniec kwietnia około 70 osób jako pierwsza firma w rejonie pozbyła się całości załogi!!!!!
  Co więc w tym temacie zrobiło Mahle i po co im ta pomoc jak zarząd Mahle zwalnia bez żadnych skrupułów pracowników!!!!!

 6. ciekawe czy w ramach pomocy firma przyjmie tych ludzi już zwolnionych z awg i ciekawe ilu dyrektorków z firmy mahle zostało potraktowanych tak jak my szare robole bo za mojej pracy to było pół na pół pracujacych i zarządzajacych

 7. Psnie Przemysławie Kotwicki potrafisz jeszcze rano stanąć przed lustrem i spojrzeć sobie w oczy? Pan się na rzecznika rządu nadajesz!!! Kłamstwo to Pana drugie imię.

 8. Z tym wizerunkiem biurowca firmy MAHLLE na froncie to prawda. BRUD BRUD I JESZCZE RAZ BRUD. ZBURZYĆ TO SZKARADZTWO I POSTAWIĆ NOWY ,ALBO PRZYKRYĆ CZARNĄ PLANDEKA . WIDAĆ BUDOWLE ZA KOMUNY , DYREKTOROM ODPOWIADAJĄ ,BO NIC SIE WIZERUNEK ZEWNĘTRZNY FIRMY NIE ZMIENIA OD DZIESIĄTKÓW LAT.

 9. pamiętam jak na spotkaniach zdzisław opowiadał że nie ma pieniędzy na podwyżki, bo odkładają na gorsze czasy, a teraz ja z swoich podatków mam dokładać do tej niemieckiej firmy, śmiech

 10. Jeśli nie przedłuża umowy to taka osoba idzie na zwolnienie na pośredniaka a warunkiem tarczy jest nie zwolnienie pracownika więc nie mów że zwolnienie a nie przedłużenie nie jest to samo

 11. A może kolega Kotwicki, powie co myśli miłościwie nam panujący Zdzisław, że jego pseudo kierownicy na obszarach produkcyjnych, straszą pracowników późniejszym powrotem do pracy w wypadku pójścia na L4 w okresie postoju.
  Chorowałeś = późniejszy powrot do pracy.

  Niektóre instytucje napewno by to zainteresowało…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick