Małymi autobusami po mieście. Jedni pojadą za darmo, inni za “symboliczną” opłatą

0
Centralny przystanek znajduje się na zrewitalizowanym obszarze kolejowym / fot. pleszew.pl
Władze Pleszewa próbują kolejnych metod, by zmniejszyć smog i odkorkować miasto. Tysiące samochodów, które przejeżdżają codziennie jego ulicami to jeden z głównych czynników tworzenia zanieczyszczeń powietrza. Stąd pomysł, aby zachęcić jak największą liczbę osób do "porzucenia" auta na parkingach buforowych i skorzystania z komunikacji zbiorowej. W przyszłym roku władze Pleszewa chcą kupić w ramach realizacji tego projektu dwa małe autobusy.

Nowy węzeł komunikacji autobusowej zbudowano na byłym obszarze rozładunkowym w sąsiedztwie stacji wąskotorowej. Stworzono tam rodzaj centralnego przystanku, przez który będą przejeżdżać wszystkie linie autobusowe. Sposobem funkcjonowania przypomina więc ostrowskie Centrum Przesiadkowe.

W 2021 roku mają zostać kupione dwa niskopodłogowe małe autobusy, które będą pętlowo objeżdżać całe miasto, a także Zielona Łąka – miejscowość sąsiadująca z Pleszewem od strony południowej. Znajduje się tam duże osiedle domów jednorodzinnych. “Linia obejmie również ważne miejsca użyteczności publicznej, w tym: instytucje kultury i administracji, szpital, cmentarze, ogrody działkowe. Powstanie też kilka nowych przystanków w mieście. Wszystko po to, aby ograniczyć ruch samochodowy oraz poprawić przystępność i użyteczność komunikacji miejskiej” – informują urzędnicy.

CZYTAJ: Kiedy odbędzie się “kolęda”? Znamy wstępne terminy

Zapewniają jednocześnie, że cena biletów będzie “bardzo zachęcająca”, a nawet “symboliczna”. Na razie nie podano jednak do publicznej wiadomości konkretnych stawek. – Na terenach przy dworcu wąskotorowym oraz przy cmentarzu komunalnym powstaną bezpłatne parkingi buforowe. Kierowcy spoza samego obszaru miasta Pleszewa będą mogli wydrukować tam bezpłatny bilet, który wraz z dowodem rejestracyjnym będzie uprawniał do darmowego korzystania z tych przewozów – wyjaśnia burmistrz Arkadiusz Ptak.

Z darmowego biletu będą mogli skorzystać wszyscy spoza miasta i to bez względu na miejsce zamieszkania. Główną intencją władz Pleszewa jest jednak stworzenie przystępnego sposobu przemieszczania się przede wszystkim dla mieszkańców wsi na terenie gminy Pleszew.

Dodatkową zachętą do pozostawienia samochodu na parkingu buforowym ma być wprowadzenie odjazdów nowych autobusów w regularnych odstępach czasowych przez cały dzień, na wzór miast wojewódzkich.

CZYTAJ: Radny: „Mała rotacja w Strefie Płatnego Parkowania”. Prezydent: „Będą zmiany”

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick