DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kiedy odbędzie się "kolęda"? Znamy wstępne terminy

Od tygodni trwa dyskusja na temat tego, czy „kolęda” powinna się odbyć, a jeśli nie, to czy jakiekolwiek inne spotkanie może zastąpić odwiedziny duszpasterskie. Tuż przed weekendem abp Grzegorz Ryś, administrator apostolski Diecezji Kaliskiej wydał rozporządzenie w tej sprawie, które będzie obowiązywać mieszkańców naszego regionu.

Czytamy w nim m.in., że „w mniejszych społecznościach (zwłaszcza w parafiach wiejskich), tam, gdzie zagrożenie jest zasadniczo mniejsze, najwcześniej po 17 stycznia 2021”. W miastach „kolęda” będzie mogła się rozpocząć najwcześniej w marcu lub w kwietniu z uwzględnieniem przepisów sanitarnych. „Przed 17 stycznia 2021 roku możliwe jest wyłącznie(!) zapraszanie wiernych z poszczególnych środowisk, wiosek, ulic czy bloków do świątyń przy zachowaniu limitów i środków bezpieczeństwa sanitarnego na wspólną Mszę św. lub inne nabożeństwo czy modlitwę i błogosławieństwo” – czytamy dalej.

Rozporządzenie abp Grzegorza Rysia, administratora apostolskiego Diecezji Kaliskiej

Wizyta duszpasterska zwana popularnie kolędą jest z oczywistych powodów, wynikających z trwającej ciągle epidemii i będących jej następstwem ograniczeń, niemożliwa do przeprowadzenia – przynajmniej w tradycyjnym czasie, bezpośrednio po Świętach Bożego Narodzenia. Wszyscy rozumiemy jednak, jak ważnym wydarzeniem ta wizyta jest w życiu każdej parafii i jak wielkie szanse ewangelizacji niesie ze sobą. Ewangelizacja dokonuje się wszak przede wszystkim w spotkaniu osób – nie można jej zredukować do spotkań ogólnych (w szczególności liturgicznych), i tak poważnie ograniczonych z racji na epidemię. Spotkania osobiste są konieczne dla wzajemnego poznania się i są ważne zawsze, a w obecnym czasie izolacji i ludzkiej samotności – jeszcze ważniejsze.

Mając to wszystko na względzie, zarządzam:

1. Odwiedziny indywidualne wiernych w domach można będzie rozpocząć dopiero po zmianie regulacji sanitarnych:

– w mniejszych społecznościach (zwłaszcza w parafiach wiejskich), tam, gdzie zagrożenie jest zasadniczo mniejsze, najwcześniej po 17 stycznia 2021,

– w społecznościach większych (w szczególności w miastach) w marcu lub kwietniu, zawsze z uwzględnieniem przepisów sanitarnych.

O terminie rozpoczęcia wizyty duszpasterze niech zadecydują po wysłuchaniu opinii Rady Parafialnej.

2. Przed 17 stycznia 2021 roku możliwe jest wyłącznie(!) zapraszanie wiernych z poszczególnych środowisk, wiosek, ulic czy bloków do świątyń przy zachowaniu limitów i środków bezpieczeństwa sanitarnego na wspólną Mszę św. lub inne nabożeństwo czy modlitwę i błogosławieństwo.

3. Proszę Czcigodnych Księży o gorliwą modlitwę za swoich parafian i wzmożoną posługę miłosierdzia szczególnie dla ubogich, samotnych i potrzebujących.

+ Grzegorz Ryś
Administrator Apostolski
Diecezji Kaliskiej

Napisz do autora

Komentarze (20)
  • M
    M.

    niedziela, 20 grudnia, 2020

    Kiedyś kolenda odbywała się co dwa lata. Czy coś się stanie jak w tym roku kolendy nie będzie? Zdrowie i życie są bardzo ważne. Księża to wiedzą.

    Odpowiedz
  • A
    Ala

    niedziela, 20 grudnia, 2020

    Raczej,,kolęda”. Ortografia! W mniejszych miejscowościach była zawsze co rok.

    Odpowiedz
  • L
    Lucek

    niedziela, 20 grudnia, 2020

    „wydał rozporządzenie w tej sprawie, które będzie obowiązywać mieszkańców naszego regionu.” Nie mieszkańców, lecz katolików!

    Odpowiedz
  • L
    Lila

    niedziela, 20 grudnia, 2020

    Jaki problem z kolędą. Bardzo dużo osób nie wpuszcza księdza. I może czas na zmiany- skończyć z kolędą. Ona nic nie wnosi, no chyba tylko , że ksiądz zbiera dane od życzliwych na temat sąsiadów. A o kasie nie wspomnę.

    Odpowiedz
  • M
    MM

    niedziela, 20 grudnia, 2020

    Klechy won!!!

    Odpowiedz
  • A
    Anty

    niedziela, 20 grudnia, 2020

    „Kolęda” to jest tylko taka nazwa wizyty duszpasterskiej. W rzeczywistości to jest jeszcze lepszy wywiad jaki miało SB. Kto pracuje, gdzie pracuje, czy uczęszcza na lekcje religii i do kościoła itd. Jeżeli ktoś chce dać tzw. coroczną daninę diecezjalną to jaki problem, wystawić skarbone w kościele i po kłopocie. Natomiast kler stał się już tak pazerny i bezczelny że w niektórych parafiach życzą sobie wożenia autem przez „dyżurujące” rodziny. Ja nie mam już z tym problemu, od kilku lat nie przyjmuję kolędy i mam święty spokój. A pomodlić mogę się kiedy chcę i jak chcę. Sami sobie stworzyli to co mają.

    Odpowiedz
  • P
    pawel

    niedziela, 20 grudnia, 2020

    CHODZENIE KSIĘDZA PO KOLĘDZIE TO NAJWIĘKSZA GŁUPOTA ………….

    Odpowiedz
  • A
    aAnia

    niedziela, 20 grudnia, 2020

    Szanowna Pani kolęda to Błogosławienstwo dla całego domu – Rodziny mieszkającej w nim.Wszystkiego dobrego życzę

    Odpowiedz
  • X
    xxx

    poniedziałek, 21 grudnia, 2020

    Sprawa jest prosta: czuję się katolikiem odpowiedzialnym za Kościół, przyjmuję księdza, bo chcę porozmawiać o sprawach tegoż Kościoła. Może i skrytykować, poszukać rozwiązań. Składam ofiarę, bo chcę wspomóc parafię, nie składam, bo uważam, że to zbędne albo mnie nie stać. Ne identyfikuję się z Kościołem – nie przyjmuję księdza, ale też nie wylewam pomyj i nie bluzgam, bo mnie to przecież nie dotyczy i nie obchodzi!!

    Odpowiedz
  • M
    MILENKA

    poniedziałek, 21 grudnia, 2020

    NIE WPUSZCZAĆ TYCH CZANRYCH KRUKÓW DO DOMÓW I TYLE.

    Odpowiedz
  • A
    anna

    niedziela, 27 grudnia, 2020

    teraz obrażacie Kościół i Księży a jak spotyka was tragedia ciężka choroba lub śmierć kogoś bliskiego to
    wtedy kościól i księża są wam potrzebni

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz