DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Liczba seniorów w aglomeracji wzrośnie o 60 procent w ciągu dekady

Rada Seniorów ma monitorować potrzeby osób starszych i określać kierunki polityki seniorskiej w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. W jej skład wchodzą społecznicy, osoby związane z organizacjami senioralnymi, pracujące dla osób starszych i z nimi. Łącznie jest to grono 15 osób z kilkunastu samorządów, z trzech powiatów i dwóch największych miast aglomeracji. – To pierwsza w Polsce tego typu rada o tak dużym zasięgu. Trzeba pamiętać, że to reprezentanci 24 samorządów SAKO, różnych środowisk, bo są to gminy miejskie i wiejskie. Koordynacja współpracy tylu samorządów w tak ważnej społecznie sprawia czyni nas pionierem w tej materii w skali kraju – ocenia Ewa Milewska, dyrektor biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.

CZYTAJ: Policjantka złapała złodzieja na gorącym uczynku. Chciał wynieść alkohol i jedzenie

Rada Seniorów odbyła pierwsze posiedzenie, podczas którego zaprezentowano „Politykę Senioralną Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej na lata 2020-2027”. Dokument ten określa, w jakim kierunku powinny rozwijać się usługi publiczne czy oferta medyczna. O tym, że jest potrzebny, świadczą liczby i fakt, że seniorzy stanowią coraz większy odsetek. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego udział w populacji w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej seniorów wzrośnie w 2027 roku w stosunku do 2017 liczba osób w wieku 65+ wzrośnie aż o 64 procent!

Polityka senioralna jest wyznacznikiem podejmowania inwestycji i przedsięwzięć właśnie dla seniorów. Założeniem dokumentu jest poprawa jakości życia takich osób poprzez poprawę infrastruktury i rozwój przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej oraz małej architektury dostosowanej do potrzeb osób starszych. Drugim ważnym aspektem jest poprawa komunikacji publicznej i mobilności poprzez stworzenie katalogu ulg i zniżek dla seniorów. Trzecim filarem polityki senioralnej jest rozwój instytucjonalnych form opieki nad osobami starszymi, w tym zwiększenie liczby miejsc opieki stałej i dziennej.

CZYTAJ: Napadli z gazem pieprzowym na małżeństwo. Są już w areszcie

Napisz do autora

Komentarze (2)
 • S
  seniorka

  sobota, 7 marca, 2020

  Taka opieka nad seniorami,ze NFZ chce zlikwidowac dopłaty do fizykoterapii, a to najwięcej seniorów korzysta z rehabilitacji.Ot do bra zmiana.

  Odpowiedz
 • Z
  Zdzisław

  sobota, 7 marca, 2020

  polska kraj na wymarciu

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz