DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Lek na cukrzycę zanieczyszczony rakotwórczym środkiem? Jest odpowiedź ministerstwa [AKTUALIZACJA]

Jak informuje gazeta, w spotkaniu w ministerstwie mają wziąć udział m.in. krajowi konsultanci w poszczególnych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego, a także Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych oraz Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Dziennik próbował skontaktować się z Ministerstwem Zdrowia. Z informacji, które uzyskał, wynika, że resort nie lekceważy problemu. Jak wskazują szacunki, z metforminy może korzystać około dwóch milionów Polaków chorych na cukrzycę typu II, a także pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

Także w środę eksperci Europejskiej Agencji Leków mają rozmawiać na ten temat z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Na razie nie wiadomo, czy substancja chemiczna wywołująca nowotwory u szczurów zanieczyściła partie leków dostępne w Polsce. Jak informuje DGP, „zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest bardzo niebezpieczny dla wątroby. Ma też działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej” – czytamy w artykule na stronie internetowej gazety.

Oficjalny komunikat zostanie podany przez władze prawdopodobnie po ustaleniu wspólnego stanowiska z Europejską Agencją Leków.

Dziennikarze DGP zapytali, co powinni zrobić w tej sytuacji diabetycy. Odpowiedź uzyskali od Michała Sutkowskiego, członka zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce: „Iść jak najszybciej do swojego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w zależności od przekazanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dalej. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na inne leki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z reguły mniej wygodne w zażywaniu od metforminy”.

Na stronie DGP można znaleźć także listę preparatów dostępnych na polskim rynku, które zawierają metforminę. Są to: Avamina (tabletki powlekane), Avamina SR, Etform, Etform 500, Etform 850, Formetic, Glucophage 500, Glucophage 850, Glucophage 1000,
Glucophage XR, Metfogamma 500, Metfogamma 850, Metfogamma 1000, Metformax 500, Metformax 850, Metformax 1000, Metformax SR 500, Metformin Bluefish, Metformin Galena, Metformin Vitabalans, Metifor, Siofor 500, Siofor 850, Siofor 1000, Symformin XR.

AKTUALIZACJA – 11.47

Ministerstwo Zdrowia zorganizowało konferencję prasową po spotkaniu sztabu kryzysowego, a pierwsze konkluzje przedstawiło na twitterowym profilu. Mieliśmy dziś spotkanie w szerokim gronie, także profesorskim. Powinniśmy tutaj mówić nie o zanieczyszczeniu, ale o skutku ubocznym syntezy” – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. „Pomimo, że prawdopodobnie śladowe ilości substancji znajdowały się w lekach od dawna, to leki mają korzyści zdrowotne” – dodał. Oznajmił jednocześnie, że zaprzestanie przyjmowania leków „może grozić poważniejszymi konsekwencjami niż ich dalsze przyjmowanie”.

W tej chwili nie ma mowy o wycofaniu leku. Tak wynika z komunikatu opublikowanego na stronie Ministerstwa Zdrowia:

„W zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę. W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków Główny Inspektor Farmaceutyczny niezwłocznie wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu. Jest to standardowa procedura, która jest każdorazowo wdrażana w takich sytuacjach. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów przekazywanie tych informacji do aptek odbędzie się w ścisłej współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską. Informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania”.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Minister Zdrowia apeluje, by nie odstawiać metforminy

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz