DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Którędy pojedzie KDP? Wyznaczono warianty. Wkrótce spotkania z mieszkańcami

Koncepcja budowy linii Kolei Dużych Prędkości przez Ostrów Wielkopolski prawdopodobnie już całkowicie upadła. Taki wniosek można wysunąć po zapoznaniu się z mapkami opublikowanymi na stronie cpk.pl (CPK – Centralny Port Komunikacyjny).

Można tam znaleźć nakreślone na mapach poszczególnych gmin i miast cztery warianty przebiegu kolei, które w różnych punkach przecinają drogi, osiedla, lasy i pola uprawne. Wśród opublikowanych map znalazły się m.in. tereny następujących gmin i miast: Kalisz, Nowe Skalmierzyce, Opatówek, Godziesze Wielkie, Szczytniki, Błaszki, Gołuchów, Pleszew, Dobrzyca, Czermin, Kotlin, Jarocin, Jaraczewo.

WIĘCEJ NA TEMAT KOLEI DUŻYCH PRĘDKOŚCI:

Ostrów Wielkopolski wyeliminowany z KDP?

Początkowo toczyła się dyskusja na temat tego, gdzie w naszym regionie stworzyć przystanek dla Kolei Dużych Prędkości. Pzedstawiciele Ostrowa Wielkopolskiego optowali za swoim miastem, samorządowcy z Kalisza – za swoim, a atuty budowy stacji w Nowych Skalmierzycach forsowali z kolei mieszkańcy tamtej części powiatu ostrowskiego. Był to twardy orzech do zgryzienia zwłaszcza dla członków Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Ta z założenia miała walczyć o wspólne dobro, ale w przypadku KDP znalezienie kompromisu byłoby porażką pozostałych zainteresowanych.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Dwugłos w aglomeracji. Kinastowski popiera przystanek kolei dużych prędkości w Kaliszu

Decydenci w Warszawie uznali jednak, że przystanku w naszym regionie nie będzie, a lepszą lokalizacją dla budowy stacji oraz rozwidlenia dwóch linii (jednej wiodącej w kierunku Poznania, a drugiej – w kierunku Wrocławia) będzie Sieradz.

Teraz zainteresowani mogą przyjrzeć się mapom z zaznaczonymi czterema wariantami trasy Kolei Dużych Prędkości. Prawdopodobnie jedna z nich zostanie wybrana jako ta przeznaczona do realizacji. Zbyt wcześnie jednak, by mówić o tym, który z wariantów wygra i w jakim dokładnie kształcie zostanie zbudowany. To na razie koncepcja zawarta w Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym (STEŚ) dla budowy linii kolejowej nr 85 Sieradz – Kalisz – Pleszew – Poznań.

Którędy pobiegnie KDP? Przez osiedla, łąki, lasy

Z map opublikowanych na cpk.pl można się dowiedzieć, że jeden z wariantów miałby przebiegać w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika Szałe (granica administracyjna Kalisza oraz gminy Opatówek) oraz przecinać ul. Wrocławską za Zagorzynkiem, by dalej kierować się przez Kalisz w stronę gminy Gołuchów.

Ten sam wariant (z numerem 1) miałby ominąć zabudowania w Nowych Skalmierzycach i Gołuchowie. Pleszew natomiast mógłby zostać „przecięty” przy wyborze wariantu nr 1 niemalże pośrodku miasta w sąsiedztwie Famotu oraz w bliskiej odległości od Plant, a więc tam, gdzie przebiegają tory kolejowe. Pozostałe warianty zostały wytyczone przez Baranówek oraz tereny należące do Taczanowa Pierwszego i Taczanowa Drugiego.

W gminie Jarocin wariant nr 4 został nakreślony w taki sposób, że przebiegałby przez Roszków (bezpośrednie sąsiedztwo Jarocina) w bardzo bliskiej odległości gęstej zabudowy mieszkalnej (niewykluczone wyburzenia) oraz przez las łączący Jarocin z Brzostowem (pierwsza miejscowość od strony Jarocina w gminie Jaraczewo).

Terminy spotkań pracowników CPK z mieszkańcami

Przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego opublikowali harmonogram konsultacji oraz terminy i miejsca spotkań z mieszkańcami. Te ostatnie zaplanowano na wrzesień. Pierwsze z nich już 5 września, ale w Kórniku. Nieco później przedstawiciele CPK przyjadą do naszego regionu. Na tym terenie zaplanowano 12 spotkań.

Terminy spotkań zaplanowane przez przedstawicieli Centralnego Portu Komunikacyjnego:

9 września 2022 (piątek)

  • godz. 16.30 – Godziesze Wielkie (Ochotnicza Straż Pożarna w Stobnie, Stobno 70)
  • godz. 19.30 – Błaszki (Centrum Kultury w Błaszkach, Lubanów 27, Błaszki)

14 września 2022 (środa)

  • godz. 17.30 – Kalisz (Aula Akademii Kaliskiej, ul. Nowy Świat 4, Kalisz)

19 września 2022 (poniedziałek)

  • godz. 16.30 – Jaraczewo (Gminny Ośrodek Kultury, ul. Kolejowa 4, Jaraczewo)

21 września 2022 (środa)

  • godz. 16.30 – Dobrzyca (Gminne Centrum Kultury, ul. Koźmińska 10, Dobrzyca)
  • godz. 19.30 – Dom Kultury w Kotlinie (ul. Powstańców Wielkopolskich 3a, Kotlin)

22 września 2022 (czwartek)

  • godz. 16.30 – Czermin (Gminny Ośrodek Kultury w Czerminie)
  • godz. 19.30 – Pleszew (Hala Sportowa – ZSP Nr 3, ul. Bolesława Krzywoustego 4, Pleszew)

23 września 2022 (piątek)

  • godz. 16.30 – Opatówek (Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmcach, Chełmce 38A)
  • godz. 19.30 – Nowe Skalmierzyce (Ochotnicza Straż Pożarna w Boczkowie, ul. Strażacka 4, Boczków)

26 września 2022 (poniedziałek)

  • godz. 17.00 – Jarocin (Jarociński Ośrodek Kultury, Plac Festiwalu Muzyki Rockowej 1, Jarocin)

27 września 2022 (wtorek)

  • godz. 17.00 – Gołuchów (Sala Wiejska w Krzywosądowie)

Napisz do autora

Komentarze (13)
  • B
    becks'a

    czwartek, 25 sierpnia, 2022

    Hehehe Jakby ktoś chciał wierzyć że te małpy coś zbudują. Niestety zegarmistrz Nowak nie był inteligentniejszy od swojego zegarka a w swojej niezgłębionej mądrości niestety nie mogę wam powiedzieć co nastąpi po wymianie rządu. Jedno tylko że to siedlisko pisowskiej miernoty Siedlce zobaczą przystanek jak świnia niebo. Może będzie co targować jak nie wybierzemy targowicy.

    Odpowiedz
  • SD
    Szklane domy

    czwartek, 25 sierpnia, 2022

    Zastanawia mnie tylko, który pociąg da radę podjechać pod górkę od Prosny na wprost do stacji w Kaliszu. Ale co tam – z PiS nie ma rzeczy niemożliwych. Dobrze, że przez Ostrów to „cudo” nie pójdzie – kilkadziesiąt domów w centum byłoby do wyburzenia.

    Odpowiedz
  • Z
    ZK

    piątek, 26 sierpnia, 2022

    To tak, jakby powołać spółkę do budowy ruchomych schodów na Księżyc. Zatrudnić zarząd, radę nadzorczą, dyrekcję i co kilka lat przedstawiać nowe koncepcje ich budowy. Wynagrodzenia płyną szerokim strumieniem na konta cwaniaków, a schody oczywiście będą w najlepszej koncepcji uwzględnione w planach. Ile to już lat powstaje ta kolej?

    Odpowiedz
  • RA
    Robert AB

    piątek, 26 sierpnia, 2022

    Przystanek KDP w AKO (aglomeracji kalisko-ostrowskiej) będzie, tyle że na stacji w Kaliszu. I do Ostrowa W. można dalej przecież jechać, bo tam schodzić się będą LK85 (KDP) i dotychczasowa LK14, która prowadzi dalej do Ostrowa W. Przystanek KDP w dużym mieście (Kaliszu lub Ostrowie jest najlepszym rozwiązaniem, bo tam łatwo dojechać i nie trzeba specialnie tworzyć nowej linii autobusowej). Nowe Skalmierzyce są na tyle daleko od Kalisza i Ostrowa co będzie zmniejszało zainteresowanie szybką koleją (może jakby w Nowych Skalmierzycach planowano duże blokowiska, to może taki przystanek miałby tam sens). —
    Podobny problem z poprzednimi planami opracowanymi 10 lat temu były też w Sieradzu-Zduńskiej Woli. Tam przystanek planowano w… lesie kilkanaście km od centrum Sieradza i ZDW. Teraz CPK planuje po prostu zjazd do Sieradza. Z ZDW można dojechać pociągiem ŁKA lub autobusem (te kursują między miastami od wielu lat).

    ——————————————————————————————————-
    Myślę, żeby AKO starało się o to, aby wprowadzono drobne korekty do W1:
    * linia LK14 między stacją w Kaliszu i granicą z gm. Opatówek powinna być wyprostowana i iść razem z LK85 jako linia czterotorowa w układzie 2 (LK85) +2 (LK14); dzięki temu możliwe byłoby zmniejszenie poszatkowania terenu przez linie kolejowe; —
    * powinny powstać łącznice kolejowe w Kaliszu i okolicach umożliwiające jazdę pociągiem relacji Poznań – Kalisz – Ostrów Wlkp. – Kępno i odwrotnej po liniach LK85, LK14 i LK272; mogłyby to być szybkie pociągi aglomeracyjne Kolei Wielkopolskich lub pociągi dalekobieżne wykorzystujące wspomniany fragment trasy; —
    * linia LK85 powinna przechodzić na północ od Szczytnik (między Szczytnikami i Opatówkiem), aby uniknąć zbędnego meandrowania; —
    * linia LK14 między Kaliszem i ul. Uniejowską w Sieradzu (lub LK14 po wyjściu ze stacji w Zduńskiej Woli w kierunku Sieradza) powinna być razem z LK85 zasilana 2×25 kV AC; stacje w Kaliszu i Sieradzu powinny być węzłami z zasilaniem 2×25 kV AC; takie rozwiazanie ułatwiałoby bliższe poprowadzenie torów LK85 i LK14, bo nie byłoby negatywnego oddziaływania zasilania prądem zmiennym 2×25 kV i stałym 3 kV. — —

    Powinna być też możliwość jazdy w relacji: Warszawa -(LK85) – Kalisz – (LK14) – Ostrów Wlkp. – (LK272) Kępno – (LK181) – (LK86) – Wrocław. Aby to było możliwe:
    * brakujące łącznice powinny zostać zaplanowane i wybudowane na tej trasie; —
    * LK272 między Ostrowem Wlkp. i Kępnem powinna być przyspieszona do 160 km/h; jeżeli jest niewystarczająca przepustowość LK272 to powinny być może dodane dodatkowe stacje, gdzie pociągi mogłyby się wyprzedzać; —
    * perony w Kępnie na LK181 powinny być wydłużone na zachód tak aby dzięki nim można było obsłużyć pociągi jadące LK272 (północ) na LK181 (zachód) i ze zjazdem za miastem Kępno na LK86.

    ——————————————————————————————————-
    Z kolei W1 będzie przechodził koło Pleszewa, a nie przez sam środek. —
    Na dzień dzisiejszy istnieje stacja kolejowa Pleszew chodź sama w sobie nie mieści się na obszarze Pleszewa a we wsi Kowalew. Od stacji do urzędu miasta jest jakieś 4,2 km. Obecnie istnieje niezbyt doskonała alternatywa w postaci resztki wąskotorówki. Jakieś 70 m dalej od stacji normalnotorowej znajduje się stacja kolejki wąskotorowej. Wąskotorówka dowiezie nas do stacji Pleszew Miasto gdzie do urzędu miasta mamy już tylko 600 m. —
    CPK planuje wybudowanie przez Pleszew łącznicy między LK85 i LK272 z wykorzystaniem śladu tej wąskotorówki i bocznicy kolejowej. To pozwoli na uruchomienie stacji kolei normalnotorowej w Pleszewie i relacje Poznań – Pleszew – Kalisz. Zamiast stacji wąskotorowej będzie normalnotorowa i nie trzeba będzie dojeżdżać do Kowalewa.

    Odpowiedz
  • W
    W.L.

    piątek, 26 sierpnia, 2022

    Ludzie, nie podniecajcie się, bo i tak NIC z tego nie będzie. Stępka pod prom, którą kładł Mati, stoi od 2017…

    Odpowiedz
  • AP
    Anty PiS

    piątek, 26 sierpnia, 2022

    CPK – to tylko dla tych co muszą załatać swoją dziurę w portfelach… bo nic nie ma a już niektórzy dobrze za to mają płacone-taki dobrobyt dla wybranych tylko za rządów PiSiorów.

    Odpowiedz
  • J
    Jolah

    niedziela, 28 sierpnia, 2022

    Głupie pomysły pis – beż przygotowania i analiz – wyrzucanie pieniędzy w błoto.Byl projekt Y – z analizie i konsultacjami i wytyczonymi korytarzami transportowymi – logiczny i spójny z systemem transportowymi PKP i UE – to teraz nieudacznicy z pis fundują nam hybrydę beż sensu i logiki. Doskonale realizują swoje hasło,, Polska w ruinie ” megalomania- glupota – i beż logiki. Typowe partactwo pis.

    Odpowiedz
  • J
    jp

    niedziela, 11 września, 2022

    Pojawiają się głosy, że stacja, tzw. „aglomeracyjna” powinna znajdować się gdzieś w polu, poza miastami. Postaram się wyjaśnić, dlaczego w przypadku Kalisza i Ostrowa stacja poza miastami byłaby niekorzystna. Wg koncepcji, linia w Kaliszu rozgałęzia się na Ostrów i Poznań. Pociągi jadące z Ostrowa w kierunku Łodzi i Warszawy mają wjeżdżać do Kalisza po to, aby zatrzymać się na stacji w mieście. Podobnie jak pociągi z Poznania.
    Wyrzucając stację poza miasto praktycznie pozbawiamy Kalisz stacji kolejowej. Ostrowianom stacja pomiędzy Kaliszem i Ostrowem nie jest do niczego potrzebna, bo w każdym przypadku, jaką byśmy koncepcję igreka i tras szybkiej kolei nie opracowali i tak stacji węzłowej w Ostrowie pominąć nie wolno. Zawsze będą łącznice umożliwiające wjazd na stację w Ostrowie. Takie rozwiązania stosuje się w całym cywilizowanym świecie, jeśli bezpośredni wlot do miast nie jest możliwy lub jest mocno utrudniony.
    W przypadku Kalisza dwa warianty też zakładają wjazd na stację nie bezpośrednio, lecz poprzez łącznice.
    Wybór nie jest łatwy ale powinien sprowadzać się wyłącznie do kwestii W JAKI SPOSÓB włączyć stację w Kaliszu do kolejowej sieci, a nie czy linia kolejowa biegnąca przez/w pobliżu Kalisza powinna mieć przystanek w mieście czy poza nim.
    Przypomnę, że poprzez łącznice szybkie pociągi mają wjeżdżać nie tylko na stację w Ostrowie, ale także np. w Jarocinie, Pleszewie, czy Kępnie i Wieruszowie na odnodze wrocławskiej.
    Dodam jeszcze, że peryferyjne położenie nowej stacji byłoby bardzo niekorzystne z punktu widzenia atrakcyjności połączeń KDP i ich integracji z innymi systemami transportowymi. Generowałoby to wzrost natężenia lokalnego ruchu samochodowego w dojeździe do stacji.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz